• Diğer

Kültür

Yâran Dernekleri, Federasyon Olma Yolunda İlk Adımı Attılar

Çankırı’da bulunan Yaran Dernekleri bir araya gelerek federasyon olma yolunda ilk adımı attılar. Yaran Dernekleri, İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Latif Şimşek’e hazırladıkları dosyayı sundular.

Yâran Dernekleri, Federasyon Olma Yolunda İlk Adımı Attılar

Okunma: 566

21 Mayıs 2019 16:55
-A

+A

Çankırı’da bulunan Yaran Dernekleri bir araya gelerek federasyon olma yolunda ilk adımı attılar. Yaran Dernekleri,  İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Latif Şimşek’e hazırladıkları dosyayı sundular.

   Ahi Yaran Meclisi Gençlik, Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Absarılıoğlu öncülüğünde hazırlanan dosya federasyona katılan dernek yöneticileri, başağalar, reisler ve yaran ağalar ile birlikte teslim edildi.
  Ahi Yaran Meclisi Gençlik, Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Absarılıoğlu, konuyla ilgili şu açıklama ve değerlendirmeler de bulundu:

“Uzun zamandır hayalini kurduğumuz federasyonumuzun ilk meşalesini Çankırı’dan yakmıştık, kültürümüzü, ilimizde yaşatmakta olan derneklerle birçok toplantılar gerçekleştirdik. Kültürümüzün geleceğe en doğru şekli ile aktarılabilmesi, her türlü dış etkenlerden etkilenmemesi, yozlaştırılmasına müsaade edilmemesi için amaç birliği ve güç birliği yapmamız gerektiği konusunda bizimle aynı duyguları paylaşan derneklerle çalışmalara başladık. UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan Türkiye coğrafyasındaki tüm sohbet gelenekleri temsilcileri ile de görüşmeler yaptık.
Nihayetinde Ahi Yaran Meclisi Gençlik Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği, Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Derneği, Yaran Meclisi Oğuz Boyları Kültür ve Yaşatma Derneği, Sandıklı İlçesi Kültür Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği, Simav Sarı ve Mor Zeybekler Yareni Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği, Sakarya Çankırılılar Yaran Kültürünü Yaşama Yaşatma ve Yardımlaşma Derneği olarak kuruluş bildirgemize imzalarımızı attık. Bugün İl Sivil Toplum ve İletişim Müdürlüğüne teslim ediyoruz,  Allah yar ve yardımcımız olsun hayırlı ve uğurlu olsun.”
    Absarılıoğlu sözlerine şöyle devam etti:  “Hep dile getirdiğimiz bir sözümüz var, aynı davaya gönül vermeyen, davası için aynı hayali kurup aynı rüyayı görmeyenlerle davalar başarıya ulaşmaz. Amacımız, tüm Anadolu’daki Sohbet geleneklerini de aynı çatıda buluşturabilmek biz aynı kökten beslenen, her bir dalında farklı çiçek açan ve meyve veren bir ağacız yedi bölge yedi renk Türkiye’yi kucaklamak istiyoruz.
Atalarımızı mirası kültürlerimizi yaşamak ve yaşatmak için tüm Anadolu’ya sesleniyoruz; bizler bu gün meşaleyi yaktık, gelin hep birlikte güçlerimizi birleştirerek tüm Dünya’ya bir mesaj verelim, biz hepimiz kardeşiz ve bizi bölüp parçalamaya kimsenin gücü yetmez.”

Amacımız en kısa sürede daha da çoğalarak, ‘Türkiye Yaran Dernekleri Federasyonu’ olmak diyen Absarılıoğlu, “faal olan ve bu kültüre gönül veren tüm dernekleri davet ediyorum” diyerek çağrıda bulundu.
  Dosyayı teslim alan İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Latif Şimşek’te dosyayı teslim aldıktan sonra federasyon kuruluşunun hayırlı uğurlu olmasın temenni etti.
Yaran Meclisi Oğuz Boyları Kültür ve Yaşatma Derneği Başkanı ve Yaran Federasyonu Kurucu Kurulu üyesi Recep Deneci’de şu sözlerle mutluluğunu dile getirdi:  “Birlikte hayır, ayrılıkta azap vardır,  diyerek hep birlikte bu federasyonu kurduk. Bundan sonra amacımız yaran kültürümüzü aslına uygun bozulmadan yaşatmak ve gelecek nesillere ulaştırmaktır. Katılan herkese teşekkür ederim.”

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku