• Diğer

Çankırı.

Gönüllü İtfaiyecilik Seferberliği Başlıyor!

Gönüllü İtfaiyecilik Seferberliği Başlıyor!

23 Ağustos 2021 09:37
-A

+A

Gönüllü İtfaiyecilik Seferberliği Başlıyor!

Çankırı Karatekin Üniversitesi Yapraklı Meslek Yüksekokulu Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programı ile ‘’Gönüllü İtfaiyecilik Eğitimi’’ başlatıyor. Eğitimdeki temel hedef ilk müdahalenin bilinçli yapılması.  Yangının bir çok canlıya zararını aza indirmeyi hedefliyor.

Son dönemlerde Ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde çıkan yangınlar, yaşanan diğer doğal ve teknolojik afetlerde görülen en önemli olgulardan biri de yardım etmek isterken yapılan yanlışlar ve bu yanlışlar nedeniyle yaşanan maddi ve insani kayıplardır.  Ülkeyi etkisi altına alan yangınlar bir çok canlıyı hem maddi hem de manevi olarak tesiri altında bıraktı.
Yangınlara havadan ve karadan yapılan müdahalelerle yangının etkisinin en aza indirilme çabaları birlik ve beraberliğin en güzel örneği oldu. Bir çok ekipmanla yapılan müdahalelerin yetersiz veya aza indiği koşulda bilinçli müdahalenin sağlanması için Çankırı Karatekin Üniversitesi Yapraklı MYO itfaiyecilik seferberliği başlatıp bilinçli itfaiyeciler yetiştirmeyi hedefledi.  Hatalarla yapılan uğraşların yanlışa yol açmasını engellemek ve aza indirme çabası söz konusudur.

Önce personele sonra vatandaşa eğitim .
Çankırı Karatekin Üniversitesi Yapraklı Meslek Yüksekokulu Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programı  tarafından öncelikle, yangına ilk müdahale ekipleri olarak görevlendirilen kamu personeline; sonrasında da vatandaşlara “Gönüllü İtfaiyecilik Eğitimi” vermek için çalışmalara başlanıldı.
Konuya ilişkin bilgi veren Yapraklı Meslek Yüksekokulu Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programı Öğretim Görevlisi ve Yangın Söndürme Uzmanı Murat Ercan şunları söyledi:
“Halkımızın yardım konularındaki duyarlılığı kuşkusuz gurur verici bir olgu. Ancak bilinçsiz yapılan her müdahale, ilk yardım örneğinde olduğu gibi kaza/yaralanma veya diğer zarar verici olguları da yanında getirmektedir. Yangın ile mücadelenin ilk dakikalarında, hızlı ve etkin müdahalenin önemini temel prensip alarak, taslak çalışmamızı başlatmış bulunmaktayız.

İtfaiyecilere destek sağlanıyor
İtfaiyecilik mesleğinin kamuoyuna tanıtılması ve benimsetilmesi, yangın ve afetlere müdahale için eğitilmiş gönüllü insanlar oluşturulması ve halkımızın konuya ilgisinin arttırılması amacıyla gönüllü itfaiyeci teşkilatı oluşturulması çalışmaları sürdürülmektedir. Gönüllü itfaiyeciler, olağanüstü yangın ve afet hallerinde görevli itfaiye personelinin yetersiz kaldığı durumlarda, itfaiye teşkilatına destek amacıyla yetiştirilmektedir.
Dünyada tüm gelişmiş ülkelerde gönüllü itfaiyeciler profesyonel itfaiyecilere destek vermektedir.  Bu program kapsamında, olası bir yangına destek verirken veya ilk müdahaleyi yaparken gerekli bilgi birikimine ve yeterli güvenlik donanımına sahip ekiplerin oluşturulması hedeflenmiştir.
 Buna ek olarak bu proje ile itfaiye teşkilatlarının olmadığı veya yetersiz kaldığı yerlerde de kamu yönetiminin maddi yükünü azaltılmaya çalışılacaktır.

Gönüllü itfaiyecilere misyon yükleniyor.
 Gönüllü itfaiyecilerin bulundukları veya sorumlu oldukları alanlarda, eğitimli kişilerin“müdahale kılavuzları” olarak ayrı bir misyon üstlenmeside ayrıca hedeflenmektedir. 3163 Sayılı Sivil Savunma Kanunu kapsamında belirtildiği üzere, halkı mülki sınırlar içerisinde barış döneminde afet müdahalesine (yangın, deprem, sel gibi) hazırlamak misyonunu üstlenmek; afet bilincini sağlamak; yangın anında etkin müdahalenin gerçekleşmesi ve bu müdahaleyi yaparken de kişilere kendi can güvenliğini nasıl sağlayacağının öğretilmesi, projenin temel esasları içerisinde düşünülmüştür. Bu kapsamda, Çankırı Karatekin Üniversite olarak “gönüllü itfaiyeci” kavramını oluşturup gerekli eğitim programlarının düzenlenmesi için ilgili kurum ve kuruluşlarla ilk toplantımızı gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

“gönüllü itfaiyecilik” eğitimleri konusunda neler yapılacak.
 Çankırı Valiliği, Çankırı İl Emniyet Müdürlüğü, Çankırı İl Jandarma Komutanlığı, Çankırı Orman İşletme Müdürlüğü, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Çankırı Belediyesi İtfaiyesi ve Karayolları Çankırı Şube Müdürlüğü’nden uzman katılımcıların yer aldığı toplantıda “gönüllü itfaiyecilik” eğitimleri konusunda neler yapılabileceği ele alınmış ve eğitimlerin gerçekleştirilmesi için gerekli girişimlerin başlatılmasına karar verilmiştir.
Eğitim altyapısının oluşturulması için çalışmalarımız halen devam etmektedir. Bu konuda bize destek veren ve çalışmalarımıza katkı sunan başta Rektörümüz, Yüksekokul Müdürümüz ve diğer yöneticilerimize teşekkür ederiz”. Dedi.  Yoğun ilginin beklendiği  gönüllü itfaiyecilik gerek halk için gerekse yangına maruz kalacak bir çok canlı için durumun hayati önem taşıdığı üzerinde duruldu.
Haber Merkezi
 
 
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

  • Eğitim
  • Gündem
  • Ekonomi
  • Çankırı.
  • Siyaset
  • Spor
  • Dünya
  • İlçeler
  • Bölgesel

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku