• Diğer

Çankırı.

ŞANLI ZAFER COŞKULARLA KUTLANDI!

ŞANLI ZAFER COŞKULARLA KUTLANDI!

31 Ağustos 2021 09:27
-A

+A

ŞANLI ZAFER COŞKULARLA KUTLANDI!

30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da Atatürk'ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz'u anmak için kutlanan resmî ve ulusal bayram, Çankırı’da büyük bir şenlikle kutlandı.

Tören açık havada Atatürk Anıtı’nın önünde saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve Atatürk Anıtı’nın önüne Çankırı Valiliği’nin, Belediye Başkanlığı’nın, Garnizon Komutanlığı’nın çelenk bırakması ile başladı. Protokol ve halkın yoğun katılım sağladığı  tören daha sonra Müzede selamlama töreni ile renklendi.

Savaşa düğün hevesiyle giden, geri dönmeyi düşünmeyenlerin zaferi.
Belediyenin önünde tören devam ederken törenin açılışını Piyade Yüzbaşı Engin ERSOY yaptı. Piyade Yüzbaşı Engin ERSOY; ’’ Savaşa düğün hevesiyle gidenlerin, geri dönmeyi hiç düşünmeyenlerin, namusu, şerefi ve haysiyeti için al bayrağı kefen bilenlerin vatanı, ülkesi ve milleti uğruna gözünü kırpmadan giden, bayrak göklerden inmesin diye kendini siper eden  Cumhuriyetin mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile onun kahraman silah arkadaşlarının ve vatan korumasında şehit olan tüm Mehmetçiklerin  manevi huzurlarında sizleri saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşını  söylemeye davet ediyorum.’’ Dedi

‘’Aziz Çankırılılar Zafer Bayramınız kutlu olsun.’’
Törenden önce Vali Abdullah AYAZ,  Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen ve beraberindeki heyet ile Çankırı halkının zafer bayramını araçla yaptığı geçişlerle kutladı. Vali AYAZ ‘’Aziz Çankırılılar Zafer Bayramınız kutlu olsun.’’ Dedi.
Tören Belediyenin önünde saygı duruşu ve okunan İstiklal Marşından sonra, Piyade Yüzbaşı Engin ERSOY, törende Sayın Cumhurbaşkanı’nın 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama mesajını okudu: ’’  Asırlara sâri şanlı tarihimizin köşe taşlarından biri olan büyük zaferin 99. Yıl dönümüne kavuşmanın bahtiyarlığı içerisindeyiz.

Bu gurur hepimizin.
Milletimizin Kıbrıs Türklerinin ve Dünya’nın farklı ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımızın her birinin 30 Ağustos Zafer Bayramını tebrik ediyorum. Bu gurur günümüzde bizleri yalnız bırakmayan tüm dost ve kardeşlerimize şahsım ve milletim adına teşekkürlerimi sunuyorum.
Bu vesileyle İstiklal  Harbimizin Başkomutanı , Cumhuriyetimizin banisi Mustafa Kemal Atatürk’ü Büyük Millet Meclisimizin kıymetli mensuplarını ve ordumuzun kahraman askerlerini rahmetle yad ediyorum.
Gazi Mustafa Kemal’in başkomutanlığında 26 Ağustos 1922 tarihinde başlayan Büyük Taarruz 4 gün süren göğüs göğüse çarpışmaların ardından Dumlupınar’da kesin bir zaferle sonuçlanmıştır. Dünya savaş tarihine geçen bu şanlı zaferle Türk Milleti şehit kanları ile sulanan vatanı üzerinde asla boyunduruk kabul etmeyeceğini göstermiştir.
 30 Ağustos milletimizin kendisine ömür biçen emperyalist niyetleri kursaklarda bıraktığı ve Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolu açtığı tarihimizin en kritik dönüm noktalarından biridir. Milletimiz her türlü yokluk ve imkansızlığa rağmen kazandığı bu zaferle 1071 Malazgirt’te bize yurt kılınan bu toprakların ezeli ve edebi vatanımız olduğunu bir kez daha tescil etmiştir.

Başarılar en önemli nişanelerdir.
Büyük zafere ilham veren ruh,inanç ve irade 99 yıl önce olduğu gibi bugünde milletimize istikamet çizmektedir. Savunma sanayinden, ekonomiye, dış politikadan, enerjiye ülkemizin birlik ve bütünlüğüne kast eden taşeron terör örgütleri ile mücadeleye kadar her alanda elde ettiğimiz başarılar bunun en önemli nişaneleridir.

‘Sadece 84 milyon vatandaşın değil, milyonlarca kardeşimizin başarısı.’
Ülkemiz bugün sadece sınırları içinde yaşayan 84 milyon vatandaşının değil, Balkanlar’dan Asya’ya, Afrika’dan Avrupa’ya gönül coğrafyasındaki 100 milyonlarca dost ve kardeşinin de umudu haline gelmiştir. Allah’ın yardımı kalbi bizimle çarpan dostlarımızın desteği necip milletimizin samimi duasıyla inşallah bu umutları boşa çıkarmayacağız.
 İçimizdeki kimi bedhahlara rağmen zalimler karşısında mazlumun hakkını savunmaya tüm dünyada  barışın adaletin ve özgürlüğün hakim olması için gayret göstermeye devam edeceğiz. Bundan 99 yıl önce Dumlupınar’da şaha kalkan imanın rehberliğinde 84 milyon birlik, dirlik ve kardeşlik içinde aydınlık yarınlarımıza hep beraber yürüyeceğiz.

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun.
 Bu düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere kurtuluş savaşımızın tüm kahramanlarını minnetle yad ediyorum. Vatanımız, ezanımız, bayrağımız ve bağımsızlığımız uğruna can veren aziz şehitlerimize ve gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Milletimizin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki tüm kardeşlerimin 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun.’’
Mesajın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşma Piyade Yüzbaşı Ersen ERMİŞ tarafından yapıldı. Günün anlam ve öneminin belirlenmesinin ardından ‘’Bin Atlı’’ adlı şiir Personel Teğmen Sabahattin ÇAKMAK tarafından okundu. Şiirden sonra tören geçişi yapıldı. Tören birlikleri protokol ve bir çok vatandaş tarafından ayakta selamlandı.
Sayın Cumhurbaşkanı’ nın  kutlama mesajının okunması, günün anlam ve önemini belirten konuşmasının yapılması, şiir okunması,tören geçişinin ardına tören sona erdi.
Haber: Semira KONUK
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

  • Eğitim
  • Gündem
  • Ekonomi
  • Çankırı.
  • Siyaset
  • Spor
  • Dünya
  • İlçeler
  • Bölgesel

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku