• Diğer

Kültür

Evliyanın Adını Kullanarak Yapılan Şenliğe Tepki !

Saadet Partisi Çankırı İl Başkanı Ömer Uzun, son günlerde basında ve sosyal medyada da yer alan festival, eğlence ve şenliklerin çığırından çıkma noktasına gelmesine dikkat çekerek, Çankırı ve ilçelerindeki yerel yöneticileri bu konuda duyarlı olmaya davet etti.

Evliyanın Adını Kullanarak Yapılan Şenliğe Tepki !

Okunma: 1448

14 Haziran 2019 14:27
-A

+A

Saadet Partisi’nden de
Evliyanın Adını Kullanarak Yapılan Şenliğe Tepki !
 
Saadet Partisi Çankırı İl Başkanı Ömer Uzun, son günlerde basında ve sosyal medyada da yer alan festival, eğlence ve şenliklerin çığırından çıkma noktasına gelmesine dikkat çekerek, Çankırı ve ilçelerindeki yerel yöneticileri bu konuda duyarlı olmaya davet etti.
 
 
Saadet Partisi İl Başkanı Ömer Uzun, “Bu işleri pişirip kotaran belediye başkanı, kaymakam ve tüm yetkililere açık çağrımızdır” sözleriyle şu açıklamaları yaptı:
 
“Basın ve sosyal medya aracılığıyla Allah dostu evliyaların ve Anadolu erenlerinin de isimleri kullanılarak festival ve şenlik adı altında bir takım etkinliklerin yeniden gündeme gelmesi ve bu etkinliklerde ortaya konan tablolar bizi bu açıklamaya sevketmiştir. Kimse alınıp gücenmesin. Şenlik, festival adı altında yapılan etkinlikler, nesillerimizi tarihine, kültürüne, inancına yabancı kılmaktadır. İyi bir nesil yetiştirmiyoruz. Sanal dünyanın büyülü atmosferi ve bizim ihmâllerimiz karşısında yabancı bir gençlik yetişiyor. Genç, her an sunulan yabancı kültür kalıplarını ister istemez benimsiyor. Batının uysal bir temsilcisi haline geliyor.
 
Bu değişim bir faciadır. Şiddeti oldukça fazla bir deprem geçiriyoruz. Efendim bu bir arz taleptir diyemezsiniz. İnsanımızı, kültürümüzü korumada kıskanç olmak durumundayız. Müzik milli değil, eğlence milli değil. Giyim kuşam milli değil. Çılgınlıklar, günahlar, yanlışlıklar israf hepsi bir aradadır.
 
İnsanı insan yapan değerler, bağlılıklar giderek zayıflamaktadır. Utanma, namus, saygı, sevgi, şefkat ve merhamet gibi kavramlara yüklenen anlam, gücünü yitirmek üzeredir. Ahlâkî, manevî, insanî ölçüler her geçen gün daha da zayıflıyor, İnsanlık anlayışımız büyük yaralar alıyor.
 
Her gün gelen şehit haberleri, ülkemizin ve Çankırı’mızın çeşitli yerlerinde meydana gelenaile ve yakın akraba faciaları, intiharlar, cinayetler, vahşet, uyuşturucu, kasıt veya ihmale bağlı korkunç kazalar, üç beş yaşındaki masum yavrucaklara karşı işlenen insanlık dışı istismarlar, Anadolu’nun en mazbut ili olan Çankırı’mızda da halkımızı tedirgin etmektedir. Aileler çocuklarıyla ilgili büyük endişeler taşımaktadırlar.
 
Maksadım, kara bir tablo çizmek değil. Ümitsizlik hiç değildir. Ama acı da olsa gerçeği bilmekte herkes için fayda vardır. Nesillerimizin, millî, manevî, insanî idealleri olmayışı, millî, dini, insanî kavram tanımaması, başıboşluğun özlemini duyması, zararlı alışkanlıkların, madde bağımlılığının gittikçe artması hayra alâmet değildir. Kendimizi kandırmayalım.
 
İlimizin muhtelif ilçe ve köylerinde medfun bulunan Allah dostlarının manevi şahsiyetlerini de işin içine katarak şarkıcılarla, danslarla anmak ne alakadır? Bu tarz etkinlikler, Anadolu’muzun manevi mimarlarına ve erenlerinin ruhaniyetlerine eziyetten başka bir şey değildir.
 
Bu işleri pişirip kotaran belediye başkanı, kaymakam ve tüm yetkililere açık çağrımızdır. Gayretullaha dokunacak, evliyanın ruhaniyetlerine ızdırap verecek etkinliklerden uzak durulmalıdır.
 
Bu nedenle, bu gibi sorunların yaşanmaması adına, gençliğimize, nesillerimize sahip çıkma adına, belediyelerimizin ve çeşitli kişi ve kuruluşların himayesinde, Çankırı’mız ve tüm ilçelerde gerçekleştirilmesi planlanan organizasyonlarda, festival, şenlik ve benzeri etkinliklerde, kültürel faaliyetlere, insanımızın dünyasına ve ahiretine yarayacak faydalı çalışmalara öncelik verilmelidir. İsrafa, aşırılığa, çılgınlıklara fırsat verilmemelidir.
Belediye başkanı ve Kaymakamları, sivil toplum kuruluşları, dernekler ve muhtarlar bu organizasyonu yapan, izin veren herkese çağrımızdır.”

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku