• Diğer

Gündem

Rafta İndirim, Fişte Bindirim

Tüketicinin cebine göz dikenler, rafta başka kasada başka fiyat uyguluyor. Fişte yazan fiyatı inceleyin, fazla para ödemeyin. Şikayet edip, hakkınızı arayın.

Rafta İndirim, Fişte Bindirim

Okunma: 1526

19 Ağustos 2019 18:38
-A

+A

Rafta İndirim, Fişte Bindirim
 
Tüketicinin cebine göz dikenler, rafta başka kasada başka fiyat uyguluyor. Fişte yazan fiyatı inceleyin, fazla para ödemeyin. Şikayet edip, hakkınızı arayın.
 
Marketlerde ürün çeşitliliğinin fazlalığı ve fiyatların sık değişmesi, raf fiyatlarıyla kasa arasında farklılıklar oluşturabiliyor. Çankırı’da ki bazı zincir marketlerde rafta farklı kasa da farklı fiyat uyguluyor. Vatandaşlar yapılan hilekârlığın kimi zaman farkına varmazken, farkına vardığında da hakkını arama yollarına gitmeli. Çünkü yetkililer kasa fiyatının değil, reyon fiyatının geçerli olduğunu belirtiyor.
 
Market alışverişlerinde zaman zaman raf fiyatıyla kasadaki fiyat arasında farklılıklar olabiliyor. Birçok kişi ürün çokluğu nedeniyle bu durumun farkına varamayabiliyor. İtiraz eden müşterilere ise genellikle "etiketin değiştirilmesi unutulmuş, pardon!" deniliyor ve tüketici kasa fiyat tarifesini ödemek zorunda bırakılıyor.
Perakendecilerin para kazanma oyunları bitmek bilmiyor. Hilede sınır tanımaz hale gelen Çankırı’da ki bazı zincir marketler, rafta başka kasada başka fiyatla tüketicinin karşısına çıkıyor. Kasa ile raf arasında kimi ürünlerde kuruşluk, kimilerinde de 2 katına varan fiyat farkları görülebiliyor. Gıdadan giyime, elektronikten mobilyaya pek çok sektörde karşılaşılan bu hile, fatura incelenirse fark ediliyor.
 
En çok marketlerde rastlanan bu hile, tüketicinin gözünden rahatlıkla kaçabiliyor. Dikkatli tüketiciler ise ürünün raf fiyatı ile kasa fiyatını kıyaslayarak, parasının peşine düşüyor. 
 
Market ve mağaza alışverişlerinde ürünlerin etiket fiyatıyla kasada farklı fiyat uygulaması tüketicilerin tepkisine yol açıyor. Öznur Ayvatoğlu yaşadığı olayı ise şöyle anlattı: “ Çankırı’da bir markete girdim, etikette 27.99 TL yazan bir ürün aldım. Kasaya geldiğimde kasiyere 40 TL verdim 10 TL para üstü verdi. Çok acelem olduğu için önemsemedim. Daha sonra detaylı incelediğimde fişte 27.99 TL yazarken kasada geçen fiyat 29.99 TL. 2 TL çok büyük bir rakam olmayabilir ancak onbinlerce kişinin alışveriş yaptığı düşünülürse ortaya büyük meblağlar çıkıyor.”


                                                                 HABER:ŞEYMA DURSUN
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku