• Diğer
Yaşanabilir Bir Yapraklı İçin Yorulmadan Çalışıyor

Yaşanabilir Bir Yapraklı İçin Yorulmadan Çalışıyor

31 Mart Yerel Seçimlerinde halkın takdiri ile göreve gelen, ‘ Yapraklı’yı sevmek, çalışmak, üretmek’ felsefesiyle yola çıkan, Türkiye’nin en genç belediye başkanlarından, genç, dinamik, çalışkan, Çankırı’nın 11 ilçesinden biri olan Yapraklı Belediye Başkanı Ömer Güngör ile Yapraklı için düşündüğü projelerden, göreve geldiğinden bu yana gerçekleştirdiği icraatlarından konuştuk.

10:30 - 19 Temmuz 2019

+A

-A

Yaşanabilir Bir Yapraklı İçin Yorulmadan Çalışıyor

31 Mart Yerel Seçimlerinde halkın takdiri ile göreve gelen, ‘ Yapraklı’yı sevmek, çalışmak, üretmek’ felsefesiyle yola çıkan,  Türkiye’nin en genç belediye başkanlarından, genç, dinamik, çalışkan, Çankırı’nın 11 ilçesinden biri olan Yapraklı Belediye Başkanı Ömer Güngör ile Yapraklı için düşündüğü projelerden, göreve geldiğinden bu yana gerçekleştirdiği icraatlarından konuşarak, Yapraklı’yı değerlendirdik.
Yapraklı ilçesini gezerek Yapraklı’nın sorunlarını yerinde inceleme imkânı da bularak, planlanan projeler hakkında bilgi edindik,  ‘Yaşanabilir Bir Yapraklı’ için elinden gelenin fazlasını yapacağını belirten Başkan Güngör, sağlam adımlarla ilerleyerek çalışmalarını yorulmadan, dinlenmeden sürdüreceğini vurguladı.
-31 Mart Yerel Seçimlerinde göreve geldiniz. Yapraklı’da göreve geldiğiniz günden bu yana hangi değişikliklere imza attınız?
-Benim için en önemli şey altyapı sıkıntısı, bu sıkıntı hala da devam ediyor.  100’den fazla su patlağı ve kanalizasyon sıkıntısı ile uğraştık. Hepsini giderdik ve gidermeye de devam ediyoruz. 5 noktada şuan çalışmalarımız devam ediyor. Altyapımız 25 yıl önce yapılmış ve artık malzemeler eskimiş, çürümüş.  Altyapı diye bir şey kalmamış Yapraklı’da. Suyumuz çok ama evlerin çoğuna basınç olmadığından su çıkmıyor. Bu demek oluyor ki hatlarımızın çoğunda kaçak var. Bunun çözümü için kaçak tespit cihazını Çankırı Belediye Başkanımızdan istedim. Çankırı merkezde tespit çalışmaları bittikten sonra bizde Yapraklı’da kaçak tespiti yapacağız. Elektrik de burada en büyük sıkıntılardan birisi. Yedek besleyici hattımız yok. Tek hat üzerinden geliyor, en ufak bir durumda Yapraklı’nın elektriği gidiyor. Onun çözümü içinde uğraşıyoruz.
-İlçenin sıkıntılarından biriside ‘doğalgaz’,  ilçeyi gezerken vatandaşla sohbet imkânı bulduğumuzda bize doğalgazın neden Yapraklı’ya getirilmediği hususunda yakınmalar oldu.  Buna istinaden neler söyleyeceksiniz?
-Doğalgaz ile ilgili sıkıntılarımız var. Onu da milletvekilimizle görüştük. Seçim öncesinde 3 ilçe için Bakanımızın da sözü vardı. Yapraklı içinde buraya yeni bir hat çekerek değil de, tankerden dolum olarak verilebilir. Onun için çalışmalar devam ediyor.
-İlçe’nin ismini taşıyan Yapraklı Meslek Yüksekokulu ama okul Çankırı merkezde bulunuyor. Öğrencinin de yoğun olduğu bir Yüksekokul olmasına rağmen neden Yapraklı’da bir Yüksekokul yok. Bununla alakalı planlarınız var mı?
-Bu fakülte ne yazık ki Çankırı’da bulunuyor. Yapraklı’da yer gösterilmediği için buraya getirilmiyor. Yer gösterilse, anlaşsak gelir fakat bir altyapıya ihtiyaç var. Şuan ki şartlarda Yapraklı’da üniversite öğrencisini tutmak çok zor olur. Öğrencinin kalacağı bir yurt yok. Öğrencileri burada tutamayız. Bizim öğrenciyi taşımalı sistemle Çankırı’ya gidip gelmesini sağlamak değil, burada ikamet etmesini sağlamak bizim için önemli olacak. Bizim zorumuza gidiyor hakikaten,  kayıt döneminde vatandaş buraya geliyor, “bize üniversite nerede?” diye soruyorlar. Bizde geri Çankırı’ya gönderiyoruz. İnşallah bunun için görüşmelerimiz var. 5 yıl içerisinde bunu da çözmek istiyoruz.
16 şehidimiz var Yapraklılı, bu şehitlerimizin adını yaşatabilmek için bir ‘şehitlik parkı’ sözümüz vardı, bunun girişimlerine de başlandı. Şuan proje kısmındayız. Bizim sıkıntılarımızdan bir tanesi de ‘Kapalı Pazar’ alanımız yok. Haftanın iki günü Pazar kuruluyor. Çarşı dışına bir Kapalı Pazar alanı oluşturmayı düşünüyoruz. Bir diğer sorun ise İmar… İmara açmayı düşündüğümüz noktalar var. Yapraklı’nın girişinde ki bölüm tarım arazimiz. Parselleyip satacağız, ev yapılması için değerlendireceğiz. Cenaze defin işlerinden halkımız çok şikayetçi, mezar kazma işi 450 TL’di. Şimdi ücretsiz hale getirerek, cenaze defin işlemlerini gerçekleştiriyoruz.  Mezarlığımız kötü durumdaydı. Kabristan projemiz vardı onu hayata geçirmiş olduk. Temizliği yapılarak, insanların kabir ziyaretlerini yapabilmelerine imkan sağladık.
İlçemizin çok fazla nüfusu var fakat hep diğer illerde, hep göç vermişiz. Şehirlerde apartman hayatından sıkılan büyüklerimiz var. Bize hep “Yapraklı’da evimiz olsa da gelsek, köyümüzde yaşasak diyorlar.” En temiz havaya sahip ilçeyiz. Bizde dışarıda ki hemşerimize şunun sözünü vermiştik. “hobi bahçesi yapacağız. 250 metrekarelik bir ev önün önünde de bahçeli yollar yapacağız” dedik. Onunda çalışmalarına başladık. Milli Emlak dan nerelerin bize ait olduğunu çıkarttırdık. Hangi hazine ile bu projemizi gerçekleştirebiliriz ona baktık.  Hasan Basri Başkan döneminde yapılmaya çalışılan fakat yeterli sayıya ulaşılamadığı için TOKİ yapılamadı. Biz de şuanda sayı topluyoruz. Yaklaşık 100 kişiye ulaştığımızda TOKİ buraya konut yapabilecek.
-Geleneksel olarak her sene devam eden Yapraklı Yağlı Güreşlerini bu sene yapmayı planlıyor musunuz?
-Güreşin maliyeti fazla, belediyemiz tarafından karşılanamayacağı kesin görünüyor. Sponsor arayışındayız. Sponsorlukla bu işi yürütebiliriz. Görüştüğümüz kişiler var, geleneksel bir güreş Yapraklı güreşleri bizde elbette yapmak istiyoruz, devam ettirmek istiyoruz. Bu organizasyonların belediyemize de katkı sağlaması lazım. Sponsorluk yapacak işe adamlarımızla, hemşerimizle görüşüyoruz. İnşallah sonuç alabilirsek yapmak istiyoruz.
-Yapraklı’da yapmayı planladığınız, ‘Yaşanabilir bir Yapraklı’ düsturunuzda neler var?
-Yapraklı’nın girişi çok başkaydı, araklıksız kavaklar vardı. Yol genişletme çalışmalarında bu kavaklarımız kesildi. Biz de Fener Ol kampanyasından yola çıkarak, “Memleket İçin Bir Işıkta Sen Yak” kampanyası başlatmayı düşünüyorum. Güneş enerjisi ile çalışan sokak lambaları monte edeceğiz. Her 50 metre aralıklarla 80 lamba dikmeyi düşünüyoruz. İş adamlarımızdan bu kampanyamız için destek bekliyoruz. Tabi ki halkımızdan da bende ‘memleketim için bir ışık yakmak istiyorum’ diyen varsa bizlerle iletişime geçebilirler. Bizde o sokak lambasını hediye eden vatandaşımızın adını direğine katkılarından dolayı teşekkür ederiz diye ismini yazacağız.  Yapraklımızı güzel bir girişe sahip bir ilçe yapacağız.
Güneş paneli ve Rüzgar gülü ile elektrik üretme düşüncemiz var onlarla da görüşmelerimizi yaptık. Proje tamamlanırsa, kredi karşılığında devlet destekli elektrik üretmeyi amaçlıyoruz.
-Yapraklı’da istihdamı sağlamak açısından düşündüğünüz yatırım planları neler?
-Şehrimize fabrika kurulsun, istihdam sağlansın istiyoruz. Maalesef yolumuz yok. Yolumuzun olmayışı, iş adamının buraya gelmesini engelliyor. Burada üretilecek fakat bu ürünü nereye satacağız düşüncesi var.  E-80 çok yakınız, Karadeniz tarafında deniz yolu ile taşımacılık olsa yakın ama yolun oraya çıkmaması büyük sorun. İşsizlik çok fazla olmasa da var. Gönül ister ki fabrikalar gelsin, bir tane işsiz gencimiz kalmasın. Bu konu ile görüşme sağladım ama yoldan dolayı gelmek istemiyorlar. Böyle bir istihdamın ilçemize kazandırılması lazım.  İstihdamın olması için Çankırı- Tosya yolunun ilçemizden geçmesi gerekiyor.

                                                                    
                                                                                     RÖPORTAJ: ŞEYMA DURSUN

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku