• Diğer

Gündem

İl istihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Gerçekleşti

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2. Olağan Toplantısı, 29 Nisan’da Vali Yardımcısı ZekiKARACA Başkanlığında, kurul üyelerinin katılımıyla Valilik Birlik Salonu’nda gerçekleşti. İl istihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısına İŞKUR işgücü Piyasası ve İstatistik Daire Başkanı Aydın ALABAŞ’ta katılım sağladı. Toplantı öncesi Daire Başkanı ve Çankırı Çalışma ve İş Kurumuİl Müdürü tarafından, işyeri ziyaretleri gerçekleştirildi. Kurul Gündeminde Faaliyetler Değerlendirildi

İl istihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Gerçekleşti

Okunma: 1198

3 Mayıs 2019 11:53
-A

+A

Toplantının istihdam bölümünde sunum gerçekleştiren Çankırı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Alim ÇAYCI;Ocak-Mart dönemi işe yerleştirme, danışmanlık ve aktif işgücü programları kategorisi hedeflerinideğerlendirdi.
 
İstihdamın korunması ve artırılması, nitelikli istihdamın desteklenmesi gayesiyle "İSTİHDAMSEFERBERLİĞİ 2019" kapsamındaki teşvikler,İŞKUR ile birlikte paydaşlardan SGK,ÇATSO ve Ticaret Borsasıile işbirliği içerisinde,işverenlere ve işveren temsilcilerine bilgilendirme faaliyetleri ile anlatıldığı belirtildi. Alim ÇAYCIyapılan teşvik bilgilendirmelerin ardından somut sonuçların da alındığını belirterek, "Bu çalışmalar neticesinde 367 kadın ve 352 erkek toplamda 719 kursiyerimiz işbaşı eğitim programları ile istihdamakatılmış oldu. Özel sektörde 321 kadın ve 279 erkek olmak üzere toplamda 600 kişi Kurumumuz aracılığıile doğrudan işe yerleştirildi. "dedi.
 
          Alim ÇAYCI 14 Mart'ta Çankırı Karatekin Üniversitesinde gerçekleştirilen İŞKUR Kampüste etkinliğinden de bahsederek ; "İŞKUR Kampüste" kampanyası ile gençlerin çalışma hayatına daha hızlı geçmelerihedeflenirken üniversitelerin kariyer ve öğrenci toplulukları, sivil toplum kuruluşları ile İldeki tüm yerelpaydaşlarla bir sinerji oluşturulduğunu belirtti.
 
Ayrıca Alim ÇAYCI; 1 Nisan - 3 Mayıs tarihleri arasında yapılan Çankırı İşgücü Piyasa Araştırması’nın(İPA) da önemine değindi. Çankırı İlinin tamamında gerçekleştirilecek araştırma ile işgücünün yapısı,sektörel bazda çalışanların mesleklere ve cinsiyete göre dağılımları, ihtiyaç duyulan işgücü için talepedilen eğitim ve beceri durumları, temininde güçlük çekilen meslekler ve teminde güçlük çekmenedenleri, 2020 yılında işgücü piyasasında mesleki değişim beklentilerine ilişkin bilgiler derleneceğinibelirterek; "İPA ile birlikte Çankırı işgücü piyasasının fotoğrafı çekilecek ve açık iş oranı hesaplanacaktır.Çalışmayla Çankırı İlinde sektörlerin işgücü ihtiyacı tespit edilecektir" dedi.
 
İŞKUR tarafından ilk kez bu yıl gençlere çalışma disiplini kazandırmak ve insani değerleriningeliştirilmesini desteklemek maksatlarıyla uygulanacak olan Sosyal Çalışma Programı hakkında Kurulüyeleri bilgilendirildi, ÇAYCI Sosyal Çalışma Programı’na başvuruların Haziran ayında başlayacağınıbelirtti. Sosyal Çalışma programının detaylarının ilerleyen günlerde Kamuoyu ile paylaşılacağı bilgisiverildi.
 
Mesleki Eğitim Bölümünde, İl Sağlık Müdürlüğü’nün yükseköğrenim öğrencilerinin yaz stajlarıbaşvuruları ile ilgili kurul görüşüne başvuruldu; ayrıca Ilgaz Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesindeki özel eğitim sınıfı öğrencileri için 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı’ndan itibaren "BÜROYÖNETİM ALANI" açılması teklifi de kurul tarafından uygun görüldü.
 
Vali Yardımcısı Zeki KARACA tarafından görüş ve öneriler alınarak toplantıya son verildi.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku