• Diğer

Gündem

ESNAF BORCU BORÇLA KAPATIYOR!

Ekonomik kriz, toplumun tüm kesimlerini derinden etkilemeye devam ediyor. Köklü şirketlerden arka arkaya konkordato ilanları gelirken, on binlerce esnaf da kepenk indirmek zorunda kalıyor.

ESNAF BORCU BORÇLA KAPATIYOR!

Okunma: 1964

14 Kasım 2019 19:52
-A

+A

ESNAF BORCU BORÇLA KAPATIYOR!
Ekonomik kriz, toplumun tüm kesimlerini derinden etkilemeye devam ediyor. Köklü şirketlerden arka arkaya konkordato ilanları gelirken, on binlerce esnaf da kepenk indirmek zorunda kalıyor.

Türkiye’de son yılda kepenk indiren esnaf sayısı 34 Bine dayandı. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfının (TEPAV) Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) verilerine dayanarak yaptığı hesaplamalara göre, haziran itibarıyla son bir yıl içinde KOBİ’lerin sayısı 34 bin azaldı. Sıkıntılarla karşılaşan esnaf iflas bayrağını çekiyor. 
Son yıllarda işlerinde büyük düşüş yaşayan esnaf artık borcunu borçla kapatmak zorunda kalırken, çektiği kredilerde işin cabası oluyor. Geçmişte esnaf mal almak için aldığı krediyi şimdilerde ise borçlarını ödemek için alıyor.
Küçük esnaf zaten Esnaf, Kefalet ve Kredi Kooperatifleri ve bankalardan aldığı kredilerle tezgâhı döndürmeye çalışıyor. Özellikle büyük AVM’ler ve zincir marketlerin büyük oranda piyasaya girmesi de küçük sermayeyle çalışan küçük esnaf ve sanatkârı iş yapamaz hale getiriyor. Bu nedenle esnaf çok zor durumda kalırken, büyük bölümü bu işten para kazanamayınca artık elini ayağını ticaretten çekmeye başlıyor.
Çankırı esnafı son zamanlarda işlerinin iyice düşmesinden yakınıyor. Esnaflar işlerindeki düşüşü doğrularken, sıkıntının bu yıl daha çok hissedildiğini belirtiyor.   Esnaf siftah yapmadıkları gibi sıkıntılı günler geçirdiklerini ifade ederek insanların alım gücünün azalması nedeniyle alışverişin durduğunu da ekliyorlar.
Esnaflar: “Piyasada para dönmüyor. Bizlerde bu nedenle ödemelerimizde zorluk çekiyoruz. Vatandaş ihtiyaçları dışında alışveriş yapmıyor, özel günlerde daha çok kazanırken ama şimdilerde o bile kalmadı. Eskisi gibi hareketlilik yok bu durumda bizim için hayli zor oluyor. Önümüzü göremez hale geldik. Günü birlik işlerimiz oluyor. Bu durumda böyle ne kadar gidecek bilmiyoruz. Günü kurtaracak kadar kazanç yapsak şükreder hale geldik.” dediler.
 İçler acısı durumda olan esnaf borcu borçla kapattığını belirtirken,  “Kış aylarına girdiğimiz şu günlerde işler çok durgun oluyor. Sabit müşterilerimiz, çevremiz var onun dışında siftahsız kapattığımız günler oluyor. Ödemelerimizi banka kredileri banka faizleriyle yapıyoruz. Oturup anlatsak durumumuz içler acısı bir halde. Müşterilerimiz geliyor ama insanların alım gücü yok. Bankalar, krediler ve çekler esnafları bitirdi” ifadeleri ile sitemlerini ilettiler.
                                       
                                  HABER:ŞEYMA DURSUN


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku