• Diğer

Çankırı.

KURUL TOPLANTISI YAPILDI!

KURUL TOPLANTISI YAPILDI!

7 Eylül 2021 17:21
-A

+A

 
KURUL TOPLANTISI YAPILDI!
 
 
Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü sekretaryasında yürütülen Çankırı Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Planlama ve Geliştirme Kurulunun 2021 yılı 1. Dönem toplantısı Vali Yardımcısı Hamdi BOLAT başkanlığında, Çankırı Valiliği, Birlik Toplantı Salonunda gerçekleştirilmiştir.
 
Toplantıya kurul üyelerinden, Çankırı Belediye Başkan Yardımcısı Şenol ŞAHİN, Çankırı Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet ERDEM, Çankırı İŞKUR Müdür Yardımcısı Mehmet GAYRET, Çankırı KOSGEB Müdürü Cengiz UĞUR, KUZKA Çankırı Yatırım Destek Ofisinden Koordinatör Mahmut Oral TAŞÇI ve Uzman Alperen KARAKAŞ, Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Proje Koordinatörü Utku DANACI, Çankırı E.S.O.B. Genel Sekreteri Emine ERGAN, Çankırı Korgun OSB Müdürü Harun ŞAHİN, Çankırı YakınkentOSB Müdürü Ahmet USTAve Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünden İl Müdürü Emrullah CELEPVERDİ ve Şube Müdürü V. Mahmut KAYA’nın katılımları ile gerçekleştirildi.
 
Ar-Ge Hakkında bilgi verildi.
 
Toplantı Vali Yardımcısının açılış konuşmasından sonra bir önceki kurul toplantısında alınan kararlar ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında kurul üyelerine bilgi verilerek başlanmıştır. İlk olarak, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Emrullah CELEPVERDİ’nin Çankırı sanayisi ve dış ticareti verileri hakkında sunumu ile başladığı ilgisi verildi. Celepverdi sunumun devamında Çankırı’da yürütülen Ar-Ge faaliyetleri ile Ar-Ge/Tasarım Merkezi kurma potansiyeli olan firmalar hakkında bilgiler vermiştir.
 
Çözüm önerileri sunuldu.
 
İl’de ki mikro ölçekli işletmelerin küçük ve orta ölçeğe geçme süreçlerinde yaşadıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri ile İl’de önde gelen sektörlerinin sorunları hakkında KOSGEB Müdürü Cengiz UĞUR tarafından sunum gerçekleştirildi.
 
UĞUR sunumunda, Mikro ölçekli işletmelerin küçük ve orta ölçeğe geçme süreçlerinde yaşanan en önemli sorunlardan bir tanesinin firmaların kurumsal yapıya kavuşamaması olduğu bu yüzden profesyonel yardım alarak bu problemin aşılabileceğini belirtti.
 
Ayrıca il’de önde gelen sektörlerin en büyük sorununun ara eleman sıkıntısı olduğunu, İl’deki meslek liselerinin niteliklerinin artırılması gerektiğini vurgulamış ve kurulan ÇAKÜ TEKNOKENT’in faaliyete geçmesiyle birlikte, İlin sanayisinin katma değeri yüksek ürünlere yönelmesine olumlu etki yaratacağına değinmiştir.
 
İhtiyaç duyulan meslekler açıklandı.
 
 Akabinde İŞKUR İl Müdür Yardımcısı Mehmet GAYRET, İl’deki nitelikli işgücü kapasitesinin artırılmasına yönelik yapılan çalışmalar hakkında kurul üyelerine bilgi verdi. Sunumunda, Şabanözü OSB ve Yakınkent OSB’deki firmalar ile nitelikli istihdamın artırılmasına yönelik yapılan çalışmalara değinmiş olup, İşverenlerin öncelikli olarak çalışana ihtiyaç duyduğu mesleklerin; Makine Bakımcısı, PLC İşçisi, CNC Operatörü, Endüstriyel Kalıpçılık Teknikeri, Tekstil Desinatörlüğü Teknikeri, Kaynak Teknikeri gibi meslekler olduğu belirtilmiş, bu alanlarda nitelikli işgücü yetiştirilmesine yönelik çalışmalar yapılması gerektiğini vurgulamıştır.
 
Ayrıca İldeki Üniversitenin ilgili MYO’larında bulunan Elektronik Teknolojisi, Metal Teknolojileri gibi programların müfredatının Sanayinin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde geliştirilmesi gerektiğini belirtmiştir.
 
Teknokent ve Teknoloji Transfer Ofisi hakkında bilgilendirme yapıldı.
 
 Son olarak söz alan Rektör Yardımcısı aynı zamanda Çankırı Teknokent Genel Müdürü olan Prof. Dr. Mehmet ERDEM, Teknokent ve Teknoloji Transfer Ofisinin güncel durumu hakkında ve Üniversite ile birlikte yapılabilecek potansiyel işbirlikleri hakkında üyelere bilgiler vermiştir.
 
Toplantı daha sonra Bakanlık tarafından belirlenen gündem maddeleri hakkında, kurul üyelerinin görüş ve önerileriyle kararlar alınmıştır.
 
Sıkı denetim için ortak karar!
 
Alınan kararlar ile İl’in sanayi ve teknoloji verilerinin güvenilir ve sürdürülebilir şekilde kayıt altına alınması ve sanayi üretiminin dönüşümünü sağlayarak cari açığın kapatılmasına destek verilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, KOSGEB, İŞKUR, ÇAKÜ TEKNOKENT ve ÇAKÜ TTO koordinatörlüğünde alt çalışma grupları oluşturulmuştur.


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

  • Eğitim
  • Gündem
  • Ekonomi
  • Çankırı.
  • Siyaset
  • Spor
  • Dünya
  • İlçeler
  • Bölgesel

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku