• Diğer

Gündem

Kaşıntılara Dikkat!

Gazetemizin elde ettiği bilgilere göre Çankırı’da birçok insan uyuz hastalığına yakalanıyor. Uyuz hastalığı nedeniyle son zamanlarda doktora başvuran vatandaş sayısı her geçen gün artıyor. Elimizde kesin bilgi olmamakla birlikte bu durumun “Uyuz salgınının habercisi mi?” sorusunu akıllara getirdi. Yetkililerden henüz bu konuyla alakalı bir açıklama yapılmadı. İleriki zamanlarda bu konuyla alakalı bir açıklama yapmaları bekleniyor.

Kaşıntılara Dikkat!

Okunma: 557

11 Nisan 2019 10:01
-A

+A

Kaşıntılara Dikkat!
Gazetemizin elde ettiği bilgilere göre Çankırı’da birçok insan uyuz hastalığına yakalanıyor. Uyuz hastalığı nedeniyle son zamanlarda doktora başvuran vatandaş sayısı her geçen gün artıyor. Elimizde kesin bilgi olmamakla birlikte bu durumun “Uyuz salgınının habercisi mi?” sorusunu akıllara getirdi. Yetkililerden henüz bu konuyla alakalı bir açıklama yapılmadı. İleriki zamanlarda bu konuyla alakalı bir açıklama yapmaları bekleniyor.
Peki; Uyuz Hastalığı Nedir?
Sarcoptes scabiei olarak bilinen bir akardan kaynaklanan cilt hastalığıdır. Tedavi edilmeyen bu mikroskobik akarlar cildinizde aylarca yaşayabilir. Cilt yüzeyi üzerinde çoğalırlar daha sonra içine girer ve yumurta bırakırlar. Bu ciltte kaşıntılı, kırmızı bir döküntü oluşturur.
Daha çok hastane, huzurevi, askeri kışlalar, bakım evleri gibi kalabalık ortamlarda temas ile kişiden kişiye bulaşan uyuz hastalığı, sanılan aksine kedi ve köpek gibi hayvanlardan insana bulaşmaz. Özellikle aynı kıyafetleri giyen, aynı yatağı veya aynı havluyu paylaşan kişiler arasında daha kolay yayılan uyuz hastalığı yaş ve cinsiyet ayırt etmeksizin bulaşır.
UYUZ BELİRTİLERİ
Uyuza maruz kaldıktan sonra, semptomların ortaya çıkması altı hafta kadar sürebilir. Semptomlar, daha önce uyuz olan kişilerde genellikle daha hızlı gelişir.
Uyuzun belirti semptomları, geceleri kötüleşen döküntü ve yoğun kaşıntıdır. Uyuz olan bölgenin kaşıntı yüzünden sürekli kaşıma ile çizilmesi, enfekte hale gelen yaralar oluşturabilir.
Büyük çocuklarda ve yetişkinlerde uyuzun yaygın olarak görüldüğü bölgeler şunlardır:
– Bilek, Dirsek, Karın bölgesinde, Koltuk altı,Meme, Penis, Bel, Kalça,Parmaklar arasındaki alan
Bebeklerde veya küçük çocuklarda ve bazen çok yaşlı veya bağışıklık sistemi zayıf olanlarda uyuz olan bölgeler şöyledir:
– Kafa, Yüz, Boyun, Eller, Ayak tabanları
Döküntünün kendisi küçük ısırıklar, delikler, deri altındaki şişlikler veya sivilce benzeri şişliklerden oluşabilir. Akarların yuva parçaları bazen deride görülebilir. Küçük yükseltilmiş veya rengi bozulmuş çizgiler olarak görünebilir.
UYUZ BULAŞICI MIDIR?
Uyuzlar bulaşıcıdır. Aşağıdaki şekillerde yayılabilir:
– El ele tutuşma gibi uzun süreli cilt-deri teması
– Cinsel ilişki
– Uyuz enfeksiyonu olan biri tarafından kullanılmış olan giyecekler, yatak örtüleri veya havluları paylaşma
Uyuz çoğunlukla doğrudan fiziksel temas yoluyla bulaştığından, istila aile bireylerine, arkadaşlara ve eşinize kolayca bulaşabilir.
UYUZ NASIL TEŞHİS EDİLİR?
Doktorunuz, uyuzu fiziksel bir muayene yaparak ve uyuzdan etkilenen deriyi inceleyerek teşhis edebilir. Muayene esnasında, bazı durumlarda doktorunuz; hastalığınızın teşhisini doğrulamak için bir iğne yardımıyla uyuz akarlarını cildinizden çıkarabilir. Uyuz akarının kolaylıkla tespit edilemediği durumlarda, doktorunuz cildinizden doku örneği alarak ve bunu bir takım testlerden geçirerek, cildinize uyuz akarının ve yumurtalarının yerleşip yerleşmediğini kesin olarak teşhis edebilir.
UYUZ TEDAVİSİ
Uyuz Nasıl Tedavi Edilir?
Toplumdaki yanlış algı sebebiyle uyuz hastalığına yakalanan kişiler bunu anlatmaktan çekinerek hem kendilerine hem etraflarındaki diğer kimselere zarar verecek bir tutum sergilerler. Bir yandan kendi vücutlarındaki parazitin yayılmasına sebep olurken diğer yandan insanlarla temas etmeyi sürdürerek parazitin bulaşmasına neden olurlar. Ancak uyuzdan kurtulmak son derece basittir ve utanmayı gerektirecek hiçbir yönü yoktur. Bunu yanı sıra, uyuz mikrobu bulaşıcı özelliği nedeniyle paraziti taşıyan kişiyle aynı ortamda bulunan herkese kolaylıkla sıçrayabilir. Bu nedenle, yalnızca hastanın değil, aynı ortamı paylaştığı kişilerin de gözlem altında tutulması gerekir. Uyuz tedavisi ne kadar sürer sorusu ise yaklaşık 10 gün olarak cevaplanabilir. Bu süreçte vücuda sürülen merhem ya da losyon vücutta 8-10 saat aralığında tutulursa tedavi 10 günde sonlanır.
1. Krem
Uyuzdan kurtulmak için uygulanan en yaygın ve en etkili yöntem krem tedavisidir. Hasta yatmadan önce bu kremi, yalnızca parazitin bulunduğu bölgelere değil vücudunun tamamına sürer. 10 gün boyunca sürdürülen bu yöntemin sonunda hastalık iyileşmezse tedaviye devam edilir. Vücut parazitten arındırılsa bile kaşıntılar birkaç hafta daha devam edebilir.
2. Ihlamur (tilia) losyonu
Bu yöntem genel olarak kremlerin içeriğinde bulunan etken maddesine alerjik reaksiyon görülen ya da kremlerden olumlu sonuç alınamayan vakalarda tercih edilir. Ihlamur solüsyonu da krem tedavisinde olduğu gibi vücudun tamamına sürülerek 8-10 saat kadar vücutta bekletilir. Uyuzun semptomları ortadan kalkana kadar losyon vücuda uygulanmaya devam edilir.

Uyuz Tedavisinde Bitkisel Yöntemler

Uyuzdan tamamen kurtulmak için en etkili yöntem doktorun reçete edeceği kremlerin kullanılmasıdır. Ancak evde uygulanabilecek ve uyuz parazitinden kurtulmada etkili olduğu iddia edilen bazı yöntemler de mevcuttur. Fakat yanlış bir uygulamada hastalığın daha kötü hale getirilip yayılmasına sebep olunabileceği de unutulmamalıdır. Örneğin uyuza tuzlu suyun iyi geldiğine dair rivayetler olsa da buna dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır.
1. Çay ağacı yağı
Aktarlardan kolaylıkla temin edilebilen çay ağacı yağı antiparazitik, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Bu özellikleri sayesinde derinin altında yaşamını sürdüren parazitlerin yaşam alanlarını yok eder.
2. Beyaz sirke
Uyuzdan nasıl kurtulunur sorusunun yanıtlarından biri de beyaz sirkedir. Beyaz sirke cildin pH dengesini değiştirir ve bu değişiklik uyuz parazitlerini öldürür.
3. Zerdeçal
Antiseptik ve antienflamatuar özellikleri sebebiyle pek çok cilt hastalığının doğal tedavisinde tercih edilen zerdeçal, mucizevî bir baharattır.
4. Tuz
Su içerisinde erittiğimiz tuz ile bayo yapmak uyuz tedavisinde etkili bir yöntemdir.
5. Aloe Vera Jel 
Uyuz hastalığında etkili olan aloe vera jel, birçok cilt hastalıkların da kullanılmaktadır. Aloe vera yaprağından çıkarılan jel, uyuz olan bölgeye sürülmesi, tedavi sürecine yardımcı olur.
 

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku