• Diğer

Kültür

Köy Düğünü ile Mutluluğa Adım Attılar

Günümüzde unutulmaya yüz tutan geleneksel köy düğünlerinin özlemi, Çankırı Çayırpınar Köyünün köklü ailelerinden Karatekin Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Sekreter Vekili Turgut Reis Özkan’ın Oğlu Osman Faruk Özkan’ın köy düğünü ile giderildi.

Köy Düğünü ile Mutluluğa Adım Attılar

Okunma: 896

13 Eylül 2019 16:24
-A

+A

Köy Düğünü ile Mutluluğa Adım Attılar
Günümüzde unutulmaya yüz tutan geleneksel köy düğünlerinin özlemi, Çankırı Çayırpınar Köyünün köklü ailelerinden Karatekin Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Sekreter Vekili Turgut Reis Özkan’ın Oğlu Osman Faruk Özkan’ın  köy düğünü ile giderildi.

Çayırpınar Köyünde yapılan düğün merasimi, gelin kınasına davet için gelin öncülüğünde, yeni gelinler ve genç kızlarla birlikte  köyde bulunan evleri davul zurna eşliğinde kapı kapı gezerek heybelerindeki şeker ve çikolatalardan ikram edip akşam yapılacak Kız Kınasına davet etmeleriyle başladı. Davet edilen ev hanımları  gelin heybesine hediyeler ile karşılık vererek akşam ki kınaya katılacaklarını ifade ettiler.

Büyük Cami Emekli İmam Hatiplerinden Hafız Hidayet Özkan hocanın öncülüğünde yapılan ilahi ve dualar ile düğün bayrağı dikildi. Bayrak dikiminin ardından  düğünü organize eden yeğen Nurullah Özkan eş, dost ve akrabalar ile düğün yerini tam bir Türk Düğün Otağına döndürdüğünü yamaca asılı dev Türk Bayrağı ve onun nerden geldiğini anlatan tarihte kurulmuş 16 Büyük Türk Devletinin bayrakları altına damadın makamının arkasına Kabe-i Muazzama ve etrafındaki camileri tasvir eden işlemeli mendil ile asılı olan Şanlı Türk Bayrakları adeta misafirlere İslam şuuru ve Türklük gururu yaşattı.

Yapılan toplu yemek ikramının ardından Baş Donanma alanı hazırlanırken, Kız kınası içinde yakında bulanan amca evinin avlusu da hanımlar için hazırlandı.
Davulcu Halil Yiğitbaşı ve Zurnacı Sadık Çetinkaya’nın çaldığı havalar ile Halay çekilmesi ile Güvey Başı Donatma başladı. Saz söz eşliğinde oynayan gençler damat ve hocasını da sık sık aralarına alarak oyunlar oynadılar.
Köy düğünü özlemi olan Turgut Reis’in dost ve akrabaları adeta köye akın  ettiler. Düğüne yaklaşık 1500 kişi katıldı. Gecenin geç saatlerine kadar bütün misafirlere yemek ikramında bulunuldu. 
Turgut Reis ve Damat Osman Faruk’un dâhil olduğu Çankırı Oğuz Boyları Yaran Derneği ve Ekibi Baş ağaları, Reisleri, Yaran ağaları, Çavuşları ve ekibin diğer üyeleri de katılarak Bilal Çendek Hoca’nın dua, mani, ilahi ve tekerlemeleri eşliğinde Çayırpınar usulü Güvey Başı Donattılar. Güveyi çizgili pijamaları ile bir evli bir bekâr arkadaşı eşliğinde davul zurna ile harmana serilen halı üzerine, sağdıcı dayısının oğlu Mehmet Yaşar ile elbiseleri bir tepsi eşliğinde getirildi. Başağalar, Reisler ve Hoca’nın eşliğinde Damat giydirmesi yapıldı. Ardından Kız evinden gelen misafirler Damat’ın kınasını yaktılar.
Gecenin ilerleyen saatlerinde Çayırpınar Köyünün geleneklerinden olan ve tarihi Orta Asya Bozkırlarına dayanan Türk'ün Ateşle Dansı Sin Sin ateşi yakıldı, alan hâkimiyetine dayalı oyun genç yaşlı herkesim tarafından ilgi ile gecenin geç saatlerine kadar oynandı.

Ertesi günü ikindi namazına müteakip damat evi önünde toplanan Turgut Reis'in eş dost akrabası konvoy halinde gelin almaya gidildi. Gelin dualarla evinden alındı, şehir turunun ardından düğün mekânına geçildi.

Turgut Reis Özkan, düğüne katılımın çok fazla olmasından duyduğu mutluluğun yanı sıra düğün salonuna misafirlerini sığdıramamanın hüznünü yaşarken şunları söyledi:
“Değerli dostlarım bu mutlu günümüzde bizleri yalnız bırakmadığınız ve mutluluğumuza ortak olduğunuz için sağolun var olun, geçen yıl bu salonda kızım Gamze Hanımın düğününü yaptığınızda yine salona sığamamıştık. Maalesef yine aynı durumla karşı karşıyayız, her şeye rağmen sizlerin anlayışı ve misafirlerimizi memnun etmek adına azami seviyede özveri gösteren salonun İşletme  sahibi ve değerli çalışanlarına teşekkürü borç bilirim, "sizler var olun ki bizlerde var olalım".

Gelin ve Damadın ilk danslarıyla başlayan düğün, nikah merasimi ile deva etti. Çankırı Belediyesi Nikâh Memuru Şükrü Yıldırım’ın kıydığı Cansu ve Osman Faruk çiftinin nikâhının şahitliğini 24,25 ve 26. dönem Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz, Çankırı Ülkü Ocakları Başkanı Mustafa Alperen Şahin, Soner Erol İlknur Erol ve Büşra Begüm Tekin yaptı. Nikâh sonrası bir konuşma yapan Hüseyin Filiz katılımcılara teşekkür edip, genç çiftlere ömür boyu mutluluk diledi. Düğünde Oğuz Boyları Yaran Derneği ekibi de Osman Faruk Yarenağalar bir gösteri yaparak katılımcılardan büyük beğeni topladılar.
Gelenek ve göreneklerine bağlı olarak Türk’e göre Türk gibi düğün yapan Turgut Reis’e bizler de Anadolu’ya Tercüman olarak teşekkür eder, genç çiftlere ömür boyu mutluluklar dileriz.
 
 
 


Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku