• Diğer

Gündem

TDED’de Cahit Zarifoğlu Konuşuldu

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Çankırı şubesinde, “Bilinmeyen Yönleriyle Cahit Zarifoğlu” konuşuldu. Çankırı Karatekin Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Yüksek Lisans öğrencilerinden Ömer Karadeniz ve Mustafa Bostan’ın konuşmacı olarak katıldığı programda, 1987 yılında vefat eden, Türk Edebiyatında Yedi Güzel Adam olarak bilinen edebiyatçılar grubundan olan C ahit Zarifoğlu çeşitli yönleriyle anlatıldı.

TDED’de Cahit Zarifoğlu Konuşuldu

Okunma: 93

25 Aralık 2018 09:34
-A

+A

Ömer Karadeniz’in moderatörlüğünde başlayan programda Mustafa Bostan, Cahit Zarifoğlu’nun edebiyatın başta şiir, hikâye, deneme, roman olmak üzere birçok alanında eserler verdiğini, vermeye çalıştığını bu yönüyle edebiyatımızda dikkat çeken bir sima olduğunu belirterek herkesin onu şiirleriyle tanıdığını ama kendisinin ilk defa hikâyelerini okuyarak şairin dünyasına girdiğini söyledi.. Cahit Zarifoğlu’nun 1980 sonrası Sovyetler Birliği’nin Afganistan’ı işgali üzerine Mavera dergisinde özel sayılar hazırladığını, şiirler yazdığını dolayısıyla toplumda Afganistan konusunda bir bilinç oluşturduğunu belirterek Onun İslami değerlere hassas bir kişilik olduğunu, bu değerleri edebi eserlerinde propaganda yapmadan bir suyun içindeki eritilmiş bir tuz gibi ilmek ilmek işlediğini söyledi.
Programa katılan TDED Çankırı şubesi başkanı İbrahim Akyol, öğrencilik yıllarında kendisinin de Cahit Zarifoğlu’na yazdığı bir şiiri değerlendirmesi için gönderdiğini ama Cahit abinin bu şiiri beğenmediğini söyleyerek bazı hatıralarını anlattı.  Program soru-cevap bölümüyle sona erdi. 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku