• Diğer

Çankırı.

TÜRKAV Atatürk’ün Gelişini Kutladı

TÜRKAV  Atatürk’ün Gelişini Kutladı

25 Ağustos 2021 17:09
-A

+A

TÜRKAV  Atatürk’ün Gelişini Kutladı
 
Çankırı TÜRKAV Atatürk’ün Çankırı’ya Geliş ve Şapka inkılâbı konulu bir Program Gerçekleştirdi. 96. Yıl dönümü diyaloglar dahilinde kutlandı.
 
TÜRKAV Çankırı İl Başkanlığı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Çankırı'ya gelişinin 96. Yıl dönümü ve Şapka İnkılâbı konulu programı Ahmet Mecbur Efendi Bilim ve Sanat Merkezinde (Taş Mektep Gazinin kaldığı yer) gerçekleştirdi.
 
Atatürk’ün Çankırı’ya gelişi ve diyaloglar çerçevesinde kutlandı.
 
Şehit Yahya Orta Okulu Müdürü Nadir Kayaş hocanın yaptığı Atatürk’ün Çankırı’ya gelişi, Kastamonu dönüşü tekrar uğrayıp Çankırı’da gecelemesi ve Çankırı halkı ile yaşadığı diyaloglar hakkında sunum yaptı.
 
Programa, Çankırı TÜRKAV İl Başkanı İsa Bölükbaşı, yönetim kurulu üyeleri Osman Şahit, Turgut Özkan, MHP Çankırı İl Başkanı Ahmet Kurt, MHP Çankırı Merkez İlçe Başkanı Mahmut Doğar, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Çankırı Şubesi Yönetim Başkan Yardımcısı Ali Yıldırım katıldı.
 
Sosyal medya üzerinden canlı olarak yayınlanan program TÜRKAV Çankırı İl Başkanı İsa Bölükbaşı’nın selamlama konuşmasının ardından Nadir Kayaş hoca şunları ifade etti: ‘Kıymetli Başkanlarım, Sevgili Çankırılılar; Bu yaz ülkemizin güneyindeki orman yangınları ile kuzeyindeki sel felaketleri nasıl yüreğimizi acıtıyorsa; bize bundan daha acı veren olaylar 1. Dünya savaşı sonrası yaşanıyordu. Ülke işgal edilmeye çalışılıyor; İstanbul hükümeti hareket edemez hale getiriliyordu.
 
Yüreğimiz acı içindeydi. Vatanın kurtuluşu için hareket eden Gazi Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkışı, Amasya, Erzurum, Sivas ve en sonunda Ankara ile devam eden kurtuluşun temelleri atılmış oluyordu. Kurtuluş için savaşmak gerekti. Savaşacaktık lakin ihtiyaç duyulan silahların bulunması cephelere ulaştırılması gerekiyordu.
 
 Bu yüce görevi İnebolu’dan Polatlı’ya uzanan 356 kilometrelik bu yol İstiklal Yolu, İstikbal Yolumuz oluyordu. Tüm zorluklara rağmen askerin ihtiyaç duyduğu cephane hedefe ulaşıyordu. Bu kutlu yolun ve bu yöre insanının didine didine savaşın kazanılmasına katkı verdiğinin Gazi Mustafa Kemal de farkındaydı. Çankırı – Kastamonu – İnebolu gezisine yeni bir anlam daha katmayı planlayan Gazi Mustafa Kemal, ülkenin yenileşme hareketlerinden biri olan Şapka inkılabını da bu gezisi ile fiilen başlatmak istediğini yakın çevresine ifade ediyordu.
 
Yöre insanın çok mutaassıp, yeniliklere kapalı olduğu farklı kişiler tarafından ifade edilmesine rağmen Gazi kararını değiştirmedi.
 
 İnkılabın önce memurlardan başlatılıp halka kanunlarla yayılması uygun diyenlerin aksine, halkın kabullenmediği yenilik, yenilik değil demiştir. Gazi Mustafa Kemal’in Çankırı – Kastamonu – İnebolu gezisinden kısa notlar aktarmak gerekirsek; Gazi, 23 Ağustos 1925 günü sabahın erken saatlerinde yeni bir Anadolu gezisine iki otomobil ile çıktı.
 
Birine Atatürk, Kütahya Milletvekili Nuri (Conker) Rize Milletvekili Fuat (Bulca), ötekine Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Tevfik (Bıyıklıoğlu), Başyaver Rusuhi, Yaver Muzaffer (Kılıç), Muhafız Birliği Komutanı İsmail Hakkı (Tekçe), Özel Kalem’den Lütfi Bey bindiler. Yaverler ve İsmail Hakkı (Tekçe) nın dışında herkes sivil ve şapkalı idi. Yolda Kalecik’e uğradılar.
 
Tüney Hanı’na geldikleri zaman Çankırı Valisi Cemil, Çankırı Milletvekillerinden Ahmet Talat, Ziya ve Rıfat Beyler, Çankırı Belediye Başkanı(Cemal Dolunay) ve yanındakiler başkaları Atatürk’ü karşıladılar.
 
Atatürk Çankırı’yı selamlıyor.
 
 Öğleye doğru Çankırı’ya giriyorlardı. Gazi, selam duran askeri birliği, öğrencileri ve binlerce Çankırılıyı, başı açık, elindeki panama şapkasını sallayarak selamladı. Atatürk’ü şapkalı ya da başı açık görenler, başlarına el atıyor, fes, kalpak ne varsa çıkararak ellerine alıyor, Atatürk’ü başları açık selamlıyordu. Çankırı Belediyesini, Ertuğrul İlkokulunu ziyaret eden Atatürk, öğle yemeğini Kurtuluş Kız Okulu’nda yedikten sonra Kastamonu’ya hareket etti.
 
 31 Ağustos 1925 tarihine kadar Kastamonu’da kalan Atatürk, 27 Ağustos 1925’de gittiği İnebolu’da Çankırı vilayetine bağlı Tüney ‘de fiilen başlattığı şapka inkılabını sözlere döküyordu.
 
 İnebolu nutkunda Çankırı – Kastamonu –İnebolu’ya uzanan 356 kilometrelik bu yolun etrafındaki yöre insanının sıcaklığı ve vatanseverliğinden, samimiyetinden çok mutlu olduğunu beyan ediyordu. İstiklal Yolu aynı zamanda Şapka İnkılabının da yolu oluyordu. 30 Ağustos 1925 günü Çankırı valiliği tarafından Gazi’ye bir gece Çankırı’da misafir etmek istediklerine dair taleplerini belirten bir telgraf çekildi. Bu teklifi memnuniyetle karşıladı, 31 Ağustos 1925 Pazartesi günü saat 17.00’de Atatürk, tekrar Çankırı’ya giriyordu. İlk geldiği gün başını açan halk, bezden, keçeden diktikleri şapkalarla Atatürk’ü karşılıyordu.
 
 Binlerce karşılayıcı arasında başı fesli kalpaklı hemen hemen hiç kimse yoktu. Şapka bulamayanların da başı açıktı. Çiftçiler bir kağnı arabasını başaklar, kırmızı–beyaz kurdelelerle süslemiş, karşılamaya çıkmışlardı. Aşar vergisi kalktığı için Atatürk’e şükran duyguları sonsuzdu. Atatürk onlara: - Aşar kalktığı halde uygulamada sıkıntı var diyorlar, doğru mu? diye sordu. - Hayır, Paşam, çok memnunuz, diye karşılık verdiler.
 
Şapkayı, en ufak bir tepki göstermeksizin hemen benimsemelerinden çok memnundu.
Atatürk’ün Çankırı – Kastamonu – İnebolu gezisindeki “Şapka Gezisi” 23 Ağustos 1925 ten 31 Ağustos 1925 Pazartesi gününe kadar sürmüş, gezi her yönüyle başarılı olmuştu. Atatürk, vatandaşların coşkun gösterilerinden, şapkayı, en ufak bir tepki göstermeksizin hemen benimsemelerinden çok memnundu. Devrim Atatürk’ün bir işaretiyle kendiliğinden oluvermişti.
 
Daha hiçbir emir verilmeden halk terzilerine harıl harıl şapka, kasket diktiriyor, bulamazsa başını açıyordu. Yeryüzünde hiçbir devrim, bu kadar içtenlikle, anlayışla, isteyerek ve bilerek yapılmamıştı. Halka şapkayı alıştıra alıştıra, önce memurlardan başlayarak giydirelim diyenler aldanıyordu.
 
Hükümete geldikleri sırada bir İskilip Heyeti Atatürk’ü ille de İskilip’e götürmek istiyordu. Atatürk: (Sevgili İskiliplilere teşekkürlerimi ve selamlarımı götürünüz. Gezimi uzatmaya imkân kalmadı. Başka bir zamana...) dedi.
 
 Atatürk; “ Kıyafeti, medenî bir şekle dönüştürmek için kanun falan gerekmez. Millet karar verir, yapar. Yalnız bir Diyanet İşleri Reisi, buna bağlı müftü, imam ve hatipler vardır. Bu sınıfa ait özel kıyafeti tanırız. Bu işlerle görevli olmayanların aynı kisveyi giymeleri doğru değildir.
 
Bu gibilerini kimse tanımaz ve kabul etmez.” dedi.  Atatürk, bu sözleriyle Şapka ve Kıyafet İnkılabının amacını da açıklıyordu. Bu inkılap sadece bir giyim tarzı değişikliği değil, aynı zamanda halkın inancını sömürenleri de ayıklamayı da amaçlıyordu. Kurum müdürleri ve halk ile görüşmeler yaptı. Akşam olmuştu.
 
‘Çok derin, çok samimî duygularınıza teşekkürler ederim.’
 
Çankırı Ortaokulu üst katı Atatürk ve birlikte olduğu konuklar için hazırlanmış, dayanıp döşenmişti. Atatürk, ortaokula geldiği sırada Tahsin Nahit (Uygur)  heyecanlı biçimde hoş geldiniz konuşması yaptı. Atatürk,  bu konuşmaya şu karşılığı verdi: “ Çok derin, çok samimî duygularınıza teşekkürler ederim. Beni çok sevdiğinizi, bana çok güvendiğinizi, işaret ettiğim hedeflere bütün varlığınızla yürüyeceğimizi söylüyorsunuz.
 
Benim buna verebileceğim cevap şudur ki: Ben güven ve saygıya hak kazanacak başarılar göstermişsem, o da sizlerin yardımlarıyla olmuştur.
 
 Güveninize yürekten inanarak, millî görevimde muhtaç olduğum gücü ve yetkiyi sizden alıyor, sizde buluyorum. Bahtiyarlığımı Çankırı’nın sevgili halkının karşısında yüksek sesle ifade ediyorum.” sözleri, o akşam herkesi coşturmuştu. Atatürk’ün Çankırı’yı ziyaretleri şerefine fener alayı ile gece son buldu.
 
Kıyafet ve Şapka İnkılabının temelleri yine bu kutlu yolda atılmıştı.
 
1925 yılının 1 Eylül sabahı. Atatürk, Çankırı'dan Ankara'ya dönüyordu.
İstiklal savaşının kahraman halkına yeni paye yüklenmiş, Türk Devrim tarihinde 25 Kasım 1925’de kabul edilen Kıyafet ve Şapka İnkılabının temelleri yine bu kutlu yolda atılmıştı.” Dedi
 
Daha sonra TÜRKAV İl Başkanı İsa Bölükbaşı katılımcılara teşekkür ederek ileride yapacakları faaliyet hakkında bilgiler verip programı sona erdirdi.
 
Haber: Selim Çelik
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

  • Eğitim
  • Gündem
  • Ekonomi
  • Çankırı.
  • Siyaset
  • Spor
  • Dünya
  • İlçeler
  • Bölgesel

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku