• Diğer

Kültür

TKDK % 65 Hibe Desteği İle Üreticileri Buluşturuyor

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Çankırı İl Koordinatörü Emre Akbıyık IPARD 2 Programı yeni çağrı ilanı ile ilgili açıklamada bulundu. Destek oranı birçok ilde % 55 iken Çankırı için % 65 hibe desteği yapılıyor.

TKDK % 65 Hibe Desteği İle Üreticileri Buluşturuyor

Okunma: 574

30 Haziran 2019 16:02
-A

+A

TKDK % 65 Hibe Desteği İle Üreticileri Buluşturuyor
 
   Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Çankırı İl Koordinatörü Emre Akbıyık IPARD 2 Programı yeni çağrı ilanı ile ilgili açıklamada bulundu.     Destek oranı birçok ilde % 55 iken Çankırı için % 65 hibe desteği yapılıyor.
 
Kurum olarak 08 Mayıs 2019’da IPARD 2 Programı Altıncı Başvuru Çağrı İlanına çıkmış olduklarını ifade eden Akbıyık, bu “Başvuru Çağrı İlanı” kapsamında sadece “302-Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” tedbiri kapsamında başvurular kabul edeceklerini ve ayrılan toplam destek bütçesinin ise 60 Milyon Avro olduğunu söyledi.
Yapılan açıklamada desteklenecek sektörlerden biri olan Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi ve Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Paketlenmesi sektörü kapsamında başvuru sahiplerinin ‘Süs Bitkileri ve Çiçek Soğanı’, ‘Tıbbi ve Aromatik Bitkiler’, ‘Mantar ve Misel’, ‘Fide ve Fidan’  yetiştiriciliği ile ilgili başvuru yapabileceklerine, Kurumun web sitesinde yer alan tıbbi ve aromatik bitkiler referans listesinde 80’e yakın ürün bulunduğuna, bu projeler ile bir taraftan çiftçilerin tarımsal faaliyetlerini yürütürken kullandığı kültivatör, ekim makinesi, pulluk, römork gibi makine ekipmanlarının modernizasyonuna olanak sağlarken, diğer yandan Çankırı’da önemli miktarda üretilen arpa, buğday gibi geleneksel tarım ürünlerinin yanı sıra çiftçilerin gelir kalemlerini çeşitlendirebilecekleri birçok ürünü yetiştirme fırsatı verdiği ifadelerine yer verildi.
Akbıyık, yaptığı açıklamada ağırlıklı olarak aspir ve karabuğday yetiştiriciliğine yönelik projeler geldiğini, listede ekonomik olarak pazar imkânı bulunan maydanoz, çörek otu, kimyon, nane gibi pek çok bitkininde destek kapsamında yer aldığını vurguladı. Bu ürünlerin işlenmesi, depolanması, pazarlanmasına dönük inşaat unsurları dâhil harcamaların proje içerisine eklenebileceğini dile getirdi. Fide ve fidan ve süs bitkileri üretimi amaçlı 10 dekara kadar sera kurulması da mümkün olan sektörde ayrıca mantar yetiştiriciliği de desteklenmektedir.
IPARD Programı Sıralama Kriterlerinin proje seçiminde önemli olduğunu dile getiren Akbıyık, başvuru sahibinin genç ve/veya kadın olmasının, başvuru yapılan ekonomik faaliyet alanında bir mesleki sertifikası, diploması veya 3 yıl deneyiminin bulunmasının projenin puanını artırdığını belirtti.
  İlgili faaliyet alanında Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri aracılığı ile kurslar düzenlenebileceği, proje başvurusunda bulunmak isteyen başvuru sahiplerinin ilgili kuruluşlara bir an önce başvurmalarının önemli olduğu vurgulandı.
Yapılan açıklamada başvuruların 08 Temmuz 2019 saat 09:00’dan itibaren yatırımın uygulanacağı ilde bulunan TKDK İl Koordinatörlüklerinde kabul edilmeye başlanacağı, Online Proje Başvuru Sisteminin 20.08.2019 tarihi saat 21:00’da kapatılacağı, başvuruların son teslim tarihinin 23.08.2019, saat 18:00 olduğu, son teslim tarihinden sonra yapılacak başvuruların kabul edilmeyeceği söylenerek, proje sunmayı düşünen başvuru sahiplerine başvuru teslim tarihleri hatırlatıldı.
İlçelerde de tanıtım organizasyonları düzenleneceği belirtilirken, hibe desteğinden yararlanmak isteyenlerin ayrıntılı bilgi için İl Koordinatörlüğüne veya 444 8535 numaralı yardım masası hattına ulaşabilecekleri önemle vurgulandı.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku