• Diğer

Kültür

Yaran Dernekleri Tek Çatı Altında Toplandı, Federasyon Oldu

Çankırı’da bulunan Yaran dernekleri tek çatı altında toplanmak ve federasyon olma yolunda ilk adımı atmışlardı. Başvuruları İç İşleri Bakanlığı tarafından kabul edildi.

Yaran Dernekleri Tek Çatı Altında Toplandı, Federasyon Oldu

Okunma: 427

31 Mayıs 2019 15:38
-A

+A

Çankırı’da bulunan Yaran dernekleri tek çatı altında toplanmak ve federasyon olma yolunda ilk adımı atmışlardı. Başvuruları İç İşleri Bakanlığı tarafından kabul edildi.
 
Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Ahi Yaran Derneği Federasyon Kurucu Başkanı Ahmet Absarılıoğlu şu açıklamalarda bulundu:
 
“Bugün itibarı ile Anadolu Sohbet gelenekleri Yaran Dernekleri Federasyonumuz İl sivil Toplumla İlişkiler müdürlüğü tarafından 18-008-058 kütük numarası ile onaylanmış ve T.C.İç İşleri Bakanlığı tarafından da onaylanmıştır katkı veren herkese şükranlarımızı sunarken tüm derneklerimize ve Anadolu’muza hayırlı uğurlu olsun.  
2004 yılında resmiyet kazanan Ahi yaran meclisi gençlik eğitim kültür ve dayanışma derneği olarak her platformda çok başlılığı ortadan kaldırmak, yozlaşmaya müsaade etmemek, birlikte hareket edebilmek ve gelecek nesillere kültürümüzü en doğru şekli ile taşıya bilmek adına en önemlisi de resmi kurum ve kuruluşlar tarafından muhatap kabul edilebilmek varlığınızdan bir Federasyon kurulması fikrini daima canlı tuttuk.
2007 yılında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün üstün gayretleri ile Somut Olmayan Kültürel Miras listesine Yaran Kültürü de alınsın, UNESCO tarafından Dünya kültür mirası olarak tescillensin istemiyle çıktığımız uzun soluklu çalışmalarda ve katıldığımız tüm çalıştaylar da kültürlerin dernekleşmesi ve federasyon olması gerekliliğini hep dillendirdik.
Her ne kadar Yaran meclisleri gönüllülük esasına göre yürütülse de temel ritüellerinden taviz verilmeden yürütülebilmesi haklılığımızı bir kez daha ortaya koydu. Bu fikir tüm dernek üyelerimiz ve bu güne kadar görev yapan yönetim kurullarımızın ortak kararı idi hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim.
Öncelikle hedef kitlemiz Çankırı merkez kaza ve köylerindeki faal olan derneklerdi hepsi ile iletişime geçtik. O dönem ilimizde görev yapan valimiz Vahdettin Özcan ve Belediye Başkanımız İrfan Dinç ile konuyu görüştük onların katılımları ile dernek merkezimizde üç kez yemekli toplantılar düzenledik gerekliliği anlatabilmek için çok uzun ve yıpratıcı bir süreçten geçtik ancak yılmadan herkese davamızı anlattık. İl dışında faal olan derneklerle de görüştük ve görüşmeye de devam ediyoruz. KUZKA projemiz kapsamında İlimize davet ettiğimiz Sandıklı ilçesi Kültür varlıklarını koruma ve yaşatma derneği tüm yönetim ve yaranları ile biz varız dediler, Simav Sarı ve Mor Zeybekler Yareni Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği tüm yönetim ve yaranları ile bizde varız dedi, Sakarya Çankırılılar Yaran Kültürünü yaşama yaşatma ve dayanışma derneği tüm yönetim ve yaranları ile bizde varız dediler, zaten ilimizde faal olan ve hep yanımızda olan Yaran Meclisi Oğuz Boyları kültür ve yaşatma derneği ile Çankırı Esnafları Yaran kültürü yaşatma derneği tüm üye ve Yaranları ile bizlerde varız dediler bu kutlu yola birlikte çıkma kararı aldık.
Bundan sonra tüm Türkiye yedi bölgedeki Anadolu sohbet deleri ve yaran dernekleri ile istişarelerimizi sürdüreceğiz. Dünya Kültür Mirasımızı layık olduğu yere taşımaya çalışacağız. Bizler Anadolu’nun neresinde olursak olalım aynı kökten beslenen dallarında ayrı ayrı çiçek açan meyve veren bir fidanız mutlaka fikir ve görüş ayrılıkları da olacaktır bu kültüre gönül veren herkese sizler aracılığı ile seslenmek istiyorum birlikte rahmet ayrılıkta azap vardır gelin bir olalım iri olalım diri olalım. Hepinize bir kez daha teşekkür eder bu kutlu davanın tüm milletimize hayırlar getirmesini temenni eder Ramazan bayramınızı da en kalbi duygularımla kutlarım.
Ahi Yaran Derneği Federasyon kurucu temsilcileri
Ahmet ABSARILIOĞLU
Mehmet GÜDÜK
Erol EMİROĞLU
Mehmet ÖZKAN
Ahmet ÇELİK
Mehmet Fuat ARIK
Faruk DEMİROĞLU
 
Sandıklı derneği Federasyon kurucu temsilcileri
Ekrem ÇAVUŞ
Ahmet NAYAN
Yılmaz DEMİRCAN
 
 
Simav sarı mor zeybekler derneği federasyon kurucu temsilcileri
 
Mehmet BARIŞ
Ömer ERTÜRK
Mehmet SAĞDIÇ
                                           
Yaran meclisi Oğuz Boyları kültür ve yaşatma dermeği federasyon kurucu temsilcileri
 
Recep DENECİ
Ali DENECİ
Murat ORUÇ
Turgut ÖZKAN
Muhsin ŞENTÜRK
 
Çankırı Esnafları Yaran kültürünü yaşatma derneği federasyon kurucu temsilcileri
 
İbrahim HARMANCI
Zilkif AKDOĞAN                                                       
Metin EKİZCELİ
Meriç ÖZSU
İbrahim AKDOĞAN
 
Sakarya Çankırı lılar Yaran kültürünü yaşama yaşatma ve dayanışma derneği federasyon kurucu temsilcileri
 
Fazlı KARAMEHMETOĞLU
Mehmet GÖKTAŞ
Mevlüt KARALİ
Satılmış GÜMÜŞ
Erdem SERDAR   
 
Geçici kurucu yönetim kurulu
                                                                                    
Ahmet ABSARILIOĞLU
Mehmet ÖZKAN
Ahmet ÇELİK
Mehmet Fuat ARIK
Ekrem ÇAVUŞ
Mehmet BARIŞ
İbrahim HARMANCI
Recep DENECİ
Fazlı KARAMEHMETOĞLU
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku