• Diğer

Çankırı.

GENÇ YAZARLAR İLK MASALLARINI YAZDILAR

GENÇ YAZARLAR İLK MASALLARINI YAZDILAR

13 Eylül 2021 09:37
-A

+A

GENÇ YAZARLAR İLK MASALLARINI YAZDILAR

Çankırı Yazarlar ve Sanatçılar Derneği ÇAYASAD’ın online gerçekleştirdiği Yazarlık Okulunun masal atölyesi, çalışma grubunda yer alan öğrencilerin kendi masallarını tamamlamasıyla sona erdi.
 Altı edebî türde atölye çalışması yapılacak olan ÇAYASAD Yazarlık Okulunda üç oturumdur masal yazarı Figen Yaman COŞAR ile masal atölyesi çalışmaları devam ediyordu. İlk oturumda masal konusunda teknik bilgiler alan öğrenciler ikinci atölyede mini masal yazma denemeleri yapmış üçüncü atölyede ise kendilerine verilen temalar üzerinden masallar yazmaları istenmişti.

Pamuk şekeri tarlalarında masal işçileri masallarını yazdı.
  Birbirinden ilginç ve bir o kadarda  ders verme niteliği taşıyan masallar yazarları tarafından atölye çalışmasında okundu ve yazar Figen Yaman COŞAR ile diğer öğrenciler tarafından değerlendirmeler yapıldı. Birbirinden ilginç masalların değerlendirilmesi heyecanlı bir atmosfer oluşturdu.
 Daha sonra yazar Figen Yaman COŞAR tarafından öğrencilere bazı resimler gösterilerek ve değişik müzik türleri dinletilerek öğrencilerin bu resim ve müzik üzerinden hissettikleri duygularla altı dakikada masallar yazması istendi.

Birbirinden ilginç masallar çıktı.
Öğrencilerin görsel ve işitsel becerilerinin tespit edilmesinde de ipucu veren bu uygulama esnasında da kısa sürede ilginç masallar ortaya çıktı. Daha sonra bu masalların kurguları üzerine COŞAR ve öğrenciler tarafın değerlendirmeler yapıldı.
Yazarlık okulunun masal atölyesi bu çalışmalarla tamamlandı.  Atölye çalışmaları hakkında düşüncelerini aktaran yazar Figen Yaman COŞAR “ÇAYASAD  geleceğin genç yazarlarının yetiştirilmesi konusunda çok önemli bir çalışma yapmaktadır. Üç oturumdur gerçekleştirdiğimiz masal atölyemiz çok verimli ve çok heyecanlı geçmiştir. Atölye çalışmasında yer alan öğrencilerimiz gerçekten yeteneklidir. İçlerinden geleceğin masal yazarlarının çıkacağına inanıyorum.

Yeteneklerin tanınmasına olanak sağladı.
Bu atölye öğrencilerimizin kendi yeteneklerini tanımalarına da fırsat vermiştir. Atölye çalışmalarında öğrencilerimiz kısa zaman dilimlerinde hem klasik hem de modern türde çok güzel ve özgün maslar yazmışlardır. Ben öğrencilerimizin bundan sonraki yazma serüvenlerinde de yardımcı olmaya hazırım. Böyle bir çalışma içerinde yer olmaktan onur ve gurur duydum.
ÇAYASAD Yazarlık Okulu organizesini gerçekleştiren hocalarıma teşekkür ederken genç yazarlarımıza da başarılar diliyorum” dedi. Yazarlık okulu yeni edebî türle çalışmalarına devam edeceği bilgisi verildi.
Haber: Semira KONUK
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

  • Eğitim
  • Gündem
  • Ekonomi
  • Çankırı.
  • Siyaset
  • Spor
  • Dünya
  • İlçeler
  • Bölgesel

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku