• Diğer

Gündem

Eğitim Sendikalarından Şiddete Karşı Ortak Tepki!

Çankırı’da faaliyet gösteren eğitim sendikaları, öğretmenlerin yaşadığı şiddet olaylarına dur demek amacıyla basın açıklaması düzenledi. Yürüyüş ve sloganlarla öğretmene yapılan şiddeti protesto ettiler.

   Eğitim Sendikalarından Şiddete Karşı Ortak Tepki!

Okunma: 1597

24 Mayıs 2019 15:54
-A

+A

 Çankırı’da faaliyet gösteren eğitim sendikaları, öğretmenlerin yaşadığı şiddet olaylarına dur demek amacıyla basın açıklaması düzenledi. Yürüyüş ve sloganlarla öğretmene yapılan şiddeti protesto ettiler.
Kucaklama Taşı’nda başlayan yürüyüşte öğretmenler, Türk bayrağı ile "Şiddete dur de", "Öğretmenine değer ver", "Eğitimciye şiddete dur de" yazılı pankartlar taşıyarak, Karatekin parkına kadar yürüdüler.
  Yürüyüşe, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, Eğitim-Bir-Sen Çankırı Şube Başkanı Ahmet Dönmez, Türk Eğitim-Sen Çankırı Şube Başkanı İsmail Ayhan, Eğitim-İş Çankırı Şube Başkanı Murat Şamasas, siyasi parti temsilcileri ve öğretmenler ile öğrenciler katıldı.
  Eğitim-İş Çankırı İl Temsilcisi Murat Şamasas yaptığı açıklama da şu ifadelere yer verdi: “Bu saldırıların artmasının nedenlerinden birisi, iktidarın öğretmenleri her geçen gün itibarsızlaştıran politikalarıdır. Milli Eğitim Bakanlığı’na hatırlatıyoruz, Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; yeni nesil, bizlere emanetse eğitim çalışanlarının ve öğrencilerin güvenliğini sağlamakta sizlerin asli görevidir. Eğitim-İş olarak öğretmene her türlü şiddet eğiliminin karşısında duracağımıza ve tepkimizi tüm demokratik tepkilerle ortaya koyacağımızı bir kez daha ilan ediyorum. Fakir Baykurt’un sözlerini hatırlatmak isterim; ‘öğretmen yalvarmaz, öğretmen boyun eğmez,  öğretmen el açmaz, öğretmen ders verir.’
  ‘Şiddete hayır demek için; öğretmene sahip çıkmak, geleceğimize sahip çıkmak demektir’ sözleriyle hain saldırıyı kınayarak konuşmasına başlayan Türk Eğitim-Sen Çankırı İl Temsilcisi İsmail Ayhan;  ‘Hz. Ali, bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’, Başöğretmen Atatürk, ‘Dünya’nın her yerinde öğretmenler toplumun en saygı değer unsurlarıdır’ demiştir. Öğretmenlik maalesef bugün öğrencisinden ve velisinden korkan bir meslek gurubu haline gelmiş, öğretmenlerimizin itibarı kaybolmuş, saygınlığı tüketilmiştir. Bu durum eğitimi olumsuz yönde etkilemektedir. Son yıllarda üzülerek şahit oluyoruz ki, öğretmene şiddet vakaları artık sıradanlaşmış, üçüncü sayfa haberleri arasına girmiş durumdadır. Öğretmene şiddet konusunda bütün eğitim çalışanlarının yekvücut halde dimdik ayakta olduğunu tüm Türkiye kamuoyuna ilan ediyoruz.” dedi.
 Türk Eğitim-Sen Çankırı Temsilci Ayhan, Milli Eğitim Bakanlığı’na ve İktidara şu sözlerle çağrıda bulundu. “Artık sabırlar tükendi, özelde öğretmene genelde kamu çalışanlarına yönelik şiddet vakalarını önleyebilmek için bahsi geçen mevzuat düzenlemeleri için hemen hiç vakit geçirmeden derhal harekete geçilmelidir. Buradan ilan ediyoruz; şiddet konusunda gerekli mevzuat düzenlemeleri yapılmaz ise bundan sonra yaşanabilecek şiddet vakalarının sorumlularından birisi olarak tedbirleri almayan makamları göreceğiz.
  Eğitim Bir-Sen Çankırı Şube Başkanı Ahmet Dönmez, yetkilileri icraat yapmaya davet ederek şu açıklamalara yer verdi: “Tek derdi toplumun geleceği olan öğrencilerimizi yetiştiren öğretmenlerimiz şiddete maruz kalmaktadırlar. Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum düsturuyla yetişen bir toplumun, nasıl olup da öğretmenini köleleştirme durumuna geldi. Bu sistemi nefretle kınıyor, yetkilileri kınama mesajları yerine, öğretmen meslek kanununu destek kanunu olarak çıkartılmasına davet ediyor, kınama mesajlarını kendilerine saklamaları gerektiğini, icraat beklediğimizi, icraat yapmayanların koltukları meşgul etmemesi gerektiğini hatırlatıyorum.”
 Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Çakıcı, saldırıyı şiddetle kınayarak şunları kaydetti:
“Biz terör saldırılarından çok şehit verdik. Aybüke öğretmenlerimizi, Necmettin öğretmenlerimizi şehit verdik. Maalesef aynı şekilde Vandalların, saldırganların saldırıları sonucu yine Gebze’de ve İzmir’de Necmettin öğretmenlerimizi, Ayhan öğretmenlerimizi de şehit verdik. Kendilerine Allah’tan rahmet diliyorum. Her biri bizim şehitlerimiz, kahramanlarımızdır. Çünkü onlar kendilerini eğitime adamışlardır, eğitim sistemimizin çarpık yapısından dolayı, alınmayan önlemlerden dolayı biz onları kaybetmiştik. Eğitim Bir-Sen Genel merkezi olarak bir daha şiddet olaylarının yaşanmaması için ve toplum olarak da Vandalların günümüzü, gündüzümüzü geceye çevirmemeleri için hayallerimizi, ümitlerimizi kırmamaları için, geleceğimizi karartmamaları için hem Bakanlığın hem Milli Eğitim Bakanlığının ve Hükümet yetkililerinin öğretmen meslek kanunun bir an önce öğretmen destek kanunu olarak çıkarılmasını istiyoruz. Buna ihtiyaç var, buna önlem alınmazsa, şiddeti önleyecek tedbirler alınmazsa bu saldırılar devam edecektir. Bunun önüne geçmek için hükümetin önüne geçmesi gerekiyor. Okullarda ki güvenlik önlemleri yetersizdir. Önlemlerin daha sağlıklı bir şekilde, daha elverişli hale getirilerek, bu önlemlerinde arttırılması gerekiyor. Bu saldırılara karışanlara da bir yaptırım yapılması gerekiyor. Medya ve basın araçlarının şiddeti teşvik edici yaklaşımlardan ve yayınlardan vazgeçmesi gerekiyor.”
Eğitim Bir-Sen Basın ve İletişim Şube Başkan Yardımcısı M.Volkan Kavak’da şu açıklamalar da bulundu:
“Kim hangi amaçla yaparsa yapsın, genelde bütün vatandaşlarımızı, hususen eğitimcileri hedef alan şiddet saldırılarını kınıyoruz. Öğretmenlerimizin zaman zaman maruz kaldığı böyle saldırıların hüzünlü hatıraları hâlâ yüreğimizi dağlarken, kaygı verici boyutlara varan bu saldırılar da üzüntümüzü katmerleştiriyor, ilgililerin daha fazla seyirci kalmadan caydırıcı ve önleyici tedbirler almasını bekliyoruz.
Bu saldırılar geleceğimizi karartmakta, eğitim camiasını tedirgin etmekte, birçok mağduriyete neden olmaktadır. Eğitimcilere yönelik her saldırı, aklımızı körleştirmekte, ruhumuzu karartmakta, benliğimizi esir almakta, irfanımızı yok etmektedir. Bu sebeple, cehalete dayanan şiddeti veya şiddete dayanan cehaleti bir an evvel ortadan kaldırmalıyız.
Öğretmenlerimizi hedef alan bütün saldırılar sona erdirilinceye, kanlı, karanlık bu şuursuzluk son buluncaya kadar, herkesi sorumluluk almaya davet ediyoruz. Biz bilginin gücünün cehalet cürmüyle sindirilmesine müsaade etmeyeceğiz. Ruhumuzu besleyen, benliğimizi geliştiren, geleceğimizi aydınlatan, milletçe varlığımızın dayanağı olan eğitimin şiddetin esiri olmasına hep birlikte karşı durmalıyız.”

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku