• Diğer

Gündem

Pedallar, Hareketli Yaşam İçin Çevrildi

Her yıl 20 Eylül’de gerçekleştirilen Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri kapsamında Çankırılı gençler pedal çevirdi.

Pedallar, Hareketli Yaşam İçin Çevrildi

Okunma: 382

23 Eylül 2019 16:57
-A

+A

Pedallar, Hareketli Yaşam İçin Çevrildi

Her yıl 20 Eylül’de gerçekleştirilen Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri kapsamında Çankırılı gençler pedal çevirdi.

Atatürk Anıtı önünde başlayan etkinlik öncesi Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Selim Boyraz, Avrupa Hareketlilik haftasıyla ilgili basın açıklaması yaptı. Ardından Gençler bisiklet turu yaptı. Atatürk Anıtı önünde başlayan tur yine Atatürk Anıtı önünde sona erdi.
Tur öncesi açıklama yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdür yardımcısı Selim Boyraz, “Sanayi ve teknolojinin hızla gelişmesi, plansız şehirleşme, hızlı nüfus artışı ve sınırlı olan doğal kaynakların aşırı ve bilinçsizce tüketilmesi sonucu çevre kirliliği küresel bir sorun haline gelmiş olup, günümüzde küresel ısınma ve iklim değişikliğinin tüm dünyada olumsuz etkilerinin hissedilmeye başlamasıyla birlikte, 1999 yılından bu yana her yıl Avrupa ülkelerinin birçok şehrinde, 2001 yılından bu yana ise ülkemizde kamuoyunun duyarlılığının artırılması ve etkin katılımın sağlanması amacıyla ‘16-22 Eylül Avrupa Hareketlilik Haftası’ ve
Otomobilsiz Kent Günü’ olarak kutlanmaya başlandı” diye konuştu.
 
 
Sağlıklı bir yaşam ve çevre için bisiklet kullanımının önemi  ve bisikletliler için uygun şartların sağlanması gerektiğinin önemine değinen Boyraz, şunları aktardı:
 “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından bisikletin ulaşım aracı olarak kullanımının teşvik edilmesi ve kamuoyunda çevre bilincinin arttırılmasını sağlamak amacıyla belediyelerce planlanan bisiklet yolu projelerine destek sağlanmakta. Bu kapsamda bisiklet yollarının kullanılabilir şekilde hayata geçirilmesi, kişilerin yürümeye ve bisiklet kullanmaya teşvik edilmesi önem arz etmektedir. Planlı, sağlıklı ve sürdürülebilir kent vizyonunun yaygınlaştırılması ve yaşanabilir bir dünya temennisiyle, otomobilsiz kent günümüz kutlu olsun.”
 
 


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku