• Diğer

Gündem

İŞSİZLİKTE DURUM VAHİM!

Türkiye'de genç işsizlik rekor kırarken, istihdamda da tablo iç açıcı değil. Ağustos 2019 verilerine göre, 15 yaş üzeri işsiz sayısı 5 milyona dayandı. İstihdamdaki düşüş sürerken, genç işsizlik oranı ise 3 milyonla Cumhuriyet tarihinin rekor seviyesine ulaştı.

 İŞSİZLİKTE DURUM VAHİM!

Okunma: 656

20 Kasım 2019 11:02
-A

+A


 
Türkiye'de genç işsizlik rekor kırarken, istihdamda da tablo iç açıcı değil. Ağustos 2019 verilerine göre, 15 yaş üzeri işsiz sayısı 5 milyona dayandı. İstihdamdaki düşüş sürerken, genç işsizlik oranı ise 3 milyonla Cumhuriyet tarihinin rekor seviyesine ulaştı.
 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Ağustos 2019 verileri geçen yılın aynı dönemine göre işsizlik 980 bin kişi daha arttı. Asıl sorun ise genç işsizlikte. 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı 6,6 puan yükselerek yüzde 27,4 oldu. Geniş tanımlı genç işsiz sayısı 3 milyona çıkarak rekor kırdı. İstihdamda da kayıp söz konusu.
 
AK Parti iktidarının Avrupa Birliği ülkeleri için en fazla söylediği ‘Batı bizi kıskanıyor’ söylemlerine karşın, sadece işsizlik rakamları karşılaştırıldığında ortaya çıkan tablo düşündürücü boyutlara geldi. 80 milyon nüfusa sahip Türkiye ile 82 milyon nüfusa sahip Almanya’nın işsizlik ve istihdam rakamları karşılaştırıldığında, Türkiye’de işsizliğin ne kadar vahim boyutlara ulaştığı gözler önüne seriliyor.
 
 Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, işsizlik ve istihdam oranlarına dair Eylül, Kasım, Aralık içinde iyimser bir tablo çizdi fakat TÜİK’in Ağustos ayı rakamları gelecek döneme ilişkin pekte iyiye işaret etmiyor. Bakan Albayrak, istihdamda düşüş yaşanırken,“ Piyasada Eylül ayından itibaren istihdam artışı görüyoruz. İstihdam noktasında da bu neticeleri almaya başladık” dedi. Muhalefet kanadından ise işsizlik rakamları açıklanandan daha yüksek olduğu ifade ediliyor.
 
Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 94 bin, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 695 bin kişi azaldı. İstihdam edilenlerin %19,6'sı tarım, %19,5'i sanayi, %5,5'i inşaat, %55,4'ü ise hizmet sektöründe yer aldı. Önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında tarım sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 0,2 puan, hizmet sektörünün payı 1,4 puan artarken inşaat sektörünün payı 1,6 puan azaldı. Sanayi sektörünün payında ise değişim olmadı.

İŞGÜCÜNE KATILMA ORANI %53,9

İşgücü 2019 yılı Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 191 bin kişi artarak 33 milyon 180 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 0,4 puanlık azalış ile %53,9 olarak gerçekleşti. Aynı dönemler için yapılan kıyaslamalara göre; erkeklerde işgücüne katılma oranı 0,9 puanlık azalış ile %73,2, kadınlarda ise 0,1 puanlık artış ile %35,0 olarak gerçekleşti.KAYIT DIŞI ÇALIŞANLARIN ORANI %36,1
 
Ağustos 2019 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 2,1 puan artarak %36,1 olarak gerçekleşti. Tarım dışı sektörde kayıt dışı çalışanların oranı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,3 puan artarak %23,4 oldu.
                         HABER:ŞEYMA DURSUN
 


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku