• Diğer

Eğitim

Öğrenciler Dönüştürdükleri Ürünlerle Mest Etti!

Çankırı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde organize edilen Sıfır Atık Projesi kapsamında Atatürk İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından oluşturulan ‘İleri Dönüşüm Oyuncakçısı’ sergisi halkla buluştu.

Öğrenciler Dönüştürdükleri Ürünlerle Mest Etti!

Okunma: 1408

13 Haziran 2019 17:17
-A

+A

Öğrenciler Dönüştürdükleri Ürünlerle Mest Etti!
   Çankırı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde organize edilen Sıfır Atık Projesi kapsamında Atatürk İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından oluşturulan ‘İleri Dönüşüm Oyuncakçısı’ sergisi halkla buluştu.
   Dünya Çevre Günü dolayısıyla, çevre sorunlarına kamuoyunun dikkatini çekmek, halkın katılımını sağlamak ve çevre bilincine karşı duyarlı olunmasını sağlamak amacıyla Çankırı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle organize edilen Sıfır Atık Projesi kapsamında, Atatürk İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından oluşturulan ‘İleri Dönüşüm Oyuncakçısı’ sergisi yapıldı.  Sergiye katılımın yoğun olmasıyla beraber öğrencilerin yaptığı oyuncaklar ve geri dönüşüm malzemelerinden oluşturdukları kıyafetler vatandaşların beğenisini ve takdirini topladı.
Serginin açılış konuşmasını gerçekleştiren Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Selim Boyraz,
“Teknolojik yenilikler; sanayileşme, nüfus ve şehirleşmenin artması geçmişe nazaran daha çok atığın oluşması sebebiyle doğal çevrenin bozulması ve çevrenin kirlenmesini beraberinde getirmiştir. Sanayi atıkları, spreyler, yakıtlarla ortaya çıkan dumanlar, petrol ve ilaç atıkları, plastik ürünler, suni gübreler ve çöpler çevrenin kirlenmesine sebep olan en önemli etmenlerdir. Çevre kirlenmesini insan, doğaya verdiği zarar olarak da tanımlayabiliriz. Doğanın korunması ve tahribatın engellenmesi zorunludur. Gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmak için kirlenmeleri mutlaka önlemek, yeşil alanları ve hayvanları koruyup, çoğaltmak gerekmektedir. Bilinçsizce sağa sola attığımız plastik ürünlerin doğa da yaklaşık olarak 400 yıl kadar çürümeden kalabildiğini söylersek, karşı karşıya kaldığımız tehlikenin boyutlarını biraz olsun anlayabiliriz. Çevre sorunları günümüz dünyasında küresel sorunlar oluşturmaktadır. İklimlerin değişmesi, mevsim geçişlerinin gecikmesi, ormanların yok olması, kuraklaşma çölleşme, su kaynaklarının tükenmesi, canlıların neslinin son bulması çevre sorunları nedeniyle yaşanmaktadır. Doğal afetlerin birçoğu çevre sorunlarının çözüme ulaşmaması neticesinde ortaya çıkmaktadır. Değişen döngü ve dengeler doğada boşluk kabul etmeyerek, insan hayatı başta olmak üzere bütün canlı hayatını riske sokmaktadır. Oluşan çevre sorunlarına paralel olarak çevre koruma gayretleri de artmaya başlamıştır. Bu nedenlerle kamuoyunda farkındalık oluşturmak için 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak ilan edilmiştir.
Çevrenin korunması ve geliştirilmesiyle ilgili başlatılan çalışmaların amacına da değinen Boyraz, şöyle devam etti:
“ İnsanların daha temiz ve sağlıklı şartlarda yaşamasının sağlanmasıdır. Bunun temelinde de eğitim gelmektedir. Çevre eğitimleriyle gelecek nesillerimize çevre bilincini aşılamak büyük önem arz etmektedir. Dünyamızın doğal kaynakları için geri dönüşümü olmayan kritik eşiğe yaklaştığımızı da düşünerek, sağlıklı bir gelecek için hem bireysel hem de toplumsal yaşantımızda önlemler almak şart olmuştur.
 Vatandaşların hayat kalitesinin arttırılmasının ancak temiz bir çevre ve doğal kaynakların dengeli ve ihtiyatlı kullanılmasıyla mümkün olduğunu belirten Boyraz;
“Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından sürdürülebilir toplum ve ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir Dünya bırakılması hedefi doğrultusunda sıfır atık projesi başlatılmıştır. Sıfır atık projesi Bakanlığımızın talimatı ile Türkiye genelindeki İl Müdürlüklerinde uygulanmaya başlanmıştır. Proje kapsamında İl Müdürlüğümüzce de uygulama başlatılmıştır. Oluşturulan atıklar için mevcut durum tespiti yapıp, çıkan  atık türlerini renk skalasında belirtilen renklerine göre ayrı ayrı konteynırlar temin edilmiştir.atıkların cinsene göre toplanmaları sağlanmıştır. Toplanan atıklar için İl Müdürlüğümüzün yan tarafında atık depolama alanı yapılmıştır. Proje kapsamında personellere ve kamu kurum ve kuruluşlarına bilgilendirme eğitimleri verilmiştir. Ayrıca ilçelerimiz de ve okullarımızda da sıfır atık bilgilendirme eğitimleri devam etmektedir.
Çevrenin kirlenmesini önlemek için elimizden gelen her şeyi yapmamız gerektiğini vurgulayan Boyraz; “Evlatlarımıza bırakacağımız temiz bir Dünya’dan daha kıymetli bir miras yoktur” dedi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku