• Diğer

Anadolu’ya Tercüman Gazetesi olarak, Eldivan CHP Belediye Başkan Adayı Afife Ülkü Koçer Kavalalı ile röportaj yaptık.

10:40 - 20 Şubat 2019

+A

-A

Röportajda Eldivan’ın birçok sorununa ve ekonomik konularına değinen Ülkü Hanım sorularımız doğrultusunda öncelikle kendini tanıtmakla başladı.
Afife Ülkü Koçer Kavalalı Kimdir?
1966 Yılında Çankırı’da doğmuş, ilk ve ortaokulu Çankırı’ da, liseyi Ankara’da,  ODTÜ’ de Üniversiteyi bitirmiş, ardından Yüksek lisansını da tamamlayarak Çevre Yüksek Mühendisi olmuştur. İyi derecede İngilizce bilen, Ülkü hanımın annesi Çankırılı, babası Eldivanlı ve Evlidir.
Anadolu’ya Tercüman Gazetesi Haber Muhabiri sordu;
Seçildiğiniz Taktirde Yapacağınız Projeler Nelerdir?
Kavalalı; Tarım ve Turizm projeleri ile kalkınmış, yaşanabilir, sürdürülebilir, markalaşmış bir ilçe oluşturmayı hedefliyoruz. Bu amaçla CHP olarak belediyecilik anlayışımızı geliştireceğiz. Tarım ve Turizm Projelerini destekleyerek ekonomik kalkınmayı oluşturmayı hedefliyoruz. Çevreyi ve ekolojik dengeyi dikkate alarak bir yapılanmaya gideceğiz. Aynı zamanda kırsal hayat ile şehir hayatını uzlaştıran bir projelendirme sistemi hedefliyoruz. Bunları yaparken ötekileştirme ve ayrıştırmacı davranmayacağız ve siyasileştirmeyeceğiz, her kesimden insana ulaşan bir proje uygulama sistemi geliştireceğiz. Amacımız; hem Çankırı’nın, Ankara’nın ve Türkiye’nin daha sonra da Dünya’nın gelmek isteyeceği markalaşmış bir kente dönüştürmek hedefimiz. Kısacası büyük bir hedefle başlayacağız. Bu hedefe giderken tabiki öncelikle herkesin gitmek istediği, görmek istediği yaşamak istediği bir kent oluşturmamız lazım. O zaman kimler olmalı bu kentin içinde; turist olmalı, tüccar olmalı, öğrenci olmalı ve yatırımcı hiç korkusuzca bu kente gelebilmeli. Parasının hiçbir şekilde heba olmayacağını bilerek, destek alacağını bilerek geldiği bir marka kente dönüştürmek hedefimiz. Tabiki Eldivan’da geçici ve kalıcı insanlar olacak. Eldivan’ın markalaşması amacıyla geçici ve kalıcı insanlar için Eldivan eğlenceli olmalı, davetkar olmalı, sosyal olmalı, ilginç bir takım alanları olmalı ve en önemlisi de misafirperver bir kent olmalı.
“Biliyorsunuz Biz Eskiden Çankırı’nın Sayfiyesiydik”
Ama son yıllarda artık bu anlayışı göremiyoruz. Çankırılılar ya da diğer illerden, ilçelerden insanlar bizim topraklarımızı alıyorlar, yerleşiyorlar ama burada bizim kentimize faydası olmadığı gibi sadece çöplerini ve atıklarını bırakıyorlar. Ama kente ekonomik bir girdileri yok. Sadece kirlilik bırakarak gidiyorlar. Onlarla da barışan bir sistem yaratmamız gerekiyor. Burayla birleşen, günü birlik değil de yazları gelen halkı da içine alan bir sistem geliştirmemiz gerekiyor. Dolayısı ile planlamalarımız kısa orta ve uzun vadeyi kapsayacak. Bu kısa, orta ve uzun vadede önce kısa ve uzun yürüyüş yolları, bazen de bir iki günü kapsayan yürüyüş yolları belirleyeceğiz. Hem ilçenin içini, ilçenin bir takım turistik alanlarını “Bülbül Pınarı, Şahin Tepesi ve Ormanları”  geliştirmeyi düşünüyoruz.
Tabiki önceden Çankırı’nın eski yerli halk bu alanları kullanırken böyle bir sorunumuz yoktu. Piknik sonrası çöplerini ve çevreyi toplayıp gidiyorlardı. Fakat son yıllarda köyden kente göç gibi etmenlerle bir de belediyenin net bir servis vermemesinden ve insanların duyarsız oluşundan da kaynaklı olduğunu düşünüyorum.
“Biz Çankırı’nın En Güzel İlçesiyiz”
Ancak Bahtsız da bir ilçesiyiz, ulaşım yolları üzerinde olmadığımız için de gelişemiyoruz. Diğer gelebilecek girdileri, paydaları doğru miktarda alamıyoruz.
Eldivan’ın turistik alanlarında yapacağımız projelerdeki temel hedefimiz şu; öncelikli olarak ovamızdaki kirliliğe değineceğiz. Çünkü çok kirli bir ovamız var geçici konuklarımız sebebiyle, ormanlarımızda kirlendi. Tabiki buralarıda temiz tutabilecek bir sistem geliştirmeyi hedefliyoruz.
Marka kentte önemli olan şeylerden bir tanesi alt yapıdır. Bizim içme suyumuz halen çok eski galvaniz borularla sağlanıyor. Dolayısıyla şu anda yer yer çeşmelerimizden çamur akıyor ve bazende kum gibi parçaların döküldüğünü görüyoruz. Bu nedenle hedefimizin önceliği içme suyu ve kanalizasyon vb. altyapıları ile bunun arıtımları da dahil iyileştireceğiz. Yollarla ilgili halkımız çok ciddi sorunları var. Bu yolların tamamının iyileştirilmesi ile ilgili çalışmalar gerekiyor.
“Eldivan Halkının Özellikle Kadınlarımızın Müthiş Güzel Ürünleri Var”
Köy halkımızın çok nefis kirazı var, yerel değimle bükmemiz var, koca hamurumuz var, ev makarnamız var. Neden biz bir Beypazarı olmayalım. Eldivan yağlı çöreği’ni ve ekmek yapımını bir hanım arkadaşımız arkadaşlarını yanına alarak işletmeler birbirini destekleyerek bir proje başlattı. Bizde Eldivan markası adı altında bir marka yaratmak istiyoruz. İçerisinde ürettiği sanatsal eserlerle buradan hediyelik eşya götürebileceğiniz, yüzebileceğiniz, kano kullanabileceğiniz ya da benzeri spor faaliyetleri yapabileceğimiz, gençler için bungee-jumping, Go-Kart, Paint Ball gibi oyunlar oynayabileceğiniz yapıları geliştirmek istiyoruz. Orman içerisinde Offroad yolları belirlemek istiyoruz. Bunların  hepsi aslında sadece buranın sorunu değil bu Çankırı’ nın da sorunu.
“Çankırı Bir Üniversite Kenti”   
Bizde mevcut belediyenin ve Belediye Başkanımızın güzel bir atağıyla öğrenci sistemi yarattık. Yalnız öğrencilerle konuşup bir görüşmek isterseniz, öğrenciler burada almak istemediklerini söyleyecekler. Neden? Çünkü onları cezbedebilecek hiçbir şey yok. CHP olarak bizde onların eğlenebileceği alanı yaratmak istiyoruz. Sadece üniversite öğrencileri için değil bütün öğrencilerimiz için geçerli. Buradaki birçok çocuk hayatında tiyatro, sinema görmeden büyümüştür. Bu öğrenci ve çocuklarımıza bazı şeyleri yaşayabilir hale getirmeleri gerekir.
“Yine Biz Belediyecilik Kavramı Altında Çocuklarımıza 
Meslek Edindirme Kursları Açmak İstiyoruz”
İş güvenliği eğitimi gibi, kurslar açmak istiyoruz. Neden çok iyi aşı yapan çocuklarımız çıkmasın? Neden budamada adı duyulmuş bir kent haline gelmeyelim? Biz bunların hepsinin eğitimlerini vereceğiz. Çocuklarımızı ve halkımızı bu anlamda geliştirmeye yönlendireceğiz.
Anadolu’ya Tercüman Gazetesi Haber Muhabiri Sordu;
31 Mart Yerel Seçimlerinde Kendinizi Şanslı Görüyor Musunuz?
Öncelikle tüm partilerden katılan arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz. Bu bir yarış savaş değil. En çok hak eden kimse o kazansın. Ama halkı dolaştığımızda görüyoruz ki açık ara farkla öndeyiz. Neden öndeyiz? Çünkü; daha farklı fikirler öne sürüyoruz. Yenilikçiyiz. Halkı daha çok kucaklayan projeler içerisindeyiz. Çünkü Eldivan halkı gerçekten değişmek istiyor. Eldivan halkı gelişmek istiyor. Eldivan halkı aslında topraklarının binaya teslim olmasını istemiyor. Her gittiğimiz yerde yapılaşma ile ilgili konuları tartışıyoruz. Eğer ciddi bir tedbir alınmazsa Eldivan Ovası imar planlarına belirli kararlar işletilmezse kısa bir süre sonra bu toprakların büyük bir bölümü binaya teslim olacak. Binaya teslim olması sadece Eldivan halkı için bir kayıp değil Türkiye’nin ve özellikle Çankırı için çok büyük bir kayıp olacak. Çünkü bizim hedefimiz Çankırı için Çankırı’yı besleyen bir organik tarım projesi kültürünü buraya oturtmak. Eğer bunu başarabilirsek organik beslenen hem bir ilçe hem de il yaratabiliriz. Daha sonra bu ürün sayesinde örneğin Ankara’ nın %5 ini biz besleyebiliriz. Organik tarımı destekleyecek bütün projeleri belediyenin içerisine bir proje birimi kurarak destekler hale getirmek.
“Bilinirliğimizi arttırmak istiyoruz”
Yıllardır bu yörede yaşayan halk olarak Türkiye’nin dört bir yanına ürün gönderiyoruz. Mesela Eldivan Kirazı çevre iller tarafından beğeniliyor. Kirazımızı Kars’a kadar gönderdim. Ama her defasında “Eldivan neresi?” diye soruyorlar. En acı olan nokta burası, Eldivan bilinir bir yer değil. Eldivan’nın makus kaderini yenebilmesi için burada uygulanacak projeler çok önemli.
“Bizim Bir Hedefimiz de Sağlık Turizmi İçin Bir Merkez Haline Gelmek”
Burası eski tuz yollarının birinin üzerinde yer alıyor. Burada gerekirse Çankırı’daki özel hastaneler ile gerekirse Ankara’daki özel hastaneler ile anlaşarak oralarda tedavi görüp burada dinlenebilecekleri, beslenme ile iyileşebilecekleri, anne yemeği çıkartarak bu yörede yetişen bitkilerle hastaları besleyerek bir sağlık birimi oluşturmak istiyoruz.
“Biz Rantçı Değiliz Biz Halkçıyız”
Biz halkımızın kalkınmasını istiyoruz.  Herkesin oyuna talibiz. Aday olan arkadaşlarımızın oylarına da talibiz. Çünkü biz yenilikçiyiz. Biz 50 yıl önceki Eldivan’ı görmek istemiyoruz. Eldivan’ı geliştirmek istiyoruz. Kültürel varlığıyla birlikte yaşayan bir kent yaratmak, sürdürülebilir bir kent yaratmak istiyoruz. Bu nedenle tüm halkımızın oyuna talibiz.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku