• Diğer

Gündem

Ekonomist Atilla Yeşilada: Berat Albayrak Görevden Alınabilir

Türkiye ekonomisi krizin etkisiyle büyük sorunlar yaşamaya devam ederken, Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak'ın değerlendirmeleri piyasaları sakinleştirmiyor.

Ekonomist Atilla Yeşilada: Berat Albayrak Görevden Alınabilir

Okunma: 10108

21 Mayıs 2019 17:09
-A

+A

Türkiye ekonomisi krizin etkisiyle büyük sorunlar yaşamaya devam ederken, Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak'ın değerlendirmeleri piyasaları sakinleştirmiyor.

Bakan Albayrak'ın yaptığı dolar ve enflasyon açıklamaların aksine piyasalarda iyileşme görülmezken, hem yurt içindeki sanayici ve yatırımcılar hem de yurt dışındaki yatırımcılar büyük tedirgin içindeler.

Ekonomist Dr. Atilla Yeşilada, Bakan Albayrak için "Artık hayal kırıklığı yaratmanın ötesinde küçük kurnazlıkları da devlet yönetimi lügatına ekleyerek ekonomiye zarar vermeye başladı.

Yeşilada'nın Albayrak için yaptığı değerlendirme şu şekilde:

Göreve atandığı günden beri sonsuz kredi açtığım ve desteklediğim Berat Albayrak, artık hayal kırıklığı yaratmanın ötesinde küçük kurnazlıkları da devlet yönetimi lügatına ekleyerek ekonomiye zarar vermeye başladı.

SWAP pazarının kitlenmesi, tüm mevduat ve kredi faizlerinin Albayrak tarafından belirlenmesi, TCMB bilançosuna makyaj ve kamu bankaları eliyle döviz satmak bu küçük kurnazlıkların belli başlıları.

Yatırımcı ve iş dünyası artık Berat Albayrak’a güvenini yitirdi. Eğer ekonomide yeni bir disiplin ve reform programı açıklanacaksa, bunun sevk ve idaresinin Albayrak’tan başka bir isme bırakılması itibar için şart.

NEW YORK'DA BAHİS AÇILDI

New York’ta ben sormadan üç yatırımcı Albayrak bahsini açtı. Washington’da sınıfta kalmıştı Sevgili Abim.

Çünkü dersini çalışmamıştı. Rakamlara vakıf olmadığı için hiç bir soruya doyurucu cevap verememişti.

Dönüşte de yabancılarla görüştüm. "Biz bu Merkez'in SWAP meselesini kamuya sorduk, inkâr dahi etmediler" diyorlar.

Seçim sonrası Albayrak'ın görevden alınabileceğini düşünüyorum. Babacan geri gelir diyenler var ama o görev almam diyormuş. Sayın Albayrak da belki Enerji Bakanlığına dönebilir.

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku