• Diğer

Eğitim

Fen Fakültesi’nden; 15 Temmuz Milli Birlik Günü Anma Etkinliği

Eski Artvin İl Milli Eğitim Müdürü ve Yazar Hamza Köşker, Çankırı Karatekin Üniversitesi Fen Fakültesi tarafından “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri” kapsamında düzenlenen anma programına konuşmacı olarak katıldı.

Fen Fakültesi’nden; 15 Temmuz Milli Birlik Günü Anma Etkinliği

Okunma: 2304

9 Temmuz 2019 11:32
-A

+A

Fen Fakültesi’nden;
15 Temmuz Milli Birlik Günü Anma Etkinliği
 
 
Eski Artvin İl Milli Eğitim Müdürü ve Yazar Hamza Köşker, Çankırı Karatekin Üniversitesi Fen Fakültesi tarafından “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri” kapsamında düzenlenen anma programına konuşmacı olarak katıldı.
 
15 Temmuz gecesinin canlı şahitlerinden olan Köşker, hain darbe girişiminde meydanlarda yaşananları ve kendi yaşamış olduğu bazı hatıralarını paylaştı.
 
Fen Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını yapan Fakülte Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şerbetçi, şunları söyledi:
 
“Halkımız ve güvenlik güçlerimizin hain darbe girişimi karşısındagöstermiş olduğu onurlu duruş ile birliktehainlerin yenilgiye uğratılmasının sonucu kazanılandemokrasi zaferinin üçüncüyıl dönümünde, şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, gazilerimize ise şükranlarımızı sunuyoruz. Milletimizin demokrasiye olan inancının ve bağlılığının geleceknesillerimize aktarılması için çalışacağız, FETÖ ve benzeri yapılanmalar ile mücadelemizi kararlı bir şekilde sürdüreceğiz.”
 
Konuşmasına 15 Temmuz hain darbe girişimi hakkındaki fikirlerini paylaşarak başlayan Hamza Köşker, şunları söyledi:
“Darbeler, devlet otoritesini zayıflatmakta ve düzensizliğe neden olmaktadır. Bugün, komşu ülkelerin haline baktığımızda, devlet otoritesinin olamamasının ne demek olduğunu daha da iyi anlıyoruz. Bir millet için en kötü durum, devletsiz kalmak ya da devlet otoritesinin önemli ölçüde zayıflaması ile karşı karşıya kalmaktır. Faki Tayran’ın da dediği üzere ‘Devlet baba gibidir, adaletle hükmeder. Devleti olmayan mert ve yiğit insan, yetim bir çocuk gibidir.’ Yetim durumuna düşmemek için devletimizi bu darbe kurtlarına karşı korumalıyız.”
15 Temmuz gecesinde neler olduğunu anlatan Köşker, o gece kendinin bizzat yaşadığı ve şahit olduğu manzaraları anlatarak şu sözleri aktardı:
“Televizyonda darbe alt yazısını gördüğümde, geçmişte darbelerde yaşanılan acı olaylar gözümde canlandı. 28 Şubat darbesinde kendi yaşadıklarımı da hatırladım. Bu darbe girişimi, kim tarafından yapılırsa yapılsın, şehit olmak da dâhil her şeyi göze alarak karşı durulması gerektiği kararını vererek hemen dışarı çıktım.
 ‘Asker Kışlaya’ sloganları eşliğinde, tankların geçişine kaldırım taşlarını fırlatarak mani olmaya çalıştık ve engelledik de. Uçakların geçişlerinde sanki bombalar patlıyordu. Nerede olduğunu göremediğimiz helikopterlerden açılan ateşler, ortamı savaş alanına çevirmişti. Topladığım mermi kovanlarını, o gecenin hatırası olarak hâlâ saklıyorum.
 Darbe, milletimizin meydanlara el koymasıyla başarısız oldu. O gece halkın sokaklara çıkması, ülkemizin üzerinde farklı planlar ve hesaplar yapanların bu hesaplarını ve planlarını bozdu. Allah korusun,eğer darbe başarılı olmuş olsaydı, komşu ülkelerimizin yaşadığı iç karışıklıklara benzer durumların başlangıcı olabilirdi.  Biz, komşularımız için gidilecek yerdik fakat bizim ise gidecek yerimiz yoktu. Bu musibetten bizleri koruduğu için Allah’a çok şükretmeliyiz. 15 Temmuz şehit ve gazilerini minnet ve saygıyla anıyoruz.”
Program, Dekan Şerbetçi’nin Hamza Köşker’e katılımlarından dolayı tuz lambası hediye etmesi ile sona erdi.


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku