• Diğer

Gündem

Meslek Kanunu Öğretmene Destek Kanunu Olmalıdır

Çankırı Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Ahmet Dönmez Öğretmenlik Meslek Kanunu’ na ilişkin hazırlık ve tasarım çalışmaları hakkında uygulamalarını kararlaştırdı.

Meslek Kanunu Öğretmene Destek Kanunu Olmalıdır

Okunma: 90

27 Aralık 2018 19:12
-A

+A

Millî Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı 2023 Eğitim Vizyonu’nda ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarılmasına ilişkin hazırlık çalışmaları yürütüleceği’ bir eylem adımı olarak yer almıştır. 2023 Eğitim Vizyonu Takvimi çerçevesinde de 2018 yılı içinde Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun hazırlık ve tasarım çalışmalarının, 2019 yılı için içinde ise geliştirme çalışmalarının tamamlanarak uygulamaya konulacağı kararlaştırılmıştır. Eğitim-Bir-Sen olarak, söz konusu hazırlık, tasarım ve geliştirme çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla bir meslek kanunundan beklentiler ve Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun içermesi gereken unsurlara ilişkin bir çalışma yaptık. Biz Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun öğretmene destek kanunu olarak tanımlamasını sağlayacak bir içerikle yürürlüğe girmesini istiyoruz. Kanun ancak bu şekilde ölü doğma riskinden kurtulur, haklı talepleri ve beklentileri karşılayabilir. Bütün bunlar için eğitim paydaşlarının katkısına ve katılımına fırsat verilmelidir.

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda; Kapsam, Öğretmen kavramı ve tanımı/betimlenmesi; öğretmenlik mesleğinin özellikleri, mesleki standartlar, Temel ilkeler,  Mesleğe giriş; diploma, sertifika, sınav, staj süresi vb. şartları, Öğretmenlerin hakları, görev ve sorumlulukları, Mesleki yeterliğin gelişimi-kariyer basamakları, Ödül ve disiplin uygulamaları, Öğretmen istihdamı ve çalışma şekilleri-iş güvencesi, Atama ve yer değiştirme ilkeleri, Çalışma süreleriMesleki yeterliğin kaybı ve süreçleri, Eğitim kurumu yöneticiliğine atama, Eğitim kurumu yöneticilerinin statüsü ve özlük hakları, Eğitim kurumu yöneticilerinin hak, yetki ve sorumlulukları, Öğretmenlerin eğitim kurumlarındaki konumu, Öğretmenlik pratiklerinin incelenmesi, öğretmenin özdenetimi (akran değerlendirmesi), rehberlik, denetim ve teftiş süreçleri, Öğretmenlere ve eğitim kurumu yöneticilerine ilişkin üst kurullar-etik ilkeler, Şikâyet ve itiraz mekanizmaları,Öğretmenlerin profesyonel gelişimini düzenleyen ilkeler, Öğretmenlerin sendika ve sivil toplum kuruluşlarına üyelikleri; siyasal katılım ve eylemleri, Mesleki özerklik-karar alma süreçlerinde öğretmenlerin katılımını sağlamaya yönelik tedbirler, Eğitim-öğretim hizmetinin sunumu sırasında öğretmenlere karşı işlenen suçlar, detaylı, açık, net ve beklentileri karşılayacak şekilde yer almalıdır.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku