• Diğer
ÜNLÜ İŞ ADAMIMIZ SELAHATTİN DÜZBASAN İLE RÖPORTAJ

ÜNLÜ İŞ ADAMIMIZ SELAHATTİN DÜZBASAN İLE RÖPORTAJ

13:23 - 11 Mart 2019

+A

-A

ÜNLÜ İŞ ADAMIMIZ SELAHATTİN DÜZBASAN İLE RÖPORTAJ
 
Anadolu’ya Tercüman Gazetesi’nin iş adamlarımız ile yapmayı düşündüğü ilk röportajı, kendileri ile gurur duyduğumuz Çankırı’nın yetiştirdiği bir iş adamı olarak ünü ülkeler aşan Selahattin Düzbasan Beyle gerçekleştirmeyi arzulamış ve bu amaçla yola çıkarak bu röportaj gerçekleştirilmiştir.
Anadolu’ya Tercüman Gazetesi İmtiyaz Sahibi Harun YÜKSEL, Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Sadık SOFTA, Gazetenin Köşe Yazarı Necati ÜLKER olarak iş yerinde ziyaret ettik. Bu kadar iş yoğunluğu içinde bizlere zaman ayırarak misafir ettiği için kendisine teşekkür ederiz. Harika bir sohbet sonucunda bizler gazeteci olarak hazır zaman ayrılmışken kendisi ile bir söyleşide bulunmak istediğimizde sağ olsunlar bizi kırmadılar.
 
1.Kendinizi bize tanıtır mısınız?
Çankırı Kurşunlu Eskiahır köyünde doğdum. İlkokulu Kahramanmaraş ve Çankırı da okudum, ortaokulu ve liseyi Çankırı’da bitirdim. İnşaat mühendisiyim evli ve üç çocuk babasıyım.
 
2.Bu mesleği nasıl seçtiniz?
Mesleğimi isteyerek seçtim. Aileden gelen bir alt yapı olduğu için bunu devam ettirmek istedim, isabetli bir karar verdiğimi de zamanla gördüm.
 
3.Mesleğinizin özelliği hakkında neler söylersiniz? Seviyor musunuz?
Mesleğim; sorumluluk isteyen, üst düzeyde takip gerektiren ve aynı amaca motive olmuş ekip çalışması gerektiren bir meslek. Her mesleğin olduğu gibi bizim mesleğimizin de iyi ve zor tarafları var. Çok seyahat etmek zorundasınız, ailenizin buna motive olması lazım her gün farklı koordinatlarda farklı işler yapıyorsunuz, bu da organizasyondan, işi yapacak ekiplerin yetiştirilmesi ve motivasyonuna kadar birçok sürecin aynı anda yürütülmesini gerektiriyor olması bazen insanın moral ve motivasyonunu olumsuz yönde etkiliyor. Ancak bütün bunlara rağmen mesleğimi severek ve heyecanla yapıyorum.
 
4.Çok başarılı bir iş hayatınız var, bu başarınızı neye borçlusunuz?
Geçen gün bir yazı okuyordum, bir cümleden çok etkilendim; “güven ruh gibidir, çıktığı bedene tekrar dönmez”.  Bizim başarımızdaki en büyük etmen önce çalışanlarımıza sonra tedarikçilerimize ve müşterilerimize sağladığımız güven duygusudur. Kurulduğumuz günden bu yana her zaman gururlandığımız en önemli yanımız yarattığımız bu güven duygusudur.
 
5.İşleriniz hakkında neler söyleyebilirsiniz? Yatığınız bütün işler birbirini tamamlıyor mu? Yoksa değişik sahaları kapsayan çalışmalara da yer veriyor musunuz?
Değişik sektörlerde yatırımlarımız var. Ana işimiz inşaat taahhüt işleridir, uzmanlık alanımız olan köprü, viyadük, yüksek yapılar hızlı tren hattı makas travestileri ile prefabrik eleman üretimi konusunda ülkemizde lider durumdayız. Türkiye’nin en uzun ve en yüksek viyadüklerini şu an itibari ile Ilgaz inşaat AŞ’ye olarak biz yaptık. Yapılmış ve devam eden hızlı tren projeleri ve Marmaray projesinde kullanılan beton Traverslerin büyük bölümünü biz temin ettik. Konusunda dünya çapında uzman olan yabancı şirketlerle ortaklıklarımız var. Şu anda demiryolu sektöründe yıllık 1800 adet yük vagonu üretecek bir yatırımımızı yabancı ortağımızla beraber krize rağmen devam ettiriyoruz. Ayrıca savunma sanayi ve robotik otomasyon alanında lider durumda olan şirketlerimiz var.
 
6.Başarılı bir iş adamı gözüyle Çankırı’yı değerlendirir misiniz?
Çankırı; doğup büyüdüğümüz, bu topraklarda doğup büyümekten gurur duyduğumuz, 200 yıldan daha eskiye dayanan köklerimizin olduğu vatanımızdır. Her zaman artısıyla eksisi ile Çankırımızı değerlendiriyoruz. Şu anda hem ekonomik, kültürel ve sanayi anlamında hak ettiği yerde olduğunu düşünmüyorum. Bunun bir çok sebepleri var fakat burada detaylarına girmek istemem. Yalnız önümüzdeki dönemde doğru politikalar da Çankırımızın daha modern, daha mutlu, daha yaşanabilir bir Çankırı olması için hepimize düşen görev ve sorumlukları olduğu kanaatindeyim. Devletimizin de burada üzerine düşen sorumlulukları yerine getirerek gerekli alt yapıları bir an önce tamamlaması Çankırı’nın hak ettiği yere gelmesi için bir ivme yatacaktır.
 
7.Onca iş yoğunluğunuz olduğu halde Çankırı’yı ve Çankırılıları unutmadığınızı biliyoruz. Çankırı ve Çankırılı dersek, bu konuda acaba Sayın Düzbasan neler düşünüyor?
Ben her şeyin temelinin sevgi ve eğitim olduğunu düşünen birisiyim. Bizim doğup büyüdüğümüz,  köklerimizin uzun yıllar yaşadığı bu topraklarda borcumuz olduğu kanaatindeyim. O nedenle Çankırılı gençlerimizin özellikle de kız çocuklarımızın en iyi şekilde çağdaş eğitim almaları için imkânlarımız dâhilinde yıllık 200 - 250 hemşerimize burs veriyoruz. Bunun yanında Çankırı Yaren kültürünün yaşatılması ve hemşerilerimizin birlik beraberlik içerisinde kardeşlik ruhuyla büyüklerinden bu kültürle mayalanması için elimizden geldiği ölçüde  inandığımız hemşehrimizi ve dostlarımızı bu amaçlarını gerçekleştirebilmeleri için katkı sağlamaya çalışıyoruz.
 
8. Daha önce yapılan bir röportajda, “Hepimizin ülkemize ve doğduğumuz büyüdüğümüz şehirlerimize karşı sorumlulukları var” diyorsunuz. Memleketiniz olan Çankırı’ya ne gibi yatırımlarınız oldu, düşündüğünüz bir plan ve projeniz var mıdır?
Şu anda bir sanayi yatırımı düşünmüyoruz fakat uzun vadede bazı yatırımlarla ilgili fizibilite çalışmalarımız var ama bunlarla ilgili de ülkemizdeki yatırım ikliminin tekrar eski ivmesini yakalaması lazım.
 
9.İlimizde yapılması gerekli diye düşündüğünüz bir iş kolu var mıdır? Yani herhangi bir iş kolunda şu sahada mutlaka Çankırı’ya yatırım yapılmalı ve aktif olarak gerçekleştirilmeli diyebileceğiniz ya da tavsiye edebileceğiniz bir iş kolu var mıdır?
Çankırımızın öncelikli yatırım alanları; turizm, hayvancılık ve organik tarım olmalıdır. Bu alanlara yönelik yatırımların fizibil olacağı kanaatindeyim, bir de yeraltı kaynaklarını özellikle tuz ve tuz’a dayalı sanayinin geliştirilmesi lazım.
 
10. Mesleğinizle ilgili genç işadamlarına bir tavsiyeniz olacak mıdır?
Bir büyüğümüz avcılıkla ilgili; “ On gün taban eti, bir gün aleti” derdi. Ben bu sözü ilk duyduğumdan beri hiç unutmadım. Yaptığımız her işten para kazanmamız mümkün değil; en tehlikeli şey insan kendini kandırmasıdır, bu nedenle kendi imkânlarımızla kabiliyetlerimizi iyi bilirsek ona göre yaptığımız her işte başarılı oluruz. Biz bir işe gireceğimiz zaman ne kazanacağımıza değil ne kaybedeceğimizi bakarız. Eğer o riskleri absorbe edebiliyorsak o işe girişiriz. Ayrıca sindire sindire büyümek lazım; hayat tetris oyunu gibidir her level’ın ayrı zorlukları ve mükâfatları vardır. Sıfırdan başlayarak büyürseniz her levelde  kazandığınız tecrübe sizin daha yükseklere tırmanmanıza vesile olur. Ayrıca belirli bir seviyeden sonra şirketinizi ve karar alma mekanizmalarınızı kurumsallaştıramazsanız bir mertebeden sonra tıkanırsınız. Onun için sürekli olarak kendimizi geliştiriyoruz ve çalışma arkadaşlarımızı  da kendilerini gelişmeleri için teşvik ediyor, profesyonel destek alıyoruz. Genç arkadaşlarımızın kendi gelecek planlarını yaparken bunları dikkate alarak sabır, azim ve kararlılıkla hareket etmeleri onları hedeflerine ulaştıracaktır.
 
11.Düzbasan Ailesi hakkında bilgi verir ve Sayın Selahattin Düzbasan’ın nasıl bir aile reisi olduğunu öğrenebilir miyiz?
Ben demokrat bir aile reisiyim ev işlerine hiç karışmam,  hem zamanım yok hem de eşim bu konularda en büyük destekçim ve evin reisi de eşimdir. Çocuklarımızın özgür yetişmeleri, kendi ayakların üzerinde durmaları için gayret ediyoruz. Babam eğitimci ve pedagog olduğu için onun her zaman bir tavsiyesi vardır:  “Üniversite  çocukları aile yanında okumaz”  diye; o nedenle çocuklarımız üniversite çağında İstanbul’da ve yurtdışında çok mütevazı koşullarda eğitimlerini tamamlamak üzereler. Böylece kendi kararlarını kendileri alma ve eğitim hayatında yaşadıkları bu bireysel tecrübelerin iş hayatında da onlar için önemli dersler çıkaracağını düşünüyorum. Aile şirketlerinin kuşaklar boyu devam etmesi büyük zorluklar taşımaktadır. Bu nedenle belli noktada getirdiğimiz bu şirketlerimizin daha sonra da çocukları tarafımızı tarafından geliştirilip büyütülmesi ve gelecek nesillere sağlıklı bşr şekilde aktarılması için de profesyonel destek alıyoruz. Onların da bir bayrak yarışı gibi aldıkları bu işleri daha ilerilere taşıyacağı kanaatindeydim. 
 
12.Sayın Düzbasan, kıymetli zamanınızı aldık, bize zaman ayırdığınız için Anadolu’ya Tercüman Gazetesi olarak teşekkür ediyoruz. Başarılarınız daim olsun…
Sizlere bu raportaj ve Çankırı’da sürdürdüğünüz bu hizmetler için teşekkür ediyorum, basın zor ve meşakkatli bir sektördür. Bu yolda sizlere de sağlıklı uzun yıllar temenni ediyorum, tekrar teşekkür ediyorum.
 
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000
Bekir YILMAZ 3 Temmuz 2019 10:47

Basit bir redaksiyon yapılabilirdi. Yinede güzel olmuş. Her iki tarafa da teşekkür ederiz.

Cevapla
HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku