• Diğer

Çankırı.

Vali Ayaz Muhtarlarla Bir Arada!

Vali Ayaz Muhtarlarla Bir Arada!

5 Aralık 2021 13:01
-A

+A

Vali Ayaz Muhtarlarla Bir Arada!
Çankırı’nın Orta İlçesinde, Çankırı Valisi Abdullah AYAZ başkanlığında muhtarlarla toplantı gerçekleştirildi.
Çankırı Valisi Abdullah AYAZ’ın başkanlığında yapılan toplantıda ilçenin ve ilçeye bağlı köylerin genel durumu ile yapılan ve yapılacak olan çalışmalar hakkında fikir alışverişi yapıldı.
İlk olarak Yeşilay, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Açık Kapı Şube Müdürlüğü tarafından muhtarlara sunum yapıldı.
Bağımlılıklar arttı!
Daha sonra katılımcılara Vali AYAZ hitap ederek şu ifadeleri kullandı; “Yeşilay’dan arkadaşlarımız sunum yaptılar. Bu konu önemli. Yıllar bazında giderek maalesef bu konuyla ilgili sıkıntılarımız artmakta. Yeşilay’ın destek merkezi Çankırı’da faaliyete geçti. Bu konuda yapacağımız bir şey olursa bizlerle veya arkadaşlarımızla bir araya gelip irtibata geçerseniz, yönlendirirseniz seviniriz. Bağımlılığın türleri de arttı. Artık ortada sadece uyuşturucu yok. Ona ilave olarak sigara, alkol zaten yıllardır mücadele verdiğimiz bağımlılık türleri. Bir de böyle pandemi ile gelen dijital bağımlılık, bilgisayar, oyun, özellikle sanal bahis, sanal kumar konularında dikkatli olunsun. Maalesef bunlar nedeniyle aile facialarıyla karşılaştığımız vatandaşımız oluyor. Bu konuların hepsiyle ilgili olarak inşallah sizlere, arkadaşlarımız ve bizler destek olabiliriz. Ama dediğim gibi etrafınızda bu tip bağımlılar varsa bizlerle irtibata geçmeniz çok iyi olacak.
 
‘’Sosyal medyada dolaşan hikâyelerle, dedikodularla baş edemedik.’’
Diğer bir mesele coronavirüs konusu. Çok şükür son iki haftadır vaka sayılarımız düşüşte. Ancak, maalesef vefat sayılarımız çok düşmedi. Bunun bir iki hafta sonra düşmesini bekliyoruz. Sizlerden isteğimiz, hala aşı olmamış vatandaşlar varsa lütfen olsunlar. Bakın her pazartesi günü Salgın Koordinasyon toplantısında yoğun bakımda yatan, vefat etmiş olan, aşı olmamış vatandaşlarımızla karşılaşıyoruz. Bu da bizleri çok üzüyor. İkincisi, eksik aşı olanlar varsa ivedi olarak tamamlamalarını istiyoruz. Eğer vatandaşlarımızın bir tereddütleri varsa sağlıkçı arkadaşlarımızla irtibata geçsinler. Sağlıkçı arkadaşlarımız anlatsın aşıyı, aşının etkilerini. Bu konuda sosyal medyada dolaşan hikayelerle, dedikodularla baş edemedik. Çankırı’da bugüne kadar 302 binin üzerinde aşı yaptık. Bizim karşılaştığımız bir tane yan etkisi olan, aşı olduktan sonra komaya girmiş olan hastamız yok. Ama sosyal medyada anlatılan bir sürü hikâye var.
 
Salgın daha bitmedi!
 Biz bunların hiçbirini doğrulayamadık. Ama aşı olmadan vefat etmiş genç kaç tane arkadaşımız var. Lütfen bu hassasiyeti sizlerden istiyoruz. Özellikle yüksek yaş grubunda eksik aşısı olan varsa onları bir an önce tamamlasınlar. Bir de, bir kere daha söylüyorum salgın daha bitmedi. Tedbirleri bırakmak için, rahatlamak için çok erken. Çankırı’da günde ortalama neredeyse 1 vatandaşımız vefat ediyor. Ortalama vaka sayımız son dönemde gayet iyi. Ben Kaymakam beye, ilgili arkadaşlara teşekkür ediyorum.
 
Bir diğer mesele, malum yatırımlar. Sezon bitti, yapabileceklerimizi yaptık, yapamadıklarımız seneye kaldı. Kışın elden geldiğince ufak tefek yapacaklarımız olursa onlara devam ederiz. Önümüzdeki yıl kısmet olursa işlere kaldığımız yerden devam edeceğiz. Kurşunlu ile burası arasındaki sünürlü yolu da önümüzdeki yıl hallolmuş olacak. O bağlantıyı sağlamış olacağız. Ama her zaman söylüyorum ihtiyaçlar sınırsız ama kaynaklar sınırlı maalesef. Onun için sınırlı kaynaklarla bu sınırsız ihtiyaçların ne kadarını karşılayabiliriz, önceliklendirme yapıp arkadaşlarımızla beraber istişare halinde bunları giderme gayreti içerisinde oluyoruz, olmaya da devam edeceğiz. Telefonların çekmesi ile ilgili işlemlerin de önümüzdeki yıl giderilmesini bekliyoruz. Ulaştırma Bakanımıza ben Çankırı geneliyle ilgili olan çalışma dosyasını bizzat teslim ettim. Ulaştırma Bakanımız da bu konuyla ilgili çalışmaların olduğunu, önümüzdeki dönemde inşallah bu problemleri ortadan kaldıracaklarını söylediler. Bizim muhtar toplantılarımızda en fazla almış olduğumuz şikayet maalesef çekmeyen telefonlar. Özellikle de internet bağlantısında köylerimizde yaşanan sıkıntılar. Günümüz dünyasında artık internete erişimin olmaması çok büyük bir eksiklik. Bunu kabul etmemiz lazım. Vatandaşımızın da köyde bu eksiklikleri yaşamaması gerekmekte. Gençlerin, çocukların köye gidiş gelişini de bu durum olumsuz manada etkiliyor. Bu konuda dediğim gibi il genelinde yapmış olduğumuz çalışmaları Ulaştırma Bakanımıza teslim ettik. Önümüzdeki süreçte de konunun takibini hep beraber yapacağız." Dedi.
Vali Abdullah AYAZ, konuşmasının ardından muhtarlara söz vererek taleplerini dinledi.
Toplantıya Orta Kaymakamı Mehmet Ali UZUN, Orta Belediye Başkan Vekili Mehmet YURTOĞLU, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hasan YILDIZ, daire müdürleri ve muhtarlar katıldı.
Haber Merkezi

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Kuran Kursuna İlgisizlik!

Kuran Kursuna İlgisizlik!

09:50 - 23 Aralık 2021

Korkuluklar Yenileniyor!

Korkuluklar Yenileniyor!

09:47 - 23 Aralık 2021

ÇAKÜ’de Konferans Düzenlendi!

ÇAKÜ’de Konferans Düzenlendi!

09:46 - 23 Aralık 2021

Ilgaz’da Örnek Etkinlik!

Ilgaz’da Örnek Etkinlik!

09:43 - 23 Aralık 2021

Yıldıztepe Sezona Başlıyor!

Yıldıztepe Sezona Başlıyor!

10:12 - 22 Aralık 2021

ÖNE ÇIKANLAR

  • Eğitim
  • Gündem
  • Ekonomi
  • Çankırı.
  • Siyaset
  • Spor
  • Dünya
  • İlçeler
  • Bölgesel

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku