• Diğer

Eğitim

ÖĞRENİM KREDİSİ BORCU İSYANI!

KYK borcunu ödeyemeyen kişi sayısı 5 milyona ulaştı. Bu mağdurdan birisi de Çankırı’da yüksek lisans öğrencisi E.A, sıkıntılı günler yaşadığını, lisans borcunun faizlerle 18 bine, yüksek lisans borcunun ise 24 bine dayandığını belirterek, hükümetin, yetkililerin bu çağrısına kulak verip, borçların ya da en azından faizlerinin silinmesini istiyor.

ÖĞRENİM KREDİSİ BORCU  İSYANI!

Okunma: 3810

2 Aralık 2019 18:36
-A

+A


KYK borcunu ödeyemeyen kişi sayısı 5 milyona ulaştı. Bu mağdurdan birisi de Çankırı’da yüksek lisans öğrencisi E.A, sıkıntılı günler yaşadığını, lisans borcunun faizlerle 18 bine, yüksek lisans borcunun ise 24 bine dayandığını belirterek, hükümetin, yetkililerin bu çağrısına kulak verip, borçların ya da en azından faizlerinin silinmesini istiyor.
Borcu olan 280 bin kişinin banka hesaplarına haciz uygulandı. Kimi işsiz kimi ise asgari ücretli işlerde çalışan gençler, borçlarını ödemekte zorluk çekiyor. KYK borcu olanların mezun olduktan 2 yıl sonra geri ödeme yapması gerekiyor. Genç mezun, 2 yıl sonra işe giremese de borcunu ödemeye başlamak zorunda kaldığı için mağdur oluyor. Öğrenim kredisi borçlarını ödeyemeyen birçok öğrencinin bu nedenle icralık olduğu, bu mağduriyetin ortadan kaldırılabilmesi içinse sigortalı bir işe girinceye kadar borcun ertelenmesi ve ertelenen borca faiz uygulanmaması kararı yaklaşık 5 milyon genç ve aileleri dört gözle bekliyor.
 2017 yılında lisans programından mezun olan Çankırı’da yüksek lisans öğrencisi olan E.A isimli işsiz genç KYK borcu yüzünden sıkıntılar çektiğini anlattı. Okuduğu bölümden dolayı iş imkanının da kısıtlı olması durumu çıkmaza soktu. Eğitimi için uğraş verirken bir de bu borçlar kendisini çalışma hayatına itmeye zorladı. Hal böyle iken KYK borcu yüzünden zor günler yaşadığını söyleyen E.A şu sözlerle bu sisteme sitem etti:
“2017 yılında lisans programından mezun oldum. 4 sene içerisinde kredi aldım. Lisansı tamamladıktan sonra Yüksek Lisansa geçiş yaptım, şimdi de yüksek lisans için kredi alıyorum. Daha yüksek lisansım bitmeden, diğer borç geldi ve ödemek zorundayım. Haziran ayında borcun ertelenmesi için talepte bulundum fakat hiçbir geri dönüş alamadım. Bir de günlük olarak faiz ekleniyor. Türkiye’de eğitim sistemini ve bu verilen kredilerin neye göre yapılmış dağıtılmış olduğunu da halen çözemedim. Durumu iyi olan öğrencilere bile geri ödemesiz kredi çıkarken, neden bizlere çıkmıyor çoğu kişi tarafından da merak konusu. Bu kredileri eğitime destek için veriyorlar öyle değil mi? Bu yaşta bu kadar borcun altına girmemiz çok mu normal ve bunu eğitim için yapıyoruz. Nerde adalet nerde destek nerde eğitime gençlere verilen önem. 18 yaşından itibaren devlete borçlu bir birey olarak hayata adım atıyoruz. Aslında adım atma değil geride kalarak yaşama mücadelesinin içine düşüyoruz. 
Lisans borcunun faizlerle 18 bine, yüksek lisans borcunun ise 24 bine dayandığını belirten genç mağdur, hükümetin, yetkililerin bu çağrısına kulak verip, borçların ya da en azından faizlerinin silinmesini bekliyor.
KYK borcu olan öğrenciler son zamanlarda seslerini duyurmak için çeşitli platformlarda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a çağrıda bulunmuştu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan bir açıklama geldi. Bakan Albayrak, KYK borçlarıyla ilgili olarak olarak adım atılacağını belirterek çalışma başlattıklarını söyledi. “KYK borçlarıyla ilgili çalışma yapıyoruz” diyen Albayrak, çalışmanın borçları silme, erteleme ya da taksitlendirme olup olmadığına ilişkin bilgi vermedi. Karar ne şekilde sonuçlanacak bilinmez ama genç mağdurlar merakla o günü bekliyor.
HABER:ŞEYMA DURSUN
 


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku