• Diğer

Gündem

Tohumlar Çiftçilere Dağıtıldı

Çankırı'da uygulanan tarım arazilerinin kullanımının etkinleştirilmesi projeleri kapsamında çiftçilere sertifikalı tohum ve fidan dağıtımı gerçekleştirildi.

3 Nisan 2022 14:35
-A

+A

Tohumlar Çiftçilere Dağıtıldı
 
Çankırı'da uygulanan tarım arazilerinin kullanımının etkinleştirilmesi projeleri kapsamında çiftçilere sertifikalı tohum ve fidan dağıtımı gerçekleştirildi. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü atölye binasında düzenlenen programa Vali Abdullah AYAZ, Çankırı Milletvekili Salim ÇİVİTCİOĞLU, İL Emniyet Müdürü Yılmaz DELEN, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Yusuf Mutlu GENÇ, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa ÇIBIK, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hasan YILDIZ. AK Parti İl Başkanı Abdulkadir ÇELİK ve daire amirleri katıldı. İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Hüseyin DÜZGÜN tarafından yapılan açılış konuşmasının ardından çiftçilere hitap eden Vali Abdullah AYAZ; “Hem geçtiğimiz iki yılda pandemi dönemi hem de savaş ortamı bize şu gerçeği gösterdi ki gıda güvenliği de artık en önemli güvenlik meselelerinden birisi. Pandemi döneminde başta siz çiftçilerimizin üstün gayretleri sayesinde tedarik zincirinde çok şükür herhangi bir problem yaşamadık. Raflarımızda vatandaşlarımızın aradığı ürünler her daim bulundu. Bunun için hepinizin emeklerine teker teker teşekkür ediyoruz. Allah emeklerinizi zayi etmedi. İnşallah etmeyecek de” dedi.
 
Önümüzdeki süreçte de çiftçilerin gayretleri, devletin desteğiyle bu süreci de yöneteceklerini ve mevcut sıkıntıları da hep beraber aşacaklarını belirten Vali AYAZ şunları söyledi; “Şunu vurgulamak istiyorum ki; devletimiz en alttan en üste kadar çiftçilerimizin yaşadığı sıkıntıların tamamından haberdar. Bu sıkıntıların çözümüyle ilgili olarak üstün bir gayret ortaya konuluyor. Önümüzdeki süreçte de çiftçilerimizin yaşadığı her türlü sıkıntının çözümü veya ortaya çıkacak yeni sıkıntıların hallolması adına gereken adımlar muhakkak atılacaktır. Bu konuda hepiniz müsterih olun. Hem pandemi süreci hem de tam pandemiyi atlatalım derken ortaya çıkan savaş ortamı belki bu süreci biraz uzattı. Ama önümüzdeki süreç için ümitliyiz. Gelecek hepimiz için daha güzel olacak. Ben bu projelerin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Projelerin bu aşamaya gelmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyor, çiftçilerimize hayırlı bereketli bir sezon diliyorum.” Vali Abdullah AYAZ’ın konuşmasından sonra çiftçilere sertifikalı tohum ve fidanları dağıtıldı.
 
Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürü Hüseyin DÜZGÜN konuşmalarında " 18 plakaya 18 proje yakışır deyip, bu sene ikiye katlayacağımız sözünü vermiştik. Ötesine geçtik 38 proje sunarak  bu güzel projeleri ilimize kazandırdık. Bugün için, 1.064.000 TL.lik bütçeyle 5.600 da alanda 70 ton nohut, 907.500 TL.lik bütçe kullanarak 2.500 da alanda 30 ton mercimek, 330.000 TL.lik bütçeyle 5.000 da alanda 2 ton yağlık ayçiçeği, Yine yabancı ot sorununu bitirecek çevre ilaçlamasına gerek kalmayacak çeltik projesiyle 1.000.000 kaynak kullanarak 4.000 da alanda 80 ton çeltik tohumu, 225.000 TL.lik bütçe 1.000 da alanda kuru fasulye yine arz açığımız olan soyayı ilimizde denemesini yapmak üzere 100.000 bütçeye 200 dekar alanda ekimini yaptırmak üzere tohumluk dağıtacağız. Yine Özel İdare bütçesinden karşılanacak şeklide 126.000 TL.lik 10.000 adet çeşitli meyve fidanlarını çiftçilerimizle buluşturuyoruz. Sadece bugün yapacağımız projelerle 3.652.000 TL.  kaynak kullanarak 20.000 da lık alanda ilave üretim yapacağız.Bu projelerde % 50 ila 25 oranlarında çiftçi katkısı kullanarak uyguladık. Devam eden haftalarda başta yem bitkileri olmak üzere ilimizde arttırmaya çalıştığımız silajlık mısır olmak üzere korunga yonca gibi ihtiyacımız olan bitkileri destekleyeceğiz. Suni tohumlama olmak üzere geçen yıldan rağbet gören projelerimize devam edeceğiz." dedi. Program tohum ve meyve fidanlarının dağıtımıyla son buldu .
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

  • Eğitim
  • Gündem
  • Ekonomi
  • Çankırı.
  • Siyaset
  • Spor
  • Dünya
  • İlçeler
  • Bölgesel

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku