• Diğer

Çankırı.

Okuma Yazma Kurslarına Ziyaret!

Okuma Yazma Kurslarına Ziyaret!

12 Eylül 2021 09:36
-A

+A

Okuma Yazma Kurslarına Ziyaret!
“Dünya Okuma Yazma Günü” haftası nedeniyle İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk Nurettin Ok Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nde kurslara katılan vatandaşları ziyaret etti.
Öztürk Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Zekeriya Yelmen ve eğitimcilerden, açılan okuma yazma kursları hakkında bilgi aldı. İl Milli Eğitim Müdür Yardımcı İlker Kendir ve Şube Müdürü Bekir Cesur’un da katıldığı ziyarette, devam etmekte olan kursiyerlerle de konuşarak kurs hakkında değerlendirmelerde bulundular.
Kursiyerler aldıkları kurslardan oldukça memnun olduklarını ve eğitimlerin çok verimli geçtiğini belirttiler.
Çankırı Nurettin Halk Eğitimi Merkezinde açılan okuma yazma kursları hakkında bilgi veren Halk Eğitim Merkezi Müdürü Zekeriya Yelmen, ”Kurslarımızı iki kademe halinde düzenliyoruz. İlk kademe kurslarına katılanların zorunlu eğitim çağı dışında olup okuma yazma bilmeyenlerden oluşması gerekiyor.
Yaşam kalitesi artırılıyor.
Buradaki amacımız, okuma yazma bilmeyen yetişkinlere işlevsel okuma yazma becerisi kazandırmak. İlkokul 1-2-3. sınıfa denk eğitim vermek, yetişkinlerin yaşama kalitesini yükseltebilecekleri bilgi, beceri, tutum kazandırmak, yetişkinlerin hayat boyu öğrenme fikrini edinmelerini sağlamak. İlk kademede eğitim süresi 120 saat olarak uygulanmaktadır. İkinci kademe okuma yazma öğretimi ise 180 saat sürmektedir.
Her iki kademede de eğitimlerimiz sonunda kursiyerlere belge verilmektedir. İkinci kademeyi bitirenler şayet ilkokul diplomaları yoksa verilen belge ilkokul diploması yerine geçmektedir.” ifadelerini kullandı.
Hayat Boyu Öğrenme Mahalle Uygulaması ile eğitimsiz kimse kalmasın.
Öztürk, ‘’Halk Eğitimi Merkezi’mizin açmış olduğu kurslarda artık değişen hayat şartlarına göre bizlerde kendimizi geliştirdik. 2018 yılında başlatılan okuma yazma seferberliği ile Çankırı’da binin üzerinde kişiye okuma yazma eğitimi verildi.
 Bunun yanı sıra yeni başlattığımız Hayat Boyu Öğrenme Mahalle Uygulaması ile de vatandaşlarımız kendilerine en yakın eğitim kurumlarında, mahallelerinde ya da köylerde istedikleri kursu alabileceklerdir. 12 kişinin bir araya gelmesi ile açılabilecek kurslarla vatandaşlarımız ile buluşmayı hedefliyoruz.’’ ifadelerini kullandı.
Uygulamanın sadece il merkezinde değil köylerde de etkin bir biçimde uygulanmasını istediklerini belirten Öztürk, ”Açılması istenilen kurslarda Tarım ve Orman Müdürlüğü, İŞKUR Müdürlüğü gibi farklı kurumlarla da işbirliği içinde bulunuyoruz.
 Özellikle de köylerimizde el sanatları, arıcılık ve sürü yönetimi kursları ile ilgili sektörlerin geliştirilmesi hedefleniyor.” dedi.
Okuma yazma öğrenmek isteyenler kurslara davetli.
Dünya Okuma Yazma Günü UNESCO tarafından her yıl 8 Eylül’de kutlanan uluslararası bir gündür. Amacı okuryazarlığın bireyler, topluluklar ve toplumlar için önemini vurgulamaktır. Bu gün vesilesi ile bir kez daha yaş gözetmeksizin “Okuma Yazma” bilmeyen vatandaşların Halk Eğitim Merkezlerinde düzenlenen kurslara davet ettiklerini ifade etti.
Haber: Semira KONUK
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

  • Eğitim
  • Gündem
  • Ekonomi
  • Çankırı.
  • Siyaset
  • Spor
  • Dünya
  • İlçeler
  • Bölgesel

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku