• Diğer

Kültür

Hemşirelik Haftası Kutlaması ÇAKÜ’DE Yapıldı

Çankırı Karatekin Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası kapsamında düzenlenen kutlama programı Uluyazı kampüsü rektörlük konferans salonunda gerçekleştirildi.

Hemşirelik Haftası Kutlaması ÇAKÜ’DE Yapıldı

Okunma: 785

14 Mayıs 2019 10:22
-A

+A

Çankırı Karatekin Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası kapsamında düzenlenen kutlama programı Uluyazı kampüsü rektörlük konferans salonunda gerçekleştirildi.
  Kutlama programına Çankırı Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, İl Sağlık Müdür V. Dr. Eyüp Yalçınkaya, akademisyenler, öğrenciler ve sağlık çalışanları katıldı.
  Saygı duruşu ve istiklal marşını ile başlayan programda, Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyeleri Dr. Öğretim Üyesi Elvan Karakoç’un keman, Dr. Öğretim Üyesi Tuğba Çağlak Eker’in piyano ve Öğretim Görevlisi Yağmur Yaşar’ın yan flüt ile sunduğu mini konser büyük beğeni aldı.
   Daha sonra programın açılış konuşmasını Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, şöyle gerçekleştirdi:  “Bugün hemşirelik haftasını kutluyoruz. İşte güzel sanatlarımız bizim için neyse Sağlık Bilimleri Fakültemiz ve Eldivan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuzda bizim için o. Yani biri güney kutbunda biri kuzey kutbunda veya doğu ve batı gibi dengeyi sağlıyor üniversitemizde. Hemşirelik deyince 3 ayaklı 3 köşeli bir sacayağından bahsedebiliriz. Ülkemizde ilk hemşire olarak Selçuklu sultanının kızı Gevher Nesibe’yi anabiliriz. 2. Olarak FlorenceNightingale İtalya doğumlu 1910 doğumlu kırım savaşında İstanbul’a gelerek yararlılara yardım eden ve hemşericiliği, hemşeriliği öğreten yüksek ruhlu bir insandır. Son olarak ise Ulu Hakan Abdülhamit Hanın ilk defa pek çok yeniliklere imza attığı gibi mesela mühendislik fakülteleri kurarak bugünkü modern Cumhuriyetin âdete temellerinin atılmasında görüldüğü gibi üstün bir sezişle sağlık alanında da idari alanları kurmuştur. Yani işte bugünkü Kızılay, Görüyorsunuz Kızılay’ımız bütün dünyada, bütün dünya coğrafyasına hizmet veriyor. Doktor Kerem Kınık’ta şahsen tanırım gerçekten bir teşekkürü hak ediyor. Evine gittiğini bilmiyorum bir gün orada bir gün Somali’de bir gün Etiyopya’da bir gün başka bir yerde işte bu gönül işi sağlık işi yani öyle değerli bir şey ki insan sağlığı bir deriz ki; doğuştan gelen vazgeçilemeyen, devredilemeyen haklardandır sağlık hakkı. Yani kimse kimseye bu hakkı vermemiştir aslında işte siz bu hakkı savunuyorsunuz ve yüksek bir ahlakla bunu gerçekleştiriyorsunuz.  Bazen bu uygulanmalarınız sizin müdahale dediğiniz şeyler bir şefkat haline dönüşüyor. Üstat Necip Fazıl Kısakürek derki böyle bir çocuğun üzerine kapanıp yapmayın diye bağıran annesimi yoksa elinde neşteriyle onu kurtarmaya çalışan sağlık görevlisimi daha şefkatlidir. Evet, şüphesiz ki ikincisi siz böyle bir meslekle bu vazgeçilmez, reddedilmez hakkı savunan, yücelten insanlarsınız. Bu bakımdan sizlerin önünde hürmetle eğiliyorum saygılar sunuyorum.”
  İl Sağlık Müdür V. Dr. Eyüp Yalçınkaya’da yaptığı konuşmada, “Hemşirelik, mesleği 7/24 yurdun her yerinde ifa edilecek mesai kavramı gözetmeksizin ve insan bedeninin kutsallığına ve önemini bilerek yerine getirilecek fedakârlıklarla dolu bir süreçtir. Bu mesleğin hiçbir şekilde maddi olarak bir karşılığı yoktur bunun hepimiz farkındayız. Değerli öğrencilerimiz ve yarının geleceği olan hemşire ve ebe arkadaşlarımız sizlerde bu süreçte ailenizden, sevdiklerinizden ve kendi yaşantınızdan fedakârlıklar yaparak yürüteceksiniz. Aynı zamanda hastanede kuvözde yeni doğan bir bebeğin annesinden uzak onun hissettiremediği şefkati olacaksınız ve gene yaşlı ve yoğun bakımda yatan bir teyzenin sevdiklerinden uzak ilgisinden uzak ona ilgi gösterecek, şefkat gösterecek bir yakını olacaksınız gene 9 ay boyunca heyecanla ve ümitle beklenen bir mucizenin ilk şahidi olacaksınız. Bu bakımdan yapacağınız bu meslek dünyanın neresinde olursanız olun her hangi bir meslekle kıyaslanmaz fedakârlıkla dolu çok özel bir meslektir. “ dedi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku