• Diğer

Yazar

arvasnarin@gmail.com

2 makale bulunmakatadır

SEYYİD AHMET ARVASÎ-I

Biz, bu yazı dizimizde, vefatının 30. sene-i devriyesinde kendisini anmak üzere Seyyid Ahmet Arvasî’den bahsetmek istiyoruz. Nitekim ülkemizin pek çok ilinde kendisi için çeşitli etkinlikler düzenlenmek suretiyle hatırası yaşatıldı ve ayrıca hakkında çeşitli yazılar kaleme alındı.

12:35 - 14 Ocak 2019

+A

-A

Okunma: 152

Biz de Çankırı’mızda karınca kararınca Seyyid Ahmet Arvasî’yi bu köşemiz vasıtasıyla anlatmak ve bir nebze de olsa vefa borcumuzu ödemek istiyoruz. Zira büyükler “Niyet hayır, akıbet hayır” demişler. İnşallah, Mevla’m niyetimize göre bu telaşemizi amel defterimize hayırla kaydetsin.
 
Seyyid Ahmet Arvasî denince uzun asırlardır bu topraklarda Allah rızası için milletine ve devletine hizmet etmeye gayret sarf eden Arvasî ailesi akla gelir. Onun için bu aileyle ilgili çok kısa bir bilgiyi okuyucuyla paylaşmanın faydalı olacağına inanıyoruz.
 
Arvasîler, Seyyid Hacı Kasım-ı Bağdadî vasıtasıyla ilk olarak Orhan Gazi devrinde Anadolu topraklarında boy gösteren bir ailedir. Nitekim ona ait bir “Seyahatname” olduğu da biliniyor. Ancak aile geleneğinde anlatıldığı ve bilindiği kadarıyla Arvasî ailesinin boy boylaması soy soylaması Seyyid Abdullah’ın oğulları Seyyid Abdürrahim ve Seyyid Abdurrahman vasıtasıyla olmuş.
 
Buna karşın aileye asırlar sonra yani Cumhuriyet’in ilk yıllarında soyadı olan Arvas köyünü kuran zât ise Seyyid Muhammed Kutup’tur. Muhammed-i Veli olarak da meşhur bu zât Seyyid Abdullah’ın dedesidir. Kendisi hakkında şifahî gelenekte hâlen menkıbeler anlatılır.
 
Seyyid Abdullah’ın oğullarından Seyyid Abdürrahim Ağrı Doğubeyazıt’a, “zamanının kutbu” (feridü’d-dehr) olarak meşhur olan Seyyid Abdurrahman ise Van Hoşab’a (Güzelsu) yerleşir. Ancak onların Arvas köyüyle irtibatı hiç kaybolmadı. Yine her birinin, bulunduğu mekânları ve etraflarını irşat etme ve bu coğrafyada dinî ilimleri yayma hususunda büyük gayretler sarf ettiği biliniyor.
 
Bu iki zât-ı muhteremin neslinden de büyük mutasavvıflar, âlimler, âbidler yetiştiği malum. Bu zâtların bazıları çok meşhur olurken bazıları ise maalesef pek tanınmadı ve bilinmediler. Onun için Arvasî ailesinin pek bilinmeyen “Şeyh Seyyid Abdülcelil Zıguhî” ve oğlu “Seyyid Abdülhadi Arvasî” gibi ârif ve âlimlerinin de insanımıza anlatılması ve milletimize tanıtılması bu aileye mensup her ferdin boynunun borcu olduğuna inanıyoruz.
 
Bu bağlamda, Arvasî ailesinin bir ferdi olarak, gençliğinin ilk yıllarında bu fakiri en çok etkileyen ve hâlâ kendilerinden feyz aldığı üç mühim ismin olduğunu da ifade etmeliyiz. Bunlar sırasıyla Gavs-ı Hizanî olarak da bilinen Seyyid Sıbğatullah Arvasî, Necip Fazıl gibi bir insanın gönlünü nakşeden Seyyid Abdükhakim Arvasî ve Türk-İslam ülküsünün fikir babası Seyyid Ahmet Arvasî’dir.
 
Hepsine Allah’tan rahmet diliyor, manevi feyz ve bereketlerinin de üzerimizde olmasını Yüce Rabbimiz’den niyaz ediyoruz.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku