• Diğer

Gündem

Hayat Kurtarmak Senin ‘Kanında Var’!

Çankırı’da Kızılay mobil kan alma aracı kan bağışı toplamaya devam ederken, Gönüllü Kızılaycılar da ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya gayret gösteriyor.

Hayat Kurtarmak Senin ‘Kanında Var’!

Okunma: 622

30 Eylül 2019 17:16
-A

+A

Hayat Kurtarmak Senin ‘Kanında Var’!
Kan Alma Aracı Bağışçılarını Bekliyor…

Çankırı’da Kızılay mobil kan alma aracı kan bağışı toplamaya devam ederken, Gönüllü Kızılaycılar da ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya gayret gösteriyor.

Yunus Alışveriş Merkezi önüne kurulan araç, dört gündür bağışçılarını bekliyor. Kurulan stantlarla gönüllü olarak çalışan Türk Kızılay’ı personeli gelen vatandaşları bilgilendirip, kan bağışının önemini anlatarak, halkı bilinçlenmesini sağlıyorlar. Türk Kızılay’ı görevlileri, “Bağışlanan Her Kan Kurtarılan Üç Can” sloganıyla Çankırılıları kan bağışına davet ediyor.

Kan vermeye vatandaşların ilgisinde artış olduğunu söyleyen yetkililer, İlk gün 64, ikinci gün ise 80 vatandaşın bağışta bulundu belirtildi. Herkesin bir gün kan bağışına ihtiyacı olabileceği bilinci ile kan bağışı için milyonlarca insanın beklediğini göz ardı etmeyerek, kanın acil değil sürekli bir ihtiyaç olduğunu da göz ardı etmemek gerektiği vurgulandı.

Genç Kızılay Çankırı İl Başkanı Bekirhan Karaca, Çankırı’da kan bağışının şuan itibari ile yoğunlaştığını belirterek, şunları ifade etti:
“ Kan bağışının artmasında ki sebep, gönüllü sayımız şuan yeterli sayıda mevcuttur. Gönüllülerimiz sahada aktif çalışmadığı zamanlar ortalama 25-30 kan alırken, üniversiteli kardeşlerimizin ve Çankırı hemşerilerimizin de katılım sağlamasıyla günlük 85 kan almaya kadar çıktık. 15 Temmuz Demokrasi Gününde meydanda ki kan aracımızda 115 Çankırı merkezde, 75 Şabanözü ilçemizde kan almıştır. Bu durum Çankırı’nın rekoruydu, Ankara’da da büyük bir dereceye girmiştik.”

 Kandan ziyade Kök hücreye de önem verdiklerini belirten Karaca, kök hücrenin de bilinmesini istediklerini vurguladı. Karaca, Çankırılı hemşerilerimiz kanı biliyor fakat kök hücreyi bilmiyor. Kan aracına geldiklerinde gönüllü eğitim almış arkadaşlarımız, kendilerini bu konuda bilgilendirecektir. Kök hücreyi de kan oranına kadar yükseltmeye çalışacağız” dedi.
Her şehre verilen bir kan kotası olduğunu ifade eden Karaca,  “Çankırı’da yeterince kan kotamızı dolduramadık. Bu sene içerisinde duyarlı hemşerilerimiz ile beraber bu kotayı dolduracağımızı düşünüyorum” ifadelerini kullanırken şunları söyledi:
“Bizleri kırmızı yeleklerimizle gördüklerinde kan almaya mı gediniz? Diye soruyorlar. Kızılay’ın sadece kan alıyor olarak bilinmesi, bizi üzüyor. Biz sadece kan amaçlı değiliz. Nerde deprem olsa, yangın ve bir felaket olsa oraya müdahale ediyoruz.  Sadece ihtiyaç sahibi olanlara değil, kimin şevkate ihtiyacı varsa onlara da yetişmeye çalışıyoruz. Beni en çok etkileyen olay köy okulları ziyaretimizde bir kardeşimiz: “ağabey gitmeyin, giderseniz bir daha buraya gelmezsiniz” demesi beni derinden üzdü. Bizler her ay bu ziyaretleri tekrarlamaya önem gösteriyoruz.”
Çankırı’da herkese “kırmızı hapı”  yutturmaya çalışacaklarını söyleyen, Karaca şunları ekledi:
“Her evde bir Kızılaycı olmasını planlıyoruz. Bir deprem anında kimin nasıl davranacağı bilinmediği için bu konuda yardımcı olmak istiyoruz. Çankırı yakın zamanda bir deprem atlattı ve Çankırı deprem kuşağında bulunduğu için AFAD ekipleri ile birlikte deprem semineri vermeyi planlıyoruz.”

Karaca, kan açığının fazlalığını şu sözlerle vurguladı:
“Kan açığımız o kadar fazla ki her hangi bir acil durumda kan yetersizliği yaşayacağız. Hiç kimse düşünmesin ki, benim kan grubuma kimsenin ihtiyacı yoktur, herkes de bulunuyor zaten diye bir düşünceye kapılmasınlar. Herkesin kana mutlaka ihtiyacı vardır. Çok bulunan kanında daha çok hastası oluyor, bu bilinçle hareket etmelerini isterim. İnsanlarımızı bilinçlendirmek istiyoruz. Diyoruz ki Kan Verin Can Verin” bir kan veriyorsunuz üç kişiye can doğaya da bir fidan hediye ediyorsunuz.”
“İnsanların Yüzündeki Tebessüm Yetiyor”
Çankırı Karatekin Üniversitesi Genç Kızılay Topluluk Başkanı Asiye Karakaş, iyilik hareketi ile yola çıkarak insanların yüzünde bir tebessüm yaratmak için var olduklarını, şu sözlerle aktardı:
“Üniversitede ki öğrencilerle, sivil toplum kuruluşları, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile hareket ederek, etkinlikler yapmaya gayret ediyoruz. Kendim mutlu olabilmek için bir başkasını mutlu etmeye ihtiyacım var diye her zaman düşünürüm. Karşımdakinin gözlerinde ki mutluluğu görebiliyorsam, bu dünyada bana verilmiş en büyük hediyedir diye düşünüp öyle hareket ediyorum. Bizlere bir çok konuda eğitimler verildi. Ben hep şunu dedim; bunlar, bir şekilde gönüllü yapılmalı ya da gizli kahramanlar olunmalı. Bu gizli kahramanlar hiçbir zaman açığa vurulmamalıdır. Gizli gizli halledip, tebessümler yaratmalıyız.”
Türk Kızılay’ı olarak Çankırı’da yaptıkları etkinlikler hakkında bilgiler aktaran Karakaş, şöyle konuştu:
“Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteği ile Sarıkamış Şehitlerini anma gününde yürüyüş düzenledik. Biz sadece insanlara değil de hayvanlara da hizmet etmeyi amaçlıyoruz. Bu kapsam da aç kalmasınlar diye apartlar yerleştirdik, mamalarını da apartlara koyduk. Akran eğitimleri verdik. Bu eğitimde ilk yardım, afet eğitimi, Kızılay ne demek? Bunu göstermeye çalıştık. Bir şekilde üniversiteye gençleri nasıl kazandırırız diye düşünerek sertifika programları düzenledik. Aldıkları sertifika programı ile ilk yardım eğitimi kazandılar. Liseler de afetleri tatbikat şeklinde gösterdik. Çankırılı gençlerimiz hep küçüklüğünden ve gezilecek yerlerin olmamasından şikayet ederler. Biz onlara Çankırı’nın parklarını gösterdik, şehitliklere giderek ziyaretler gerçekleştirdik. Çankırı’nın görünmeyen yerlerine giderek etkinlikler düzenledik ve bu etkinlikleri de devam ettirmeyi düşünüyoruz. Çankırı’da gençlerimiz asla Çankırı’da gezilecek yer yok demesinler.”
Karakaş, “Yaşlılar haftası, huzur evi ziyaretleri gerçekleştirdik. Onların yüzünde ufak bir tebessüm yaratabildiysek ne mutlu bizlere dedik. Kore savaşı gazilerimizi de ziyaret ederek, verdikleri mücadeleye de şahit olmak istedik. Her sene yapmış olduğumuz stantlarla ramazan kolilerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı hedefledik. ÖSYM sınavlarında kullanmayacakları sınav kalemlerini, silgilerini topladık. Bunları da ilkokul ziyaretlerimizde öğrencilere ulaştırdık. Bu sene Türkiye’de yapılmamış olabilecek nitelikte 5 Bin çocuk ile birlikte 23 Nisan etkinliği yaptık. Bir sürü aktivite imkanı sağlayarak, onların eğlenceli anlar geçirmesine olanak sağladık. Uçurtmayla ilk defa tanışanlar bile oldu, bu bizi oldukça mutlu etti” dedi.
Önümüzde ki süreçlerde yapacakları aktiviteler konusunda da bilgiler veren Karakaş, şunları ekledi:
“Karatekin Üniversitesi Rektörü Hasan Ayrancı’nın desteği olursa bu sene daha güzel aktiviteler yapmayı planlıyoruz. Üniversiteliler ile hoş geldin pikniği yapmayı planlıyoruz. Bu sene planladığımız gibi olursa üniversite öğrenciler ile birlikte kamplar düzenlemeyi planlıyoruz. AFAD’IN da desteği ile kamplarla üniversiteli gençleri buluşturup, Kızılay eğitimi vermeyi düşünüyoruz.”
           
                          HABER:ŞEYMA DURSUN 


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku