• Diğer

Çankırı.

Ilgaz Belediyesi Aşure Dağıttı

Ilgaz Belediyesi Aşure Dağıttı

23 Ağustos 2021 09:31
-A

+A

Ilgaz Belediyesi Aşure Dağıttı
Ilgaz’da halk pazarı girişi ve çarşı meydanında toplamda 1500 kişilik aşure dağıtımı gerçekleştiren Ilgaz Belediye Başkanı Mehmed ÖZTÜRK  mübarek ay olan Muharrem ayının birlik ve beraberliğin pekişmesi ve artması temennisinde bulundu.
 Pazar girişleri ve çarşı meydanında belediye yetkililerince araçla ve birkaç noktada  açık havada bir çok vatandaşa aşure dağıtıldı. Aşurenin dağıtımını gören vatandaşlar dağıtılan aşureye yoğun ilgi gösterdiler.
Muharrem ayı bereket ayıdır
 
 “Muharrem” hürmet edilen anlamındadır. Bu ay, Hz. Peygamber (s.a.s.) tarafından Allah’ın ayı diye nitelendirilmiştir.  Muharrem ayı bolluğun ve bereketin ayıdır.  Hicri takvime göre 1 Muharrem yılbaşı olarak kabul ediliyor. Şehrullahi'l-Muharrem olarak meşhur olan, yani Allah'ın ayı Muharrem olarak bilinen Muharrem ayı, İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır. 
 
 
Aşure dağıtıldı
 
Muharrem ayının 1'inci günü 9 Ağustos 2021'de başladı. Dini açıdan büyük bir öneme sahip olan Muharrem ayı paylaşma, kaynaşma, birlik ve beraberlik açısından ilimiz ve ilçelerimizde etkin rol oynayan yetkililer tarafından özverili bir çalışma ile vatandaşlarının memnuniyetini sağladı.
 
Muharrem ayı, Hicri takvime göre yılın birinci ayı kabul edilir. Aşure günü ise Muharrem ayının onuncu günüdür. Bu yıl Muharrem ayı Ağustos ayına tekabül etti. Muharrem ayından sonra ise Safer ayı başlayacak.
 
 
Kamer aylarının ikincisi olan Safer ayı
 
 Safer ayı  ise Hz. Peygamberin(a.s)  yaptığı günlük ibadet ve duaların yapıldığı ay olan, Kamer aylarının ise ikincisi olan Safer ayında belalardan korunmak için günahlara tövbe edilip, çokça istiğfar çekilip, kaza namazı kılınması önerileri etkin. Ayrıca sadaka verip ve salavatlar ile meşguliyette öneriler arasında.
 
1500 kişilik aşure dağıtımı gerçekleştirildi
Paylaşmanın ve dayanışmanın maneviyatını yaşatan Muharrem Ayı vesilesiyle kaynatılan aşure kazanları , Ilgaz’da Halk Pazarı girişi ve Çarşı Meydanında toplamda 1500 kişilik aşure dağıtımı gerçekleştirildi.


Konuyla ilgili Ilgaz Belediye Başkanı Mehmed ÖZTÜRK:
 
"Muharrem Ayı’nın çok önemli hadiselerin ortaya çıktığı mübarek bir ay olduğunun altını çizerek bu ay içinde ortaya çıkan tarihi hadiselerden ibret almalıyız, birbirimizi hoşgörü içinde kucaklamalıyız. Bu mübarek günler birlik ve beraberliğimizin daha da artmasına vesile olsun İnşallah.”  İfadelerine yer verdi.
 
Muharrem ayının vesilesi ile dağıtılan aşureler vatandaşları mutlu etti. Dini açıdan büyük bir öneme sahip olan mübarek ay için titizlikle yürütülen çalışma dahilinde hatırlanması halkı sevindirdi. Bu çalışmalarından dolayı Belediye Başkanı ÖZTÜRK’e teşekkür ettiler.
 
Haber: Semira KONUK
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 

Anahtar Kelimeler : ılgaz, aşure,
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

  • Eğitim
  • Gündem
  • Ekonomi
  • Çankırı.
  • Siyaset
  • Spor
  • Dünya
  • İlçeler
  • Bölgesel

ANKET

ANADOLU'YA TERCÜMAN GAZETEMİZ WEB SİTEMİZİ BEĞENİRYOR MUSUNUZ ?

Sayfalar

LİNKLER
HAVA DURUMU

ARŞİV

Günlük Gazeteler

Oku