• Diğer

Çankırı.

İYİ Parti Teşekkür Ziyaretinde!

İYİ Parti Teşekkür Ziyaretinde!

16 Aralık 2021 10:07
-A

+A

İYİ Parti Teşekkür Ziyaretinde!
İYİ Parti Çankırı İl Teşkilatı Çankırı’nın İlçesi Şabanözü köylerine teşekkür ziyaretinde bulundu.
İYİ Parti Çankırı İl Başkanı Aydın Akbaş beraberindeki parti mensuplarıyla teşekkür ziyareti dolayısıyla uğradığı Şabanözü köylerine teşekkür ederek basın açıklaması yaptı.
Başkan Akbaş yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;’’ İYİ Parti İl Teşkilatı olarak Şabanözü köylerine teşekkür ziyaretinde bulunduk. Genel Başkanımız Meral Akşener hanımefendinin 2 Ağustos Çankırı ziyaretinde 8 köy muhtarı ve kadını erkeği ile köy halkının geliş güzergâhında yola inerek Genel Başkanımızı karşılayan Şabanözü’ne bağlı köylerimize teşekkür ziyaretinde bulunduk. Muhtarlarımız ve köylülerimizle ile tarım hayvancılık üzerine sohbet ettik, sorunlarını dinledik, çözüm önerilerimizi paylaştık. Ben bizleri misafir eden Bulgurcu Köyü, Karahacı Köyü, Kutluşar Köyü, Göl Dağ Köyü, Özbek Köyü, Karamusa Köyü muhtarlarımıza ve tüm köylülerimize çok teşekkür ediyorum.’’dedi.
‘’İktidar olacağız, halkımızın sorunlarını çözeceğiz.’’
Açıklamalarına devam eden Başkan Akbaş;’’Görülen o ki tüm kesimleri ekonomiden alım güçlerinin düşmesinden her gün gelen zam yağmurundan şikâyetçi. Geçim sıkıntısı çektiklerini ifade etmekteler. Genel Başkanımız ve İYİ Parti’nin Türk milletinin umudu haline geldiğini görüyoruz, iktidar olacağız, halkımızın sorunlarını çözeceğiz,  bu ülkeyi yandaşlıkla değil adaletle liyakatle yöneteceğiz.
 
‘’Köylülerimiz kan ağlıyor, tarım kan ağlıyor.’’
Buradan Şabanözü’nden Şabanözü’müzün köylerinden yetkililere sesleniyorum. Tarım bakanlığımıza sesleniyorum. Köylülerimiz kan ağlıyor, tarım kan ağlıyor. Feryadımı ve çığlıklarını duyun, Çankırı bir tarım şehridir. AK Parti'nin yanlış politikaları nedeniyle girdi maliyetleri altında ezilmekte aracı oyunları ve yönetim beceriksizlikleri nedeniyle kazanamamakta, arazileri ve toprakları ipotek altına alınmakta, ipotek baskısı altında üretim yapmak zorunda bırakılmaktadır.
 
AK Parti iktidarı döneminde toprağına küstürülen Çankırılı çiftçilerimiz, Kızılırmak havzasında da, Şabanözü köylerinde de aynı ses yükseliyor. 3300 TL olan DAP gübre 9 ila 12 bin TL'ye karaborsada alamadık, saçamadık diyorlar, topraklarımız gübresiz ektik, paramız olursa yaz gübresi atacağız diyorlar.
Hani diyorlar ya “Nereden Nereye”  20 yıllık devri iktidarların da gübre, zirai ilaç ve mazot fiyatları çiftçimizi isyan ettirdi, topraklarını ekemez hale getirdi. Çiftçilerimiz karasaban dönemine döndük, gübresiz, ilaçsız ekim yapmak zorunda kaldık. Bizim işimiz Allah'a kaldı diyorlar.
 
Çiftçiler zirai ilaç alamıyor!
Çiftçilerimizin güzü heba oldu en azından baharı kurtarmaları lazım. Çiftçinin tarımdan çekilmesi, yeterli ürün üretememesi, Türkiye genelinde gıda arzında çok farklı sorunlarla bizleri karşı karşıya getirecektir.
Gübre çeşitlerine göre fiyatlar %100 ile 360 artmış, gübre ve zirai ilaç çiftçilerimiz için alınamaz ürün haline gelmiştir.
Örnek vermek gerekirse geçen 2020 yılında 12. ayında tonu 2.600 TL olan üre gübresi bugün 9400 Türk Lirası, yine geçen yıl 3.300 TL olan DAP gübresi şu an 9000 TL ye ulaşmış olmasına rağmen karaborsada rakamlar 12.000 14.000 lira arasında değişmektedir. Aynı durum zirai ilaçlarda da %100 ila 150 artış vardır. Mazot girdileri akşam sabah gelen zamlarla arkasından yetişilemez hale gelmiştir.
Devletin elindeki gübre fabrikalarının satılması sonucu böyle denetlenemeyen bir sektörel ürün haline gelmiştir. İYİ Parti olarak önerimiz çiftçilerimizin daha çok üretmesi için tarıma destek kapsamında gübre zirai ilaç mazot faturaları üzerinden %50 destek verilmelidir.
Yine çiftçimize Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile gübreler temin edilip, ödemelerinin de hasat vadeli yapılmasını öneriyoruz. Yine diğer bir sorun elektrik maliyetleri 2020 yılında %10 iken, 2021 yılında yüzde 25'e çıkmıştır. Bu çiftçimizin kaldırabileceği bir yük değildir. Önerimiz dağıtım bedellerinin acilen %40 ucuzlatılmasıdır.
Çiftçilerimizin 6 milyara yakın borçları takibe düşmüştür. İYİ Parti olarak önerimiz, tarımı tekrar ayağa kaldırmak için ilk önce bütün takipler durdurulmalıdır. Çiftçinin aldıkları borçların ilk aldıkları şartlar içerisinde sübvansiyon haklarını koruyarak, faizsiz, masrafsız, bir yıl ödemesiz, ertesi yıl ise sadece faiz ödemeli, anaparayı da 5 yıl vade bölerek ödeme imkânı sağlanmalıdır Ayrıca ödenen miktar kadar da yeni kredi imkânı sağlanması doğru olacaktır. Çiftçilerimiz borç yapılandırma sarmalında borcunu ödeyemeyen statüsü alınıp tekrar kredi kullanım hakları yok hale getirilmiştir. Çiftçilerimize kazanç odaklı tarımsal üretim modeli sunulmalıdır.
Yurt dışından ithali durdurup çiftçiye destekle başarı mümkün.
Ekim ve üretim sezonu öncesinde ürünün eşik fiyatı mutlaka açıklanmalıdır. Çiftçilerimiz ürünü daha fazla ederse aradaki fark fiyat olarak ödenmelidir. Üreticimiz neyi nerede ne miktarda ve nasıl bir katma değer yaratarak üreteceğini üreticimiz ile beraber sanayicimize de önceden söylenmelidir
Ata tohumu sertifikasyon çalışmalarına büyük bir hız verilmelidir. Yoksa ekim yapılmadığı için hasat zamanı geldiğinde elimiz bomboş kalacaktır. Yurtdışından ithali durdurup, çiftçimiz desteklenerek ancak sürdürülebilir tarımda başarı sağlayabiliriz.
Yoksa sürdürülebilir tarım sağlanamaz ve gıda enflasyonunun önüne geçmek mümkün olmayacaktır. Bugün ülkemizde 4 milyon hektara yakın tarım alanı ekilemediği için boş kalmakta, böyle devam ederse ekmeği 6 -7 liraya yeme durumunda kalacak, gıda arzında daha içinden çıkılamaz sorunlarla karşı karşıya kalacağımız aşikârdır. Ben zor şartlarda tarımla uğraşan çitçimize, köylümüze yeni yılın sorunlarının çözüldüğü bir yıl olmasını diliyorum.’’dedi.
Haber Merkezi
 
                                                                                                           
                                                                                 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Kuran Kursuna İlgisizlik!

Kuran Kursuna İlgisizlik!

09:50 - 23 Aralık 2021

Korkuluklar Yenileniyor!

Korkuluklar Yenileniyor!

09:47 - 23 Aralık 2021

ÇAKÜ’de Konferans Düzenlendi!

ÇAKÜ’de Konferans Düzenlendi!

09:46 - 23 Aralık 2021

Ilgaz’da Örnek Etkinlik!

Ilgaz’da Örnek Etkinlik!

09:43 - 23 Aralık 2021

Yıldıztepe Sezona Başlıyor!

Yıldıztepe Sezona Başlıyor!

10:12 - 22 Aralık 2021

ÖNE ÇIKANLAR

  • Eğitim
  • Gündem
  • Ekonomi
  • Çankırı.
  • Siyaset
  • Spor
  • Dünya
  • İlçeler
  • Bölgesel

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku