• Diğer

Gündem

SAĞLIĞA CEPTEN HARCAMA ARTTI!

TÜİK verilerine göre sağlık için cepten yapılan harcamalar son üç yılda yüzde 43 arttı. Sağlık için kişi başı yapılan harcama 2 bin 30 liraya yükseldi. Bu tutarın 351 lirası hasta tarafından ödendi. Hal böyleyken hastalarda ne yapacağını şaşırdı.

SAĞLIĞA CEPTEN HARCAMA ARTTI!

Okunma: 3014

24 Aralık 2019 14:07
-A

+A

TÜİK verilerine göre sağlık için cepten yapılan harcamalar son üç yılda yüzde 43 arttı. Sağlık için kişi başı yapılan harcama 2 bin 30 liraya yükseldi. Bu tutarın 351 lirası hasta tarafından ödendi. Hal böyleyken hastalarda ne yapacağını şaşırdı.

Sağlığa cebinden harcadığı paranın hesabını bile tutamadığını söyleyen görüşlerini aldığımız emekli bir vatandaş hasta olmasına rağmen artık hastaneye gitmeye dahi korkar olduğunu belirtti. Yaşadığı sıkıntıları anlatan şöyle anlattı:
“Emekli bir vatandaşım, eşim 22 senedir şeker hastası hayatımız hastanelerde geçiyor. Emekli maaşımdan kesilen paranın haddi hesabı yok. Ne kadar kesildiğinin bile farkına varamaz olduk. Eczaneye bir gidiyoruz, torbalar dolusu ilaçlarla dönüyoruz zaten. Zaten aldığımız maaşla geçinmekte zorlanıyoruz bir de bu kesintiler olduğu zaman belimiz bükülüyor. Devlet hastanesinin anlaşmalı olduğu özel hastaneye gittiğimizde bile katkı payları çoğalıyor. Girerken bir muayene ücreti ödüyoruz bir de tahliller, röntgeniydi, tomografisiydi derken bir sürü masraf çıkarıyorlar. Devlet hastanesine gittiğimizde zaten bir tomografi için iki ay sonraya randevu veriyor. Biz vatandaş olarak ne olduğunu anlayamıyoruz ki sağlık bu sonuçta şakaya gelecek iş mi? doktora giriyoruz; muayene parası diyorlar katkı payı diyorlar öyle kesiliyor. Eczaneye gidiyoruz orda öyle durum içler acısı sürekli maaşımdan bir kesinti yapılıyor.
Ben emekli bir insanım eskiden emekli sandığından istediğim her hastaneden rahatlıkla muayene olup, işimi hallediyordum.  Son yıllarda özel hastaneye giremiyorsun zaten. Bel fıtığım var, rahatsızlıklarım var hastaneye gitmeye korkar oldum. Biz belirli yaşlara gelmiş insanlarız, dün yirmi liraya aldığımız şey bugün yirmi yedi lira olmuş. Artık eczaneler de dahi pazarlık edilir duruma gelindi. İnsanlar üç beş kuruşun hesabını yapmaya başladı. Biz emekliler için büyük bir sorun, büyük bir gider. Zaten emeklinin durumu malum, karnımızı zor doyuruyoruz. Yaşam düzeyimiz sınırın altında,  verdikleri zammı da fazlasıyla geri alıyorlar.”
Çankırı devlet hastanesinde yaşanan sorunlarında bir türlü bitmediğini belirterek,
“Bütün cihazlar bozuluyor nedense bu konu yetkililer tarafından ne derece araştırılıyor bilemiyoruz. Bu hastanenin cihazları neden sürekli bozuluyor? Vatandaş olarak aklıma nedense başka şeyler geliyor. Doğru düzgün net bir açıklama dahi yapılamıyor. Devlet hastanesinde her türlü imkân sağlanması gerekirken bizi özele neden yönlendiriyorlar? Bu hastanede ki sorunlar her ne ise bir an önce çözülsün. Sağlık konusunda iyileşmeye gidiliyor derken, daha kötü duruma düşmeye mahkûm oluyoruz.”
Sağlık harcamaları, 2018 yılında %17,5 oranında artarak 165 milyar 234 milyon TL'ye ulaştı. Cari sağlık harcamasının toplam sağlık harcaması içindeki payı, 2017 yılında yüzde 93,1 iken, 2018 yılında yüzde 93,8 oldu. Ayrıca kişi başı sağlık harcaması 2012 yılından bu yana en fazla artışı 2018 yılında kaydetti. 

SAĞLIK HARCAMALARININ YÜZDE 77.5’İ GENEL DEVLET BÜTÇESİNDEN KARŞILANDI

Genel devlet sağlık harcamasının toplam sağlık harcaması içindeki payı, 2017 yılında %78 iken, 2018 yılında %77,5 olarak gerçekleşti.
Hanehalkları tarafından tedavi, ilaç vb. amaçlı yapılan cepten sağlık harcamaları, 2018 yılında %19,4 artarak 28 milyar 655 milyon TL oldu. Hanehalkları tarafından cepten yapılan sağlık harcamalarının toplam sağlık harcaması içindeki payı, 2018 yılında %17,3 olarak gerçekleşti.

                           HABER: ŞEYMA DURSUN


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku