• Diğer

Gündem

Salgına Karşı Dikkat!

Sonbaharın gelmesiyle ishal salgını baş gösterdi, hastaneler doldu taştı. Bu kez alarmın adı “Norovirüs”… Peki, en çok nereden bulaşıyor, korunmak için nelere dikkat etmek gerekiyor?

Salgına Karşı Dikkat!

Okunma: 596

29 Eylül 2019 11:19
-A

+A

Salgına Karşı Dikkat!
Hastalığın adı ‘Norovirüs’
Sonbaharın gelmesiyle ishal salgını baş gösterdi, hastaneler doldu taştı. Bu kez alarmın adı “Norovirüs”… Peki, en çok nereden bulaşıyor, korunmak için nelere dikkat etmek gerekiyor?

Tüm yaş gruplarında görülebilen, şiddetli karın ağrısı, ishal ve kusma gibi belirtilerle ortaya çıkan Norovirüs enfeksiyonu, son günlerde görülen rahatsızlıklarla iyice merak konusu haline geldi.

Alarmın adı “Norovirüs”… Bu aylarda baş gösteren virüs sebebiyle hastanelere başvuran akut, ishal vakalarında ciddi bir artış meydana geldi. İshalin yanı sıra bu virüs sebebiyle insanlarda baş ağrısı, ateş, kusma da meydana gelebiliyor.

Norovirüsler özellikle sonbahar aylarında daha da aktif oluyor. Bayat tavuk ve kıyma tüketmemek, yeşillikleri yıkarken de çok dikkatli olmak gerekiyor. En çok yemek yenen kalabalık ortamlarda ortaya çıkan ve soğuk havaya karşı dayanıklılığı olan Norovirüsün, dondurulmuş yiyecek veya içinde buz küpleri olan içeceklerle de kolayca bulaşabildiğini belirtiliyor.

Norovirüs daha çok restoran, yemekhane ve okul mutfaklarından yayılıyor. Bu virüse karşı antibiyotiklerde etki etmiyor. Uzmanlar yoğurt gibi yiyeceklerin yenmesi, bol sıvı, elektrolit takviyesi gerekebilir diye de uyarıda bulunuyor.

Peki, uzmanlar bu virüsten korunmak için neler öneriyor?
Ellerin sık ve doğru bir şekilde yıkanması, yenilen yiyeceklerin hijyenik olduğuna dikkat edilmesi, özellikle de toplu taşıma araçları veya tuvalet gibi ortak kullanım alanlarından sonra mutlaka ellerin iyice yıkanması, kirli ve hijyenik olmayan yüzeylerin sterilizasyonu sağlanmalı, virüs bulaşmış eşyaların yüksek ısıda mutlaka yıkanması gerektiği önemle vurgulanıyor.

Rahatsızlık birkaç günde geçiyor ama yaşlılar ve küçük çocuklarda daha da ağır seyredebiliyor.  Eğer ateş ve kanlı ishal varsa durumu çok ciddiye almakta da ve doktora başvurmakta fayda var.


              HABER: ŞEYMA DURSUN

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku