• Diğer

Gündem

Her 4 Gençten Biri İŞSİZ!

İşsizlik rakamları açıklandı. Haziran 2019'da işsizlik oranı yüzde 13'e yükseldi. Genç işsizlik ise yüzde 5,4 artarak yüzde 24,8 oldu. Buna göre her 4 gençten biri işsiz durumda.

Her 4 Gençten Biri İŞSİZ!

Okunma: 5246

19 Eylül 2019 18:46
-A

+A

Her 4 Gençten Biri İŞSİZ!

Genç İşsizliği 14 Yılın Zirvesinde!

İşsizlik rakamları açıklandı. Haziran 2019'da işsizlik oranı yüzde 13'e yükseldi. Genç işsizlik ise yüzde 5,4 artarak yüzde 24,8 oldu. Buna göre her 4 gençten biri işsiz durumda.
Haziran döneminde genç nüfustaki işsizlik oranı 14 yılın zirvesine çıktı. Uzmanlara göre kriz dönemlerinde kıdem tazminatı yükü az olan genç çalışanlar işten çıkarılıyor. 1990 yılından sonra doğup iş hayatına atılanları zor zamanlar bekliyor.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) işsizlik istatistiklerini açıkladı. İşsiz sayısı 2019 Haziran’da geçen yılın aynı dönemine göre 938 bin kişi artarak 4 milyon 253 bin kişi oldu. Buna göre işsizlik oranı yüzde 2,8 puan artarak yüzde 13 seviyesine çıktı. Mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı ise yüzde 13,9 oranına geriledi. 15-24 yaş arası genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 5,4 puanlık arttı ve yüzde 24,8 oldu.
Üniversite mezunu gençlerin sayısında hızlı bir artış yaşanılıyor. Ekonomik ve sosyal yaşamın dışına itilen gençler arasında diplomalı ve vasıflı işsiz sayısı artıyor. İşsiz üniversite mezunlarının oranı 2014 yılında yüzde 10,6 iken 2018 yılında yüzde 12,4’e yükseldi. 2018 verileri derlendiğinde mühendis diploması olan 91 bin, mimar diploması olan 40 bin gence iş imkânı sunulamamaktadır. Sosyal hizmet bölümü mezunlarının yüzde 24’üne, gazetecilik bölümü mezunlarının yüzde 23,8’ine ve sanat mezunlarının ise yüzde 17,8’ine istihdam alanı açılamıyor.
Çankırı’da da durum pekte iç açıcı değil. İşsizlik almış başını gidiyor. Üniversite mezunu diplomalı gençler bile iş bulamıyor. TÜİK’in verilerine göre işsiz o 4 gençten ikisine ulaştık. İşsiz o gençler, “iş beğenmeme değil, istihdam yaratılmıyor” diyor. Hatta ismimizi de vermezseniz seviniriz, zaten iş bulamıyoruz, sorunda çıksın istemiyoruz diye de rica ediyorlar.
28 yaşında ki, Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü mezunu Ç.A isimli işsiz o genç, iş bulamamaktan yakındı, okumakta bir işe yaramıyor dedi ve ekledi:
“ Çankırı'da seramik fabrikasında tasarım bölümü sorumluluğu yaptım. 4 yıl boyunca bazı olaylar yüzünden işten çıkarıldım. 1 yıldır işsizim Halk Eğitim, gençlik merkezi, belediye, özel okular ve hatta kasiyerliğe bile başvurularda bulundum ama hiçbir sonuç elde edemedim. Üniversiteyi okumak bir dert, mezun olmak başka dert. Hayal kırıklığı, işe yaramama hissi, emeklerimizin ve yıllarımızın boşa gidişini izleme, psikolojik durumumuzun kötüleşmesi gibi çok sayıda sorun yaşıyoruz. İş başvurusunda tecrübe istiyorlar ama..” diyor.
 29 yaşında ki O.Ü’de aynı dertten muzdarip Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü mezunu, hatta yüksek lisansını da yapmaya devam ediyor. “2 yıldır işsizim” diyor o genç, devlet okullarına ücretli öğretmenliğe başvuruda bulundum, hatta başvuru da bulunmadığım yer kalmadı. Halk Eğitim Merkezi, Belediye, gençlik merkezi, özel okullar, fabrikalar, İŞKUR…  ama sonuç; bütün kapılar kapalı... Hiçbirinden geri dönüş dahi olmadı.
 
Herkeste oluşan “gençler iş beğenmiyor algısının kırılmasını istiyorum” diyen işsiz genç, işsizliğin en büyük nedenlerini de şöyle anlattı:
“Ben iş ayrımı yapmıyorum. Benim için bir garson, profesörden üstün olabilir. Ama ben bölümüm üzerine yönelip kendimi geliştirdikten, bu kadar emek verdikten sonra neden başka meslek yapmak zorunda kalayım? İşsizliğin en büyük nedeni bunlar ve bir de yapılan ayrımcılık yani adam kayırma da diyebiliriz.”
                     HABER: ŞEYMA DURSUN

  
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku