• Diğer

Gündem

TURİZM HAFTASI KUTLANIYOR

TURİZM HAFTASI KUTLANIYOR

Okunma: 963

15 Nisan 2019 09:53
-A

+A

TURİZM HAFTASI KUTLANIYOR
 
Bacasız sanayi olarak nitelendirilen ve ülkemizin en önemli gelir kaynaklarından  olan Turizmin önemini vurgulamak amacıyla yapılan Turizm Haftası bugün başlıyor.
 
Ülkemizde en hızlı gelişen hizmet sektörleri arasında yer alan turizm konusunda toplumda farkındalığı artırmak, doğal, tarihi ve kültürel varlıkları sürdürülebilir turizm ilkeleridoğrultusunda turizmde değerlendirmek, turizm bilincini oluşturmak, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine daha etkin katılımını sağlamak amacıyla her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında yurt genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanan Çankırı Valiliği'nin (İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün) sorumluluğunda Çankırı İli genelinde Turizm Haftası bu yıl  43. kez kutlanacak.
İlimizdeki kutlama programı 15 Nisan 2019 pazartesi günü Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başlayacak. 16 Nisan Salı günü saat 14.00’de 100.Yıl Kültür Merkezinde Turizm Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanacak. 16 Nisan Salı günü protokol konuşmaları ile  başlayacak olan programda, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Orhan Derman tarafından “Turizmin İnsan Psikolojine Olumlu Etkileri” konulu konferans sonrası  Turizm Haftası dolaysıyla düzenlenen resim, şiir, kompozisyon ve makale yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ve  fuaye salonundaki kokteyl ile sona erecek.
 
 
 
 
     HAFTANIN TARİHÇESİ
 
     “Turizm Haftası” etkinlik programı 26.07.1976 tarih ve 1893 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Tebliğler Dergisinde yayımlanarak yürürlüğe girmiş, 1977 yılından itibaren Mart ayının ikinci Pazartesi günü olarak kutlanmıştır. 1983 yılından itibaren havaların soğuk olması ve turizm sezonunun açılışı gerekçesiyle Milli Eğitim Bakanlığı’nın da görüşü alınarak Kültür ve Turizm Bakanlığınca 15–22 Nisan tarihleri arasında kutlanmasına karar verilmiştir.
 
     Ancak; önceleri turizm sezonun açılışı olarak kutlanılan hafta, günümüzde anlamını da değiştirmiştir. Turizmin bütün bir yıla yaygınlaştırılması, alternatif turizm türleri ve bu konuda Kültür ve Turizm Bakanlığınca yapılan çalışmalar, projeler hafta boyunca çeşitli etkinliklerle gençlere ve halka anlatılmakta, turizmden en yüksek geliri sağlamada yapılması gerekenler ile tarihsel ve kültürel mirasımıza sahip çıkma konusunda halkımız bilinçlendirilmektedir.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku