• Diğer

Çankırı.

Mati, ÇAKÜ’lü Öğrencilerle!

Mati, ÇAKÜ’lü Öğrencilerle!

30 Kasım 2021 09:41
-A

+A

Mati, ÇAKÜ’lü Öğrencilerle!
Macaristan Büyükelçisi Viktor Matis Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) öğrencileriyle buluştu.
Çankırı Karatekin Üniversitesi(ÇAKÜ) Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı söyleşileri kapsamında Macaristan’ın Türkiye Büyükelçisi Viktor Matis Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) öğrencileriyle buluştu.

Moderatörlüğünü Çankırı Karatekin Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı’ndan Dr. Çağlar Ezikoğlu’nun yaptığı söyleşinin açılış konuşmasını Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Odabaş yaptı.
 Odabaş, yapmış olduğu açılış konuşmasında Türkiye ile Macaristan arasındaki tarihi bağlara vurgu yapıp, her iki ülkenin tarihi simaları üzerinden çeşitli örnekler vererek iki ülkenin arasında kurulmuş olan bu tarihi köprüyü dinleyicilere aktardı.
Odabaş’ın açılış konuşmasından sonra sözü alan Büyükelçi Viktor Matis iki temel husus üzerinden Türkiye Macaristan ilişkilerini ele aldı.
 İlk olarak her iki ülkenin siyasi ilişkilerine odaklanan Matis özellikle hem Türkiye hem de Macaristan’ın Avrupa Birliği ülkeleri ile olan ilişkileri bağlamında benzer tecrübelere sahip olmasını vurgulayıp, Türkiye’nin AB üyeliği sürecinde Macaristan’ın tam anlamıyla vermiş olduğu desteği bir kez daha dinleyicilere aktardı.

 Ayrıca Büyükelçi Matis Kasım ayında İstanbul’da toplanan ve eski adıyla Türk Konseyi yeni adıyla Türk Devletleri Teşkilatı’na Macaristan’ın gözlemci üye olarak vermiş olduğu desteği belirtti.  İkinci boyut olarak ise her iki ülkenin kültür ve eğitim açısından ilişkilerine değinen Matis, özellikle kültürel ve tarihsel gelişim açısından her iki ülkenin ortak bir mirasa sahip olduğunu çeşitli örnekler üzerinden katılımcılara hatırlattı.

Katılımcılara Türkiye’de kurulmuş olan Macar Kültür Merkezi’ni ziyaret etmesini tavsiye eden Matis, aynı zamanda bu aydan itibaren başvuruları başlayan ve lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesindeki öğrencilere tahsis edilmiş olan Macaristan Devlet Bursları’na (Stipendium Hungaricum) dair bilgilendirmelerde bulundu.

Büyükelçi Matis’in konuşmasına müteakiben ÇAKÜ lisans ve yüksek lisans öğrencileri siyasetten dış ilişkilere, sosyal medyadan Türk-Macar ilişkilerine farklı konulardan çok sayıda soruyu Büyükelçi’ye sordular.
Oldukça ilgi çekici ve keyifli geçen soru-cevap bölümünden sonra kapanış konuşmaları ile etkinlik sona erdi.
Haber Merkezi

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Kuran Kursuna İlgisizlik!

Kuran Kursuna İlgisizlik!

09:50 - 23 Aralık 2021

Korkuluklar Yenileniyor!

Korkuluklar Yenileniyor!

09:47 - 23 Aralık 2021

ÇAKÜ’de Konferans Düzenlendi!

ÇAKÜ’de Konferans Düzenlendi!

09:46 - 23 Aralık 2021

Ilgaz’da Örnek Etkinlik!

Ilgaz’da Örnek Etkinlik!

09:43 - 23 Aralık 2021

Yıldıztepe Sezona Başlıyor!

Yıldıztepe Sezona Başlıyor!

10:12 - 22 Aralık 2021

ÖNE ÇIKANLAR

  • Eğitim
  • Gündem
  • Ekonomi
  • Çankırı.
  • Siyaset
  • Spor
  • Dünya
  • İlçeler
  • Bölgesel

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku