• Diğer

Çankırı.

Eldivan’da Tarihi Kalıntılara Rastlandı!

Eldivan’da Tarihi Kalıntılara Rastlandı!

24 Eylül 2021 11:24
-A

+A

Eldivan’da Tarihi Kalıntılara Rastlandı!

Çankırı’nın Eldivan ilçesinde höyükte yapılan yüzeysel araştırmalarının sonucunda bulunan kalıntıların Yunan ve Roma dönemine kadar uzanan kalıntılar olduğu kaydedildi. Kültür Bakanlığından alınacak olan izinler doğrultusunda detaylı çalışmaların başlayacağı bilgisi verildi.

Kalıntıların merak konusu olduğu Eldivan ilçesinde yüzeysel araştırma yapan Çankırı Karatekin Üniversitesi öğretim üyesi Hititolog  Doç. Dr. Nursel Aslantürk şunları kaydetti; ’’  Çankırı ilimizin  Eldivan ilçesindeki Höyükte yüzeydeki seramik buluntularında Milattan Önce(M.Ö.) 3000-2000 yıllarına tarihlenen eski Tunç Çağına tarihlenen Hitit yerleşmesi varlığını görüyoruz.

Aslantürk ,‘’Höyükte tuğlalar üzerinde harç izleri de mevcuttu.’’
Roma dönemi tarihi buluntularla da karşılaştık. Özellikle Antik Yunan ve Roma uygarlığına tarihlenen yoğun çatı kiremitleriyle karşılaştık. Höyükte tuğlalar üzerinde harç izleri de mevcuttu bu da bize milattan sonraki(M.S.) dönemlerde de höyüğün iskan edildiğini gösteriyor. Çankırı Karatekin Üniversitesi olarak önümüzdeki yıl Kültür Bakanlığımızdan alacağımız izin doğrultusunda başlamayı planladığımız yüzey araştırması ile birlikte höyükle ilgili daha detaylı bilgilere ulaşacağız. Çankırı ilimizin turizmine ve kültür tanıtımına önemli katkılar sağlayacaktır.’’
 
Rektör Çiftçi, ‘’Cazibe merkezi olması için de çaba sarf etmekteyiz.’’
Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi ise yapılan yüzeysel araştırmaya yönelik şunları ifade etti;’’Çankırı’mız, Çankırı’mızın ilçeleri başta Eldivan olmak üzere büyük bir tarihi kültürel potansiyele sahip olan yerlerdir. Özellikle dünya literatüründe çorak yerler fosil kalıntıların olduğu lokalite olarak da arkeolojik bir öneme sahip özellikle inandık başta olmak üzere çeşitli yerlerdeki höyüklerimiz aynı zamanda tarihten gelen kalıntılar buranın çok ciddi bir arkeolojik potansiyeli olduğunu göstermekte.
Biz arkeolojik potansiyeli olan yerlere dünya literatürüne kazandırmanın yanında aynı zamanda turizm bölgeleri içinde bir cazibe merkezi olması için de çaba sarf etmekteyiz.
 
Rektör Çiftçi,‘’Bölgenin tarihi, kültürel ve arkeolojik potansiyelini ortaya çıkaracak çalışmalara imza atacağız.’’
Bunlar için önemli olan Eldivan Belediyesi, Kültür Bakanlığımız ve üniversitemiz bizler için önemli olan unsurlar. Bu dinamiklerle birlikte protokoller dahilinde Çankırı’nın bu bölgenin tarihi, kültürel ve arkeolojik potansiyelini ortaya çıkaracak çalışmalara imza atacağız bu yönüyle de tarihe bir ışık tutmuş olacağız hem de geleceğe bir iz bırakmış olacağız . ’’dedi.
 
 
Lafcı ,‘’Eldivan ilçemizin kültürüne turizmine yönelik çok büyük katkılar sağlayacağını düşündüğümüz ve emin olduğumuz bir noktada bulunmaktayız.’’
Eldivan Belediye Başkanı da Mustafa Lafcı da çalışmaya dair şunları kaydetti;’’Eldivan ilçemizin Aşağıçayır mevkiinde höyük bölgesi olarak tabir edilen alanda bulunuyoruz. Buradaki alan hocalarımızın yapmış olduğu yüzey alanları neticesinde tarihi 2000-3000 yıllarına kadar uzandığı varsayılan bir yerleşimin üzeri kapatılmış bir höyük şekline gelmiş alandır. İlçede yaşamamız münasebetiyle küçüklüğümüzden beri burası ile ilgili çeşitli rivayetler vardı.
 Burada yerleşim yerleri çok çeşitli medeniyetlerin yaşadığına dair söylentiler vardı. Biz de üniversitemiz ile görüşmelerde bulunduk. Nursel hocam eşliğinde yüzey araştırılması yapıldı. İlçe tarihine ve kültürüne önemli katkı sağlayacağını düşündüğümüz bulgulara ulaşmış bulunmaktayız.
Bundan sonraki süreçte de kazı izinleri alınarak kazı çalışması başlatıldığında Eldivan ilçemizin kültürüne turizmine yönelik çok büyük katkılar sağlayacağını düşündüğümüz ve emin olduğumuz bir noktada bulunmaktayız.
 Bu zamana kadar yapılan ve bundan sonraki yapılacak bütün çalışmaların ilçemiz için hayırlı olmasını diliyorum.’’dedi.
Haber: Semira KONUK
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

  • Eğitim
  • Gündem
  • Ekonomi
  • Çankırı.
  • Siyaset
  • Spor
  • Dünya
  • İlçeler
  • Bölgesel

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku