• Diğer

Çankırı.

MİRASA SAHİP ÇIKILIYOR

Çankırı Karatekin Üniversitesi, kültürel değerlerine sahip çıkma konusunda adım atarak yeniliği beraberinde getirdi. Çankırı’nın Eldivan ilçesi’nde araştırma incelemeleri, höyük ve yeraltının zengin miraslarına el atıldı.

MİRASA SAHİP ÇIKILIYOR

17 Ağustos 2021 17:15
-A

+A

KÜLTÜREL MİRASA SAHİP ÇIKILIYOR


 Darül Hadis, Kasım Bey Medresesi gibi Çankırı’nın yaşayan kültür değerlerine sahip çıkarak aslına uygun şekilde hizmet vermesini ve yaşatılmasını sağlayan Çankırı Karatekin Üniversitesi, Çankırı ve ilçelerinde bulunan höyük ve yeraltı kültür mirasına da sahip çıkarak araştırma çalışmalarına başladı.
Konuya ilişkin ilk çalışma Eldivan Belediye Başkanı Mustafa Lafçı’nın daveti ve Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi’nın talimatları ile Eldivan İlçesinde bulunan höyükte başlatıldı.
Çalışmaları ise Çankırı Karatekin Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyeleri Doç.Dr. Nursel Aslantürk ve Dr. Öğr. Üyesi Erdinç Buruldağ yürütüyor.

Höyükte inceleme
Yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Doç. Dr. Nursel Aslantürk ve Dr. Öğr. Üyesi Erdinç Buruldağ, ”Eldivan İlçesi Belediye Başkanımız Mustafa Lafçı’nın davetleri üzerine ve Rektörümüz Prof.Dr. Harun Çiftçi’nin talimatları ile ilçede yer alan höyükte incelemelerde bulunduk. Eldivan İlçemizin arkeolojik ve tarihi değerleri üzerine görüşmeler ve saha çalışmaları yaptık.Üniversitemiz ve Eldivan Belediyesi iş birliğiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı’mızdan alınacak izinler doğrultusunda bölgede kazı çalışmalarının başlatılması için fikir birliğine vardık. İzinlerimiz çıktığında bölgede kazı çalışmalarına başlayacağız” dediler.

Rektör Çiftçi, ’’Çankırı, kadim bir medeniyet şehri’’
Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi ise yaptığı değerlendirmede; “ Hep söylediğimiz bir konu var. Çankırı yeraltı ve yer üstü kültür varlıkları ile kadim bir medeniyet ve kültür şehri. Biz, şehrin bilimsel aklı olarak bize düşen ölçüler içerisinde bu değerlere sahip çıkıp yaşatmaya çalışıyoruz. İşte Darül Hadis’te Kasım Bey Medresesi’nde olduğu gibi.
Şimdi ise Belediye Başkanlarımız ile yaptığımız toplantılarda kendilerinin talepleri doğrultusunda Eldivan İlçemizde tarihi kalıntıların bulunduğu alanlarda alınacak izinler sonrası yapacağımız kazı çalışmaları ile oralarda yatan tarihi kültür miraslarını gün yüzüne çıkararak tarihi geçmişimize de sahip çıkacağız.
 Alanında yetkin hocalarımız oluşturacakları ekiplerle çalışmalarını yapacaklar ve bu kazılar ilçelerimizin turizm potansiyeline de önemli katkılar sunacak. Buna inanıyoruz. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma ve Belediye Başkanlarımıza teşekkür ediyor çalışmalarında başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Haber : Çiğdem DEMİRAY
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Anahtar Kelimeler : çakü, miras,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

  • Eğitim
  • Gündem
  • Ekonomi
  • Çankırı.
  • Siyaset
  • Spor
  • Dünya
  • İlçeler
  • Bölgesel

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku