• Diğer
2 Ekim 2020

TÜRKİYE--LİBYA MÜNHASIR EKONOMİK ANLAŞMASI BM. DE TESCİL EDİLDİ MUTAKABATI

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

  • Gündem
  • Eğitim
  • Ekonomi
  • Çankırı.
  • Siyaset
  • Spor
  • İlçeler
  • Bölgesel

ANKET

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER
ÖNEMLİ LİNKLER

ARŞİV

Günlük Gazeteler

Oku
HAVA DURUMU
18 ÇANKIRI
ÇANKIRI KONUMU ve TARİHİ 🇹🇷
Çankırı Türkiye'nin ;
*En Çok Şehit Veren Şehitler Diyardır.
*Hitit, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Eserlerine Sahip Tarihi Bir Şehridir.
*Hacı Murad-ı Veli, Pir'i Sani, Hoşislamlar Şeyh Hamza Sultan, Şeyh Osman Gibi Evliyalarínın Bulunduğu Evliyalar Şehridir.
*Kurtuluş Savaşı'nın İstiklal Yolu, Lojistik Merkezidir.
GENEL KONUMU :
*Çankırı 1925 yılında çıkartılan 1642 sayılı vilayetler idaresi kanunu ile vilayet haline getirilerek il olmuştur.
"Çankırı İç Anadolu'nun kuzeyinde ve Batı Karadeniz'in güneyinde yer almaktadır. Çankırı merkez ilçesi ile Eldivan, Şabanözü ve Kızılırmak ilçeler İç Anadolu, Atkaracalar, Bayramören, Çerkeş, Ilgaz, Korgun, Kurşunlu, Orta ve Yapraklı ilçeleri ise Batı Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır.
*Çankırı'nın komşuları doğuda Çorum, batıda Bolu, kuzeyde Kastamonu, kuzeybatıda Karabük ve güneyde Ankara ile Kırıkkale'dir.
*Çankırı'nın genel 12 ilçesi ve 371 köyü, merkez ilçenin ise 14 mahallesi ve 50 köyü bulunmaktadır. 2019 yılı sayımına göre nüfusu 195.789'dir.
*Helenistik ve Roma dönemlerinde Gangra olan Çankırı'nın adı Roma döneminde Germanikopolis olarakta kullanılmıştır. Osmanlı Dönemi'nde Kengari ve Kengırı olarak adlandırılan yöre, Cumhuriyet döneminde il olarak "Çankırı" adını almıştır.
*Çankırı (Gangra) milattan önce 3 yüzyılda Paflagonya'nın da başkentliğini yapmıştır.
*Mondros Mütârekesi imzalandığında Çankırı, Kastamonu vilayetine bağlı bir sancaktı. Gerek birinci dünya savaşı yıllarında gerekse milli mücadele döneminde savaşın doğrudan etkilerini yaşamamıştır.
*Kurtuluş Savaşı sırasında Anadolu'nun Lojistik merkezi konumunda olmuştur. Tarihi İstiklal Yolu Üzerinde Yer Almaktadır.
*Devlet Resmi kayıtlarında 1869 yilindan günümüze kadar 2 binin üzerinde, iç güvenlikte ise 200.ün üzerinde en çok şehit vermiş bir şehrimizdir.
*Çankırı karayolu ile; Ankara'ya 130 km., Kastamonu'ya 107 km., Çorum'a 160 km., Kırıkkale'ye 110 km., Karabük'e 160 km., Bolu'ya 201 km., ve İstanbul'a 470 km. mesafededir.
*TARİHİ :
Çankırı'da Neolitik Devirden (M.Ö.7000-5000) bu yana kesintisiz bir yerleşimin varlığı bilinmektedir. Çankırı'da yapılan kazı çalışmalarında insanlık tarihinin Orta Paleolitik Dönemde başladığını ve Kalkolitik Dönemden bu yana kesintisiz bir şekilde devam ettiğini ortaya koymaktadır. Eski Tunç Çağı'nda (M.Ö. 3000-2000) Anadolu'nun yerli halkları olan ve şehir beylikleri (prenslikleri) halinde yönetilen Hattiler bölgede hâkimiyetlerini sürdürmüştür.
*Çankırı’nın bilinen tarihi Hititlere dayanır. M.Ö. 17. yüzyılın başlarında Hititlerin Anadolu'ya girmesiyle birlikte bölge Hitit hâkimiyetine girmiş ve bir Hitit beyi tarafından kurulmuştur. Hitit İmparatorluğunun merkezi olan Hattuşaş’a yakın oluşu sebebiyle önemli bir şehirdi. M.Ö. 1200 senelerinde iç savaşlar sebebiyle Hitit İmparatorluğu parçalanıp zayıflayınca, Çankırı, Frikyalıların eline geçti. Daha sonra şehri Lidyalılar ele geçirdiler.
"M.Ö. 6. asırda Persler bu bölgeyi Lidyalılar’dan aldılar. İki asır sonra Makedonya Kralı İskender, Persleri yenerek bu bölgeyi de eline geçirdi. İskender’in ölümü üzerine Çankırı Galatların eline geçti ve “Gangaris” (keçisi bol ülke) ismi ile başkent oldu. Roma İmparatorluğu Anadolu’nun bir kısmı ile beraber Çankırı’ya hakim oldu. Roma’nın ikiye bölünmesi üzerine bu kısım Doğu Roma (Bizans)elinde kaldı.
*1071 Malazgirt Savaşından sonra Çankırı Türkler tarafından fethedildi. Selçukluların önemli beyliklerinden olan Danişmendoğulları bölgeye hakim oldular. Danişmend Devletinin kurucusu olan Melik Ahmed Danişmend Gazi, Alparslan’ın komutanıydı. Çankırı’nın fethini Emir Karatekin’e vermişti. Bu komutan 1082’de Çankırı’yı fethetti ve 1106 senesine kadar Çankırı valiliğini yaptı. 1134’te Bizanslılar bir ara Çankırı’yı işgal ettilerse de, kısa bir müddet sonra Selçuklu Sultanı Birinci Mes’ud, Çankırı’yı 1137’de yeniden fethetti. Selçuklu devletinde mühim bir şehir olan Çankırı, Moğol ve İlhanlıların istilasına uğradı. Daha sonra Candaroğulları bölgeye hakim oldular.
*Birinci Murad, Çankırı’yı Osmanlı Devletinin topraklarına katmıştır. 1402 Ankara Savaşında Candaroğulları şehri tekrar ele geçirdiyse de, 1439’da Çelebi Sultan Mehmed, Çankırı’yı yeniden Osmanlı Devletine kattı. Merkezi Kütahya olan Anadolu beylerbeyliğinin 14 sancağından biri de Çankırı idi. Tanzimattan sonra Kastamonu, vilayetinin 4 sancağından biri olmuştur. İstiklal Harbinde İnebolu-Kastamonu yolu ile gelen cephaneyi Ankara’ya ulaştırmada Çankırı erkek ve kadınlarının, cephanenin Ilgaz Dağını aşmada Kale ve Kıyısın köylerinin hizmetleri çok büyük olmuştur. Çankırı, Cumhuriyet devrinde il olmuş ve 1925’te Kengiri (Kangri)ismi “Çankırı” olarak değiştirilmiştir. 1050 ve 1944’te büyük deprem geçirmiştir.
*Tarihi Eserler ve Yerler;
1. Büyük (Sultan Süleyman) Camii
2. Taş Mescit (Cemaleddin Ferruh Darülhadisi)
3. Çankırı Kalesi
4. Tarihi Saat Kulesi ve Taş Mektebi
5. Emir Karatekin, Hacı Murad-ı Veli ve Pir'i Sani Turbeleri
6. Çankırı Evleri ve Hamamları
7. Tarihi İstiklal Yolu
8. Bayramören Tarihi Ahşap Köprüsü ile Akbaş, Devrez, Çaylı ve Kızılca Tarihi Köprüleri
9. Koca Meşe (400 Yaşında)
10. Çivitçioğlu, Buğday Pazarı, Karataş, Kirmanoğlu ve Büyük Camii Medresesi Çankırı'da görülebilecek tarihi yapılardandır.
*Çankırı'daki Tarihi Eserler;
1. Çankırı Kalesi ile Orta Sakaeli Kaya Mezarlari Romalılar,
2. Taşmescit (1235) ve Hacı Murad-ı Veli Türbesi (1237) Selçuklular,
3. Emir Karatekin Türbe Danişmentliler,
4. İmaret Camii (1397), Büyük (Sultan Süleyman) Camii (1538), Ali Bey Camii (1609), Mirahor Camii (1797), Pir'i Dani Türbesi (1754) İmaret Medresesi (1386), Çivitcioğlu Medresesi (1754), Buğday Pazarı Medresesi (18.yy), Saat Kulesi 1966), Taş Mektep (19.yy) Koca Meşe Ağacı (400 yaşında), Bayramören Tarihi Ahşap Köprü (19.yy) Osmanlı Dönemi Eserleridir.
*ÇANKIRI KALESİ ;
Kale, Romalılar döneminde şehrin kuzeyinde küçük bir tepe üzerine kurulmuştur. Surları moloz taş ve tuğla karışımı ile inşa edilmiştir. Geçmişte yerleşim yeri olarak da kullanılan kaleden günümüze birkaç sur kalıntısı ulaşmıştır. Geçmiş yıllarda çevre düzenlemesi yapılarak ağaçlandırılan Kale halkın rağbet ettiği bir mesire yeri ve aynı zamanda ziyaretgâhtır.
Çan­kırı’nın yanı sıra Kastamonu ve Sinop’un da Fatihi olan Selçuklu Komutanı Karatekin Beye ait Türbenin burada bulunması kalenin önemini bir kat daha artırmaktadır.
*EMİR KARATEKİN TÜRBESİ ;
Yalın bir yapı olan ve Danişmetliler Dönemine ait olduğu düşünülen Türbede Karatekin Beyle birlikte Eşi Meryem Hatun ve iki çocuğu yatmaktadır. Çankırı'nın tamamına hakim bir tepe üzerinde yer alan kalede Kültür ve Turizm Bakanlığının da katkılarıyla Çankırı Belediyesince çevre düzenlemesi yapılarak ziyaretçilerin sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak alanlar oluşturulmuştur.
Araç ile çıkılabilen kalede oturma yerleri, camlı seyir terası, perguleler, elektrik, su, mescit, otopark umumi tuvalet mevcuttur.
*TAŞ MESCİT (Cemaleddin Ferruh Dârulhadîsi) :
Çankırı'da Selçuklu Dönemi'nden gkalma en önemli yapıdır. Moloz taştan yapılması sebebiyle tamamen yıkılmış olan şifahane kısmı, Anadolu Selçuklu Hükümdarı I. Alâeddin Keykubat zamanında Çankırı Atabeyi (Valisi) Cemalettin Ferruh tarafından 1235 yılında yaptırılmıştır. Cemalettin Ferruh şifahaneye ilave olarak 1242 yılında bir Dâr-ûl Hâdis inşa ettirmiştir. Anadolu’daki ilk Dâr-ûl Hâdis olan eser halk tarafından Taş Mescit olarak isimlendirilmektedir. Mimari özelliğinin yanı sıra yapıya önem kazandıran diğer husus iki plastik sanat eseridir. Biri yapı üzerinde, diğeri heykel görünümünde olan iki adet figürlü taş eserden birbirine dolanmış iki yılanın tasvir edildiği ve günümüzde “Tıp Sembolü” olarak kullanılan birinci parça yapı üzerinde bulunmaktadır. Çankırı Müzesinde sergilenen ikinci parçada ise günümüzde “Eczacılık Sembolü” olarak kullanılan kupaya dolanmış yılan figürü bulunmaktadır.
*Aynı zamanda bir anıt mezar olan eserde iki adet mezar odası da yer almaktadır. Kuzey cephede yer alan mezar odasında bir sanduka yer almakta, doğu cephesinden girilen iki bölümlü mezar odasında ise beş sanduka bulunmaktadır. Yöremizde kaditler (kurumuş cesetler) olarak anılan cesetlerin döneminde mumyalandığı tahmin edilmektedir. Bu mezar odasında ortada yer alan tabutun, eserin banisi Cemalettin Ferruh’a ait olduğu düşünülmekte sandukası mezar odasının üstünde ana mekanda yer almaktadır.
Halen mescit olarak kullanılan eser Cumhuriyetin kuruluşuna kadar uzun yıllar Mevlevihane olarak da hizmet vermiştir.
*BÜYÜK (SULTAN SULEYMAN) CAMİİ :
Osmanlı Sultanı Kanuni Sultan Süleyman'ın emriyle Mimar Sinan'ın yetiştirdiği Sadık Kalfa tarafından yapılan cami, 1558 yılında ibadete açılmıştır. Merkez ilçede bulunan ve kare planlı olan Cami'nin üzerinde, ortada büyük tam kubbe ile bu kubbenin dört tarafında yarım kubbeler yer almaktadır. Duvarları ve minaresi kesme taş, kubbe üstleri kurşun kaplıdır.
*İMARET CAMİİ ;
Kitabesinden 1397 M. yılında Candaroğlu Kasım Bey tarafından yaptırıldığı anlaşılmaktadır. Mimari bakımdan özelliği olmayan yapı moloz taştan yapılmıştır. 1916 yılında onarılmıştır. Kesme taştan olan minaresi, yıkılma tehlikesi geçirmesi üzerine geçmiş yıllarda sökülmüştür. Cami'nin haziresinde, Kasım Bey ve eşi olan Çelebi Mehmet’in kızı Sultan Hatun’un kabirleri bulunmaktadır.
*ALİ BEY CAMİİ :
Merkez İlçe Ali Bey Mahallesi'ndedir. Kitabesinden 1609 yılında yaptırıldığı anlaşılmaktadır. Büyük Cami’den sonra ikinci taş yapıdır. Mihrap ve mimberi alçıdan ve süslemesizdir. Minarenin gövdesi tuğla, kaidesi kesme taştandır. İlk yapının tamamen yıkılarak sonradan yeniden yapıldığı bilinen Cami, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore ettirilmiştir.
*YENİ CAMİİ :
Merkez İlçe'de Mimar Sinan Mahallesi'ndedir. 1720 yılında Hacı Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Çok yalın, mescit planlı bir yapıdır. Duvarları moloz taş, çatı ahşap ve kiremit örtülüdür.
*MİRAHOR CAMİİ :
1797 yılında Tüfekçibaşı İsmail Ağa tarafından yaptırılan Cami, Merkez İlçe'de Karatekin Mahallesi'ndedir. Mihrap ve mimberi süslemesiz, çatı ahşap ve kiremit örtülüdür.
*DİĞER TARİHİ CAMİLER :
Merkez ilçe Karadayı Köyü Camii (1821), Eldivan Gõlez Köyü Camii, Bayramören Dalkoz Köyü Camii, Çerkeş Ören Köyü Camii (17.yy) Kızılırmak Karamürsel Köyü Camii (1879), Kurşunlu Pazar, Dumanlı ve Taşkaracalar Camii.leri (1717), Korgun Dogu Mah. Camii, Orta Canbazzade Ahmet Efendi ile Dodurga ve Bayındır Köyleri Camii, Şabanözü Paşasultan (Ulu) Camii.dir.
*ÇANKIRI TARİHİ MÜZESİ :
II. Abdülhamid döneminde, Çankırı’nın en görkemli yapılarından 1905 yılında inşa edilen ve uzun yıllar hükümet konağı (1985) ve adliye binası (2012) olarak hizmet veren tarihi binanın restore edilerek 2016 yılında Çankırı Müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. 3000 m2 kapalı ve 600 m2 açık sergileme alanına sahip Müzede; Arkeoloji, Etnoğrafya ve Paleontoloji Salonlarında eser ve buluntular ziyaretçilerin ilgisine sunulmaktadır.
*Çankırı Müzesi'nde Neolitik, Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi oldukça geniş dönemlere yayılan eserler sergilenmektedir. Her anlamda oldukça ilgi çekici olan müzede iki ayrı salon bulunmaktadır. I. salonda paleontolojik buluntular, arkeolojik eserler ve etnografik eserler yer alırken; II. Salonda cam eserler ve sikkeler sergilenmektedir.
*Ayrıca çorak Yerler Omurgalı Fosil Lokalitesi'nden çıkartılan 8 milyon yıllık fosiller de yeni binaya taşındı.
*Çankırı Müzesi'nin Türkiye'nin önemli müzeleri arasında yer almaktadır.
*TARİHİ ÇAN SAAT KULESİ :
II.Abdülhamit Döneminde yaygınlaşan saat kulesi uygulamalarından birisi de şehrimizde yer almaktadır. Yalın bir yapı olan eser için İsviçre’de yapılan saat 1866 yılında İnebolu yolu üzerinden Çankırı’ya getirilmiştir. Kare planlı ve dikdörtgen gövdeli olan kule bir platform üzerine oturtulmuştur. Şehre hakim bir noktada bulunan saat kulesinin yüksekliği 15 metredir. Üst kısmında balkon ve dört yönünde saat kadranları bulunmaktadır.
*TAŞ MEKTEP ;
İdadi Mektebi adıyla 1893 yılında açılan okulun yapımına 1886 yılında başlanmıştır. Merkez ilçede bulunan bina iki katlı ve kesme taştan yapılmıştır. Halen Güzel Sanatlar Lisesi olarak kullanılan binanın bir diğer özelliği ise Atatürk'ün Şapka İnkılabı sebebiyle çıktığı yurt gezisi sırasında bu binadaki bir dershanede konuk edilmesidir. Günün imkânları doğrultusunda tefriş edilip, Atatürk'ün 31 Ağustos 1925 gecesi konakladığı dershane günümüzde “Atatürk Odasına” dönüştürülmüştür.
*BAYRAMÖREN TARİHİ AHŞAP KÖPRÜSÜ:
İlçe merkezine 3 km mesafede Melan Çayının üzerinde kurulmuş olan ve yaklaşık 250 yaşında olduğu tahmin edilen köprü özellikle yayaların ve hayvanların geçişleri için vadinin iki yakasını birbirine bağlayan önemli bir geçit durumundadır. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmeyen köprünün yapılan araştırmalara göre XIX. yy'da ilçe halkının gayretleri ile yaptırılmış olabileceği tahmin edilmektedir. Tarihi köprü, düzgün kesme taş malzemeden örülmüş üç ayak üzerine keresteler yardımıyla tesis edilmiş bir mimari sergilemektedir. Bu ayaklar suyun geliş yönünde üçgen, gidiş yönünde ise dikdörtgen şekilli olarak yapılmıştır.3,90 m genişliğinde ve 40,40 m uzunluğunda olan köprü, ahşap çivilerle tutturulmuş iri kerestelerin kademeli olarak üst üste konulmasıyla yapılmış olup üzeri ise oluklu kiremit örtülü iki yana meyilli bir ahşap çatıyla kapatılmıştır. 2002 yılında aslına uygun olarak yenilenen köprünün ayakları kesme taş, diğer kısımları kalasların bindirilmesi suretiyle tamamen ahşaptan yapılmıştır. Köprünün üzeri orjinalinde olduğu gibi kiremit çatılı bir örtü ile korumaya alınmıştır.
*SAKAELİ KAYA MEZARLARI ve PERİ BACALARI :
Genel olarak Roma ve Bizans Dönemlerine ait olduğu tahmin edilen Sakaeli Kaya Mezarları, Orta ilcesinin Sakaeli Köyünde yer almaktadır.
*ELDİVAN HACI MURAD-I VELİ CAMİİ ve TÜRBESİ :
Seyit Hacı Murad-ı Veli 12. Veya 13. Yüzyılda buraya yerleşmesiyle köyün ismi Seydi köyü olmuştur. Hacı Murad 12. Yüzyılda Doğu Türkistan’dan gelerek Hicaz, Şam ve Urfa’yı gezdikten sonra Çankırı’ya yerleşen Aliyülbüka’nın oğludur. Babası vefat ettikten sonra köye yerleşip köy hizmetlerinde bulunmuştur. Birçok din adamında ders almıştır. Köyde birçok kişinin yetişmesine yardımcı olmuştur. Bu bölge turizm olarak önemli bir yere sahip olmasa da Horasan eri Hacı Murad-ı Veli türbe ve camisi burada olması nedeni ile birçok ziyaretçi gelmektedir. Özellikle yaz mevsiminde akın akın ziyaretçi uğramaktadır. Bu ziyaretçiler adak adamak ve kurban kesmek için gelirler. burada özellikle haziran ayında Hacı Murad-ı Veli için festival düzenlerler. bu festivale gelenler adak kurbanlıklarını keserler. kuran okurlar. dua edip geri dönerler. Hacı Murad-ı Veli mezarının bulunduğu yerde oğlu ve kızların mezarı ve ayrıca bölgede bulunan iki kutsal gök taşı burada bulunmaktadır.
*ÇERKEŞ PİR'İ SANÎ HACI MUSTAFA EFENDİ TÜRBESİ :
Babası, Hacı Ali, dedesi Vehbi *Sultandır. Dedesi Horasan evliyasından olup hicretle Çerkeş’e gelip yerleşmişlerdir. Mustafa Efendi Halvetiyye Tarikatının Şa’baniyye kolu Pir-i Sanii’si (ikinci piri) olduğu bilinmektedir. 1156 hicri (1743 miladi) yılında doğmuştur. 1229 hicri (1814 miladi) yılında 73 yaşında Çerkeş’de vefat etmiştir. Çerkeş’te Kadınşah Camii bitişiğindeki türbede medfundur ve ziyarete açıktır. Babası Hacı Ali, Dedesi Vehbi Sultan, Abdulkadir Geylani hazretlerinin halifelerindendir. Vehbi Sultan’ın Horasan bölgesinden geldiği, Çerkeş’te yerleştiği rivayet edilir. Çerkeş yakınlarındaki mezarlıkta türbesi vardır.
*Hacı Mustafa Efendi başlangıçta dedesi ve babasından manevi ilimler tahsil etmiş sonra Altun Silsilenin 46. sırasında bulunan Hacı Mehmet Zaravî Hz’den feyz almış ve kemâle ermiştir. Kerametleri pek çoktur. Şabaniyye koluna yenilikler ve kolaylıklar getirdiği için Pîri Sanî diye meşhurdur. Pîri Sanî Hz'i 18 halife yetiştirmiştir. Silsilede 47. sıradadır.
*ATKARACALAR HOŞİSLAMLAR ŞEYH HAMZA SULTAN TÜRBESİ :
Atkaracalar' ın tanınmasında en önemli unsuru teşkil eden dumanlı mevkiindeki "HOŞ İSLAMLAR" Türbesi diye bilinen Şeyh Hamza Sultan Hazretleri’nin Türbesi sıkça ziyaret edilen bir ziyaretgahtır. Her yıl adına şölen yapılmaktadır. Atkaracalar ilçe merkezinin bugünkü bulunduğu yerde kurulmasının ana nüvesini teşkil eden ve halen ilçenin gurur vesilesi olarak yükselen "HAMZA SULTAN CAMİİ" içerisinde Şeyh Habib-i Karamani Hazretleri ve altı müridinin yattığı "YEDİLER" adıyla bilinen erenler ile, İlçe merkezinin doğusunda bulunan ve yörede "ÇAM DİBİ" türbesi olarak adlandırılan zat ziyaret edilmektedir.
*YAPRAKLI ŞEYH OSMAN CAMİİ ve TÜRBESİ :
*Yapraklı ilçesine bağlı Tatlıpınar köyünde 8. Şeyh Osman Hazretleri Camii ve Türbesi bulunmaktadır. Horasan evliyalarından Ahmet Yesevi Hazretlerinin öğrencisi olan Şeyh Osman 1300 yılında köye gelerek ilim ve irfanla mesgul olmuş ve iki tane cami yaptırmıştır.
*Öldüğünde köyün kuzeyinde bir türbe yapılarak buraya gömülmüştür. Rivayete göre kabrinin üzerine çatı yapmaya kalktıklarında çatılar devamlı yıkılmış, bu nedenle kabri sade bir mezar şeklinde bırakılmıştır.
*ÇİVİTCİOĞLU MEDRESESİ :
İl Merkezinde 17. Yüzyıldan günümüze ulaşan eser avlu içerisinde, iki katlı, doğu batı yönünde sıralanmış tek sıra hücrelerden oluşmaktadır. Hücrelerin önünde her iki katta da ahşap revak sırası bulunmaktadır. Eser günümüzde Çankırı Belediyesi tarafından Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Merkezi olarak kullanılmaktadır.
*BUĞDAYPAZARI MEDRESESİ :
İl Merkezinde Buğdaypazarı Camii avlusunda yer alan eser 18. Yüzyıldan günümüze ulaşmıştır. Taş subasman üzerine ahşaptan iki katlı olarak inşa edilen yapı, kuzey güney yönünde sıralanmış tek sıra hücrelerden oluşmaktadır. Çankırı Belediyesince fonksiyon kazandırılan medresede etnoğrafik eserler sergilenmekte, Çankırı mutfağı ve kültürüne ait değerlerin üretimi, satışı ve sergilemesi yapılmaktadır.
İMARET MEDRESESİ :
Candaroğulları Beyliği Sancak Bey’i Kıvameddin Kasım Bey tarafından 1386 yılında yaptırılan ve Çankırı tarihinin en önemli yapilarindandir. Avlu içerisinde cami ve iki katlı bina ile Fatih Sultan Mehmet Han’ın halası Sultan Hatun’un kabrinin bulunmaktadir. İmaret Vakfı asli kimliği olan eğitim faaliyetlerinde kullanılmak üzere medreseyi Çankırı Karatekin Üniversitesi kullanımına devredilmiştir.
*İNANDIK VAZOSU :
Hitit devletinin Hanhana (Çankırı'ya yakın İnandık Köyü) adlı kült merkezinde bulunan ünlü vazodur. Üzerindeki resim kutsal tanrılarının evlilik törenini anlatmaktadır. Hitit kültürünü çok iyi yansıtır. Çankırı´dan çıkarılan dünya çapında arkeolojik öneme sahip Hitit dönemi eseri olan İnandık Vazosunun orijinali Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesinde sergilenmektedir. İnandık Vazosu, üzerinde düğün ve yaşam figürleri bulunan dünyanın ilk vazolarından biri olma özelliği taşımaktadır.
*ÇANKIRI TARİHİ EVLERİ :
*Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Çankırı ilimiz tarih, kültür ve sanat yönünden oldukça zengin bir mirasa sahiptir. Eski Çankırı evleri de çok az farklılıklarla Türk Evi'nin bütün özelliklerini bünyesinde taşımaktadır. Bölgenin jeolojik yapısı, iklim özellikleri ve yapıldığı dönemdeki bireysel ve toplumsal ihtiyaçlar evlerin şekillenmesinde önemli unsurları oluşturmuştur.
*Çankırı evleri genelde iki katlı olup genelde arsanın şekline göre biçimlenmiştir. Birinci kat ara kattır ve kışlık olarak kullanılmaktadır. Burası günlük hayatın geçtiği yerdir. Plan yapılırken de buna dikkat edilmiş olup sade ve kullanışlıdır. Yemek yapma, yeme ve oturma için düşünülmüştür. İkinci katlar ise manzaralı ve gösterişlidir. Bu katlar daha çok yazın kullanılmaktadır.
*YAPRAKLI KOCA MEŞE :
İl merkezine 27 km uzaklıktaki Yapraklı İlçemize bağlı Karacaözü Köyünde bulunan ve koruma altına alınan meşe ağacının 400 yaşın üzerinde olduğu ve dünyanın en yaşlı meşeleri arasında sayıldığı bilinmektedir. Görenleri hayrete düşüren meşenin çevresi 14,10 metredir. Ayrıca Merkez Müflis Tepesi mevkiinde Çınar Ağacı, Orta İlçesinde Paşasultan, Eldivan’da Türbe ve Gedene Çamları ile Kaba Meşe, Çerkeş’te Dokuzkardeşler Çamları ile Ilgaz’da bir ulu çam anıt ağaç olarak tescillidir.
*TARİHİ İSTİKLÂL YOLU :
Kastamonu İnebolu sahilinden başlayıp Kastamonu ve Çankırı üzerinden Ankara'ya uzanan, Türk Kurtuluş Savaşı boyunca İnebolu'ya deniz yoluyla gelen cephanenin kağnılarla cepheye ulaştırılmasında kullanılmış olan 340 km'lik yoldur. 2018'de millî park ilan edilmiştir
Çankırı'da İstiklal Yolu'nun önemini anlatmak ve milli mücadele ruhunu yaşatmak amacı ile şehrin imaj ve vizyonuna önemli katkı sağlayacak ve anlamı yüksek bir İstiklal Yolu Parkı, Abdulhalik Renda Mahallesi İstasyon Kavşağı’nda bulunan Şehitler Anıtı ile Tren Kütüphane arkasındaki 16.840 metrekarelik alanda inşaa efilmiştir.
Tarihte yaşanmışlıkları günümüzün modern çizgileri ile birleştiren İstiklal Yolu Parkı, geçmiş ile bugün arasında köprü kurarak İstiklal Yolu'nun öneminin gelecek nesillere aktarılmasına vesile olmaktadır.
Çankırı'da her yıl geleneksel hale gelen İstiklal Yolu Yürüyüşü Yapılmaktadır.
*ATATÜRK ÇANKIRI'DA :
*Atatürk 23 Ağustos 1925 günü Kalecik uzerinden Tüney Hanı'na geldikleri zaman Çankırı Valisi Cemil, Çankırı Milletvekillerinden Talat, Ziya ve Rifat beyler, Çankırı Belediye Başkanı ve daha başkaları Atatürk'ü karşıladılar. Öğleye doğru Çankırı'ya çıkarlar ve yolu üzerinde kurbanlar kesilir, toplar atılırken Atatürk doğruca Çankırı Belediyesi'ne gelir ve buzlu ayranlar içilmiş ve hoşbeşler yapılmıştır. Atatürk o gün çok neşeliydi. Çankırı'da, Kastamonu gezisi dönüşünde bir gün kalacaktı. Hep birlikte Kurtuluş Kız Okulu'na geldiler. Öğle yemeği burada yedikten sonra, saat 13.30'da Kastamonu'ya hareket etmişlerdir.
*Kastamonu Dönüşü Yine 31 Ağustos 1925 Pazartesi günü öğleden sonra saat 17.00'de tekrar Çankırı'ya giriş yapmış ve binlerce halk, bezden, keçeden diktikleri şapkalarla Atatürk'ü karşılamıştır. Atatürk, Hükümet Konağında daire müdürleri ve memurlarını ayrı ayrı tanıyarak, Çankırı'mız hakkında bilgi almıştır. Akşam Atatürk ve beraberindeki konukları Çankırı Ortaokulunda (Taş mektep) kalması planlanmıştır. Atatürk ortaokula geldiği sırada Tahsin Nahit (Uygur) bir hoş geldiniz konuşması yaptı. Atatürk bu konuşmaya şu karşılığı verdi:
- Çok derin, çok samimî duygularınıza teşekkürler ederim. Beni çok sevdiğinizi, bana çok güvendiğinizi, işaret ettiğim hedeflere bütün varlığınızla yürüyeceğimizi söylüyorsunuz. Benim buna verebileceğim cevap şudur ki: Ben güven ve saygıya hak kazanacak başarılar göstermişsem, o da sizlerin yardımlarıyla olmuştur. Güveninize yürekten inanarak, millî görevimde muhtaç olduğum gücü ve yetkiyi sizden alıyor, sizde buluyorum. Bahtiyarlığımı Çankırı'nın sevgili halkının karşısında yüksek sesle ifade ediyorum demiştir. 1925 yılının 1 Eylül sabahı Atatürk, Çankırı'dan Ankara'ya dönmüştür.
(Atatürk Çankırı'da yazısı Mehmet Önder'in "Atatürk Yurt Gezileri" isimli kitaptan alındığı, 1998 yılı Çankırı İl Yıllığında belirtilmiştir.)
*CUMHURİYET DÖNEMİ ESERLERİ :
*ÇANKIRI GARNİZON BİNASI :
Bina 1923 Tarihinde Piyade Atış Okulu olarak inşaa (25 Albüm Numaralı) edilmiş ve 1962 yılına kadar Piyade Ateş Okulu, 1966 yılına kadar N.B.C. Okulu, 1971 yılına kadar Astsubay Sınıf Okulu, 1997 yılına kadar Astsubay Hazırlama Okulu, 2011 yılına kadar 9.Zh. Tug.K.lıgı, 2016 yılına kadar 28’inci Mknz.P.(BG) Tug.K.Yrdc.lığı, Halen 28'inci Mknz.P.Tug.K.lıgı tarafından Garnizon binası olarak kullanılmaktadır.
*ATATÜRK ANITI :
1945 yılında, Atatürk'ün Çankırı'ya Gelişini ve Şapka Kanunu simgeleyen ve elinde şapka bulunan "Atatürk Anıtı" Çankırı'nın en büyük meydanında dikilmiştir. Heykeli'nin kaidesinde Atatürk'ün 1925 yılında halka hitap ettigi sözleri yer almaktadır.
*100. YIL KÜLTÜR MERKEZİ :
Çankırı 100. Yıl Kültür Merkezi;
9 Haziran 1972 tarihinde Halkevi binası yıkılarak yerine 100 Yıl Kultur Merkezi insaatina başlanmış ve 1976 yılında insaat tamamlanarak hizmet vermeye başlamıştır. İçerisinde sinama ve tiyatro salonları, kütüphane bulunmaktadır.
*ESKİ HÜKÜMET KONAĞI :
Binanın yapımına 1982 yılında başlanmış ve 1985 yılında tamamlanarak hizmete açılmıştır. Binada; Adalet Dairesi dışında, Valilik, Defterdarlık, Milli Eğitim, Tapu ve Kadastro, Nüfus, Sosyal Hizmetler, Sanayi ve Ticaret Müdürlükleri ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı gibi kamu kurumları taşınarak hizmet vermiştir.
*YENİ HÜKÜMET KONAĞI :
Ankara Yolu üzerinde 30.09.2019 tarihinde yapımı tamamlarak hizmete girmiştir. Hükümet binasında, Valilik Makamı ve birimleri yer almaktadır.*
*BELEDİYE BİNASI :
Bina 1989 yılında yapılmış ve 23 yıl aradan sonra 2012 yılında Beledoye Bşk.líğınca “18 Ayda 18 Proje” kapsamına alınarak modern bir yapı haline getirilmiştir.
*AHMET YESEVİ CAMİİ :
Çankırı'lıların birlik ve beraberliğini, dayanışmasını göstermesi açısından büyük bir sembol haline gelen Hoca Ahmet Yesevi Camii Şerifi 1 Mart 2005 tarihinde ibadete açılmıştır.
Camii Meydanı ise 22 Mayıs 2015 tarihinde duzenlenerek hizmete girmiştir. Meydan proje kapsamında bodrum katta 218 araçlık otopark bulunmaktadır. Otoparkın üzeri olan zemin kata ise 23 adet dükkan, 1 adet tabanında süs havuzu bulunan 5 katlı saat kulesi, 1 adet prefabrik büfe membran gölgelik bulunmaktadır. Ayrıca Çankırılı hemşerilerimizin rahat bir nefes alabileceği yaklaşık 7000 m² lik park yapılmıştır.
*KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ :
*Çankırı Karatekin Üniversitesi 5662 Sayılı "Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda ve Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanlarının Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye Ekli Cetvellerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"la kurulan ve 28 Mayıs 2007 tarihinde onaylanan, 17 yeni üniversiteden biridir. Kurucu rektörü Gazi Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Kadri Yamaç`tır.
*ÇAKÜ bünyesinde; 10 Fakülte, 6 MYO, 1 Yüksekokul, 5 Enstitüsü 1 Teknokent mevcut olup Uluyazı Yerleşkesinde modern rektörlük binası ile bölüm binaları ve öğrenci yurtları, camii bulunmaktadır.
**İlimizin hak ettiği yere getirebilmek ve kaybettiği yılları geri kazandırmak için yerel yöneticiler, İş Adamları ve STK.lar birlikte var gücü ile çalışmaktadır.
*Hitit, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemi tarihi eselerine sahip, şehitler diyarı şehrimizi tanımak, tanıtmak ve siz değerli misafirlerimizi ağırlamaktan Çankırı'lılar onur duyacaktır.
Kaynak: Çankırı Valiliği/Çankırı Belediyesi/Çankırı İl Kultur ve Turizm Md.l