• Diğer

Kültür

Düğün Sezonu Açıldı, Gelinlik Satışları Arttı! “Gelinlerin Tercihi Kiralık Gelinlikler”

Çankırı’da “düğün sezonu” olarak bilinen yaz aylarında, evlenmek isteyen gelin ve damat adayları büyük bir heyecan yaşarken, gelinlikçilerde de yoğunluk yaşanıyor. Çankırı’da faaliyet gösteren Meris Gelinlik Firma Yetkilisi Şükrüye İskilipli de Anadolu’ya Tercüman Gazetesi’ne gelin adaylarının ilgisini çekecek değerlendirmelerde bulundu.

  Düğün Sezonu Açıldı, Gelinlik Satışları Arttı!   “Gelinlerin Tercihi Kiralık Gelinlikler”

Okunma: 963

25 Haziran 2019 10:18
-A

+A

  Düğün Sezonu Açıldı, Gelinlik Satışları Arttı!
“Gelinlerin Tercihi Kiralık Gelinlikler”
 Çankırı’da “düğün sezonu” olarak bilinen yaz aylarında, evlenmek isteyen gelin ve damat adayları büyük bir heyecan yaşarken, gelinlikçilerde de yoğunluk yaşanıyor. Çankırı’da faaliyet gösteren Meris Gelinlik Firma Yetkilisi Şükrüye İskilipli de Anadolu’ya Tercüman Gazetesi’ne gelin adaylarının ilgisini çekecek değerlendirmelerde bulundu.

 Yurt genelinde de olduğu gibi Çankırı’da da yaz mevsimi ile düğün yapanların sayısında büyük artış olduğu görülüyor. Gençlerin, yeni evlenecek olan çiftlerin en heyecanlı olduğu anlardan birisi olan gelinlik ve damatlık alma sezonu yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte hareketli başladı. Yeni evlenecek olan çiftler aylar öncesinden düğün salonlarında tarih almaya başlarken, düğün için hazırlıkları devam eden gelin ve damat adaylarının son duraklarından birisi olan gelinlik ve damatlık mağazaları ise bugünlerde hareketlilik kazandı.
  Düğünden aylar öncesinde gelinlik ve damatlık almaya başlayan çiftler, fiyat konusunda kararsız kalıyor. Fiyat konusunda kararsız kalan vatandaşlar içinse Anadolu’ya Tercüman Gazetesi olarak, fiyatları araştırdık. Gelinlik mağazaları en dolu günlerini yaşarken, fiyatlar ise bin 500 TL’den başlayıp 6 bin TL’ye kadar çıkıyor.

 Çankırı Meris Gelinlik Firma Yetkilisi Şükrüye İskilipli, gelinlik satışları, gelinlerin talepleri ve fiyatlar konusunda evlenecek olan gelin adaylarının ilgisini çekecek değerlendirmelerde bulundu. İskilipli şunları kaydetti:
 “Düğün sezonun açılmasıyla gelinlerimizin ilgisi yoğun. Gelinliklerde genellikle tesettür modellerimiz tercih ediliyor. Kınalıklarda da ağırlıklı olarak ağır işlemeli, tarlatanlı gelinlikler tercih ediliyor. Fiyat konusunda ise elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz. Fiyatlarımız ise şuan gayet makul durumdadır. Satış olduğu zamanda elimden geldiği kadar indirim yapmaya çalışıyorum. Kiralama da giyilmiş gelinlikler 500 TL’den başlıyor artarak gidiyor.  Sıfır gelinliklerde de kiralama da 2.500 TL’den başlıyor. Özel dikim yaptığımız da ise gelen talebe ve modelin ağırlığına, işlemesine, kumaşına göre fiyatlar değişiyor.”

En çok hazır giyimin ve ikinci el gelinliklerin tercih edildiğini belirten İskilipli,

“Gelinlerin illa sıfır gelinlik olsun diye bir talebi yok, sadece beğenmeleri ve içlerine sinmiş olması önemli. Geçen seneye oranla bu sene biraz daha fiyatlarımızda artış var malum ekonomik durumlardan dolayı ama ona rağmen fiyatlarımız gayet makuldür. Şehir dışından da çok müşterimiz var. Ankara başta olmak üzere İstanbul, Antalya’dan çok talep oluyor. Mesela yarın Antalya’ya bir gelinlik göndereceğim. Çankırı olduğu kadarıyla şehir dışından da ilgi var. Türkiye’nin her tarafına gelinlik gönderebiliyoruz.

8 senedir bu işle ilgilenen İskilipli, müşteriye kapıdan girince para kazanmak gözüyle bakmadığını vurgulayarak şöyle devam etti:

“Terzi kullanmıyorum, tadilatları da kendim yapıyorum. Usta öğretici olarak Halk Eğitim’de de çalıştım. 8 senedir bu işle kendim uğraşıyorum. Geçmişten gelen müşterilerimle daima iletişimde oluyor, direk düğün olduğunda bana yönlendiriyorlar. Dostluk kurmaya bakıyorum müşterilerimle, parayı bir kere alırım ama dostluk bakidir. Düğün sonrası bile görüştüklerim oluyor. Eğer gelinlerimiz o gelinliğin içinde mutluysa fiyat konusunda indirim yapıyoruz. Gelinlerimizi kırmayı, üzmeyi çok tercih etmiyorum. Hazır giyimde kiralama 3.500 TL’yi geçmiyor. Eğer alacak olurlarsa 4.500 TL’yi geçmiyor. Piyasanın durumu belli kiralama da her türlü yardımcı olmaya çalışıyorum.”

                                                                             HABER: ŞEYMA DURSUN
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku