• Diğer

Çankırı.

SOĞANLI ÇAYINA NELER OLUYOR !

SOĞANLI ÇAYINA NELER OLUYOR !

20 Ağustos 2021 17:57
-A

+A

SOĞANLI ÇAYINA NELER OLUYOR !


Çankırı’dan geçmekte olan ve Çerkeş Atkaracalar ve Bayramören ilçe sınırları içerisinden geçerek Karadeniz'e dökülen Soğanlı çayına kimyasal mı karışıyor! Duyarlı kişiler sayesinde dile gelen ve tartışma konusu olan Soğanlı çayına neler oluyor? Kirlenen Soğanlı çayının sebepleri neler? Yıllardır akan çayın dengesi bozuluyor mu ?
 
Numune ışık tutacak mı?
Faydaları saymakla bitmeyen ve daha önce içme suyu olarak kullanıma uygun olan ve hayati önem taşıyan bir çok faydası olan Soğanlı çayının son durumunun içler acısı olduğu söz konusu. Uzun uğraşlar sonucu numunesi alınan Soğanlı çayının, kirlilik sebebi merak konusu. Kafaları karıştıran bu numune kirliliğe ışık tutacak mı? 
 
Halk tedirgin
Soğanlı çayı gerek yerel halk gerekse hayvanlar için büyük bir öneme sahip olmakla beraber ekosistemin dengesi açısından da aynı şekilde büyük bir öneme sahiptir. Daha önce çayın içinde yengeç, su yılanı ve benzer su bitki ve canlılarının hayat bulduğu suda artık canlıların görünürlüğünün azaldığı yönündeki ifadelerde söz konusu. Geçmişten günümüze kadar akarsular, yerleşkesindeki bir çok canlı için hayatın devamlılığını sağlayan temel unsurdur. Dolaylı veya doğrudan temel yaşam kaynağına yapılan müdahaleler ekosistemin ve bununla beraber bir çok canlının dengesini bozabilecek niteliklere sahip.
 
Fabrika suyu karışmıştı
Soğanlı çayının kirliliği yönündeki şikayetler daha öncede dile getirilmiş olup  araştırmalar sonucu içerisine fabrika suyunun karıştığı sonucu gün yüzüne çıktığı ifade edildi ve Çerkeş Atkaracalar ve Bayramören ilçeleri sınırları içerisinden geçerek Karadeniz'e dökülen Soğanlı çayında ki kirliliğe bağlı olarak Bayramören'in sesi isimli sosyal medya grubunun özverili bir şekilde konuyu ele almasının ardından AK parti Bayramören ilçe başkanı Ali Kızıltan ve meclis üyesi Bekir kale’nin de girişimleri ile konu Çankırı AK parti milletvekili Salim çivitçioğlu’na iletilmiş olup, konu ile ilgili olarak derhal il tarım müdürlüğü yetkililerine talimat veren vekil konu hakkında ilçede bulunan yetkilileri de seferber ederek Soğanlı çayından örnek numune alınmasına olanak sağlamıştır.
 
Canlıların yaşam alanı kısıtlanıyor
Numuneler test yapılmak üzere ilgili birimlere aktarıldığı ve  kısa sürede de sonuçların açıklanmasının beklendiği ifade edildi. Soğanlı çayının 3 ilçeden  geçmekte olması fabrika atıklarını hedefi haline gelmesine sebep oluyor. Daha önceleri kullanılabilir durumda olan çayın artık içinde yüzülmeye bile uygun olmadığı ve tehlike saçtığı söz konusu. Bu durum  maalesef çay içerisinde birçok canlının da yaşam alanını kısıtlandığı ve bitirdiği yönünde açıklamalar var.
Bayram eren'in sesi grubu bu olayı sosyal medya üzerinden sürekli gündemde tutmaya çalışacaklarını ve çıkacak numuneler sonucunda izlenmesi gereken yolların belirleneceğini buna bağlı olarak çayda kirliliğe neden olan durumların araştırılacağını ve Çankırı sınırları içerisinde akmakta olan en büyük 2 akarsu olan çayı Bayramören sesi ailesi olarak muhafaza etmek için tüm güçleriyle çalışacaklarını ve gerekli tüm müdahalelerin yapılacağı yönünde açıklamalarda bulundular.
Haber: Semira KONUK
 
 
 

Anahtar Kelimeler : SOĞANLI ÇAYI, KİRLİLİK,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

  • Eğitim
  • Gündem
  • Ekonomi
  • Çankırı.
  • Siyaset
  • Spor
  • Dünya
  • İlçeler
  • Bölgesel

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku