• Diğer

Çankırı.

Yandım’dan Sert Çıkışlar!

  Yandım’dan Sert Çıkışlar!

9 Aralık 2021 09:38
-A

+A

  Yandım’dan Sert Çıkışlar!
 
 Türk Eğitim Sen Çankırı Şube Başkanı Yüksel Yandım Öğretmenlik Meslek Kanununa yönelik basın açıklaması yaptı.
Çankırı’nın Karatekin Parkı’nda Türk Eğitim Sen Çankırı Şube Başkanı Yüksel Yandım Öğretmenlik Meslek Kanununa yönelik basın açıklaması yaptı. Düzenlen basın açıklaması programına birçok eğitimci katılmakla beraber Türk Eğitim Sen üyeleri de hazır bulundu.
  Yandım yaptığı basın açıklamasında eğitim çalışanlarının 23 Ekim 2018 tarihinden beri beklemekte olup verilen öğretmenlik Meslek Kanununa yönelik hiçbir somut adımın atılmamasından yana şikâyetlerini dile getirdi.
  Yandım Öğretmenlik Meslek Kanununa yönelik yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi;’’ Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen 2023 Eğitim Vizyonu Tanıtım Toplantısı’nda duyurulmuştu. Tam Meslek Kanunu unutuldu mu? diye sorarken Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan, 23 Kasım 2021 tarihinde “Çalışmaları tamamlanan Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu inşallah kısa sürede Meclisimizin takdirine sunacağız” dedi. Türk Eğitim-Sen olarak, öğretmenlik mesleğinin saygınlığını artıran ve mesleğin statüsünü sağlam bir zemine kavuşturacak bir meslek kanunu talebimizi yıllardır ortaya koyuyoruz. Bu doğrultuda Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu desteklediğimizi ifade etmiştik. Tabi bu desteğimiz, devlet memuru olmamız hasebiyle sahip olduğumuz mevcut hak ve kazanımlarımızın baki kalması kaydıyla olacaktır. Öte yandan hazırlıkları tamamlandığı söylenen Meslek Kanunu’nun eğitimin paydaşlarıyla henüz paylaşılmamış olmasını da anlayabilmiş değiliz. Kapalı kapılar arkasında süreç yürütülmesini kabul etmiyoruz. Meslek Kanunu’nun bir an önce paydaşlar ve kamuoyu ile paylaşılması noktasında Bakanlıktan bir an önce adım atmasını bekliyoruz.’’dedi.
 
Öğretmenlik Meslek Kanunu şart!
  Bu konuya yönelik TBMM’deki tüm partilerin katkılarını da beklediklerini ifade eden Yandım;’’Öğretmenlik Meslek Kanunu ile birlikte, öğretmenlik mesleğinin muhatap olduğu mevzuat parçalı olmaktan kurtarılacaktır.’’dedi.
Yandım, mesleğin statüsünü sağlam ve yasal bir zemine kavuşturacak, öğretmenlik mesleğinin saygınlığını artıracak tedbir ve düzenlemeleri hayata geçireceğine inandıkları Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu desteklediklerini ve desteklemeye devam edeceklerine vurgu yaptı. Açıklamalarına devam eden Yandım;’’Mevcut hak ve kazanımlarımızı riske atacak gelişmelere karşı da gereken her türlü hukuki ve demokratik hakkımızı kullanacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.’’ifadelerine yer verdi.
 
Alım gücü düşüyor!
  Yandım;’’2021 Ekim ayı itibariyle son bir yılda 4 kişilik ailenin zorunlu harcamaları aylık 1.747,29 TL artmıştır. Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Ekim 2021 fiyatlarına göre tek kişinin yoksulluk sınırı 4.514,13 TL,  Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 9.373,14 TL olarak belirlenmiştir. Enflasyon Aralık ayında açıklanan oranı %21.31 çıkmış, alım gücü iyice düşmüştür. 
 
‘’Ülkemizde öğretmen maaşları çok düşüktür.’’
  OECD ülkeleri ile kıyaslandığında da ülkemizde öğretmen maaşları çok düşüktür. Öğretmen maaşlarında OECD ortalaması 10 yıllık ilkokul öğretmeni için yıllık brüt 44 bin 871 dolar,15 yıllık ilkokul öğretmeni için yıllık brüt 48 bin 025 dolardır. Bu rakam satın alma gücü paritesine göre hesaplanmıştır. Cumhuriyetin ilk kuruluş yıllarında da bir öğretmen maaşı 25 cumhuriyet altını iken bugün 1 cumhuriyet altınına eş değerdir. Dolayısıyla alım gücünün giderek düştüğü, enflasyon rakamlarının ortada olduğu bu dönemde tüm öğretmenlerimize, eğitim çalışanlarına ve kamu çalışanlarına son bir yıldaki kayıpların telafisi için en az 1000 TL seyyanen zam yapılmalı, %3 refah payı maaşlarına eklenmelidir.’’
 
Eğitim camiasında görünmez kahramanlara da yer var!
‘’Eğitim camiası sadece yöneticilerden, öğretmenlerden, akademisyenlerden oluşan bir teşkilat değildir.’’diyerek Yandım, Türk Eğitim Sen camiasının;’’Eğitimcilerin güvenli, sağlıklı ve huzurlu bir ortamda çalışmasına destek olan görünmez kahramanlarımız memur, işçi, yardımcı hizmetler gibi personellerimiz de unutulmamalıdır.
 
  Yapılacak olan ekonomik ve özlük hakların iyileştirilmesinde bu kardeşlerimizin de emeğinin karşılığı mutlaka verilmelidir. Bu duygu ve düşüncelerle güzel ülkemizin dört bir yanında ve yurt dışında, şanlı Türk bayrağımızın dalgalandığı her yerde görevinin başında olan, eğitim camiamızın her kademesinde büyük bir özveri ve fedakârlıkla görev yapan tüm eğitim çalışanlarımıza teşekkür ediyor her zaman yanlarında ve yakınlarında olacağımızı buradan bir kez daha haykırıyoruz.’’diyerek basın açıklamasına son verdi.
Haber Merkezi

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Kuran Kursuna İlgisizlik!

Kuran Kursuna İlgisizlik!

09:50 - 23 Aralık 2021

Korkuluklar Yenileniyor!

Korkuluklar Yenileniyor!

09:47 - 23 Aralık 2021

ÇAKÜ’de Konferans Düzenlendi!

ÇAKÜ’de Konferans Düzenlendi!

09:46 - 23 Aralık 2021

Ilgaz’da Örnek Etkinlik!

Ilgaz’da Örnek Etkinlik!

09:43 - 23 Aralık 2021

Yıldıztepe Sezona Başlıyor!

Yıldıztepe Sezona Başlıyor!

10:12 - 22 Aralık 2021

ÖNE ÇIKANLAR

  • Eğitim
  • Gündem
  • Ekonomi
  • Çankırı.
  • Siyaset
  • Spor
  • Dünya
  • İlçeler
  • Bölgesel

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku