• Diğer

Çankırı.

MYOM AMELİYATI BAŞARILI !

MYOM AMELİYATI BAŞARILI !

20 Ağustos 2021 17:59
-A

+A

MYOM AMELİYATI BAŞARILI !
 
Rahminde çok sayıda  myom bulunan, rahmi göbek deliğinin üst kısmına kadar büyüdüğü için (5-6 aylık gebe rahmi büyüklüğünde) miyomlar ile birlikte rahminde alınması önerilen N.Y. soluğu Çankırı’ aldı.
 
Bir süredir, Ankara’da farklı birkaç merkezde takipli olan, rahminde çok sayıda  myom bulunan, rahmi göbek deliğinin üst kısmına kadar büyüdüğü için (5-6 aylık gebe rahmi büyüklüğünde) miyomlar ile birlikte rahminde alınması önerilen N.Y. isimli hasta, yaşının genç olmasından (32) ötürü rahminin alınmasını kabul etmeyip ,çevresinden duyduğu memnuniyetler doğrultusunda insanların memnuniyetine kulak verip, Ankara’dan  gelerek Çankırı Özel Karatekin Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olan Op. Dr. H.İlhan ARSLANPENÇE ile iletişime geçmiştir.
 
 
  Myomların etki alanları
 
  Myomlar, rahimde meydana gelen kas tümörleridir. Bu tümörlerin kansere dönüşmesi nadir de olsa gözlenir. Rahmin içi, duvarı veya dış yüzeyi myom gelişebilecek bölgeler arasındadır.
 Boyutları gözle görülemeyecek kadar küçük olabildiği gibi, rahmin şeklini etkileyebilecek kadar büyük boyutlara da ulaşabilir.
 
 Rutin muayene hayat kurtarır!
 
 
Günümüzde oldukça genç ve gelecekte çocuk istemi olan kadınlarda, özellikle pandemi döneminde rutin muayeneden kaçınıldığında çok büyük boyutlarda myom/myomlar görülebilmektedir.
 
 
‘Kadınların, gelecekte anne olma hayallerini de yok etmektedir.’
 
 Myomların ameliyatla çıkartılması sırasında, rahimde ve/veya tüplerde-yumurtalıklarda oluşabilecek bir zarar veya rahmin tamamen alınması; kadınların, gelecekte anne olma hayallerini de yok etmektedir. Ancak, rahime zarar vermeden yapılan bir myom cerrahisi sonrası gebe kalmada hiçbir sıkıntı yaşanmamaktadır. Bu nedenle myom ameliyatlarında cerrahi tecrübe çok önemlidir.
 
Karında sertlik ve büyüme, bel ve karın ağrısı, kansızlık (Anemi) şikayetleri olduğunu dile getiren N.Y. isimli hastanın muayenesi Op. Dr. H. İlhan ARSLANPENÇE tarafından ultrasonografi eşliğinde gerçekleştirildi,  rahme zarar vermeden myomların alınması hastanın da isteği ile planlandı.
 
Konu ile ilgili görüşlerini dile getiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. H. İlhan ARSLANPENÇE; “ Myom tedavisinde nasıl bir yol izleneceği hastanın yaşı, çocuk istemi olup olmaması, myomun büyüklüğü ve genel sağlık durumuna göre değişkenlik göstermektedir.
Bazı kişilerde rahmin myomlarla birlikte alınması gerekirken, bazı durumlarda ise sadece myomların alınması gerekmektedir. Ameliyat öncesi hazırlık çok titiz yapılmalı, myomun boyutu, sayısı, rahimde yerleşimi, büyük damarlar ile ilişkisi değerlendirilmelidir. Hazırlık süreçleri tamamlandıktan sonra, hastamıza myomların alınıp rahiminin korunacağı söylendi. Çünkü hastamızın en büyük korkusu genç yaşta  rahminin alınma riski idi.
 
Ameliyat zararsız gerçekleşti
 
İrili ufaklı 15 adet  myom rahime zarar verilmeden başarılı bir şekilde çıkarılmıştır. 
Bu hastamızda olduğu gibi, rahimin korunması imkansız denilen çok sayıda hastamızda da rahim koruyucu myom ameliyatını başarı ile gerçekleştirdik.” dedi.    
 Ameliyat sonrası gerek hasta gerekse hastane sonuçtan memnun .
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

  • Eğitim
  • Gündem
  • Ekonomi
  • Çankırı.
  • Siyaset
  • Spor
  • Dünya
  • İlçeler
  • Bölgesel

ANKET

ANADOLU'YA TERCÜMAN GAZETEMİZ WEB SİTEMİZİ BEĞENİRYOR MUSUNUZ ?

Sayfalar

LİNKLER
HAVA DURUMU

ARŞİV

Günlük Gazeteler

Oku