• Diğer

Gündem

Dağıtılan Hayvanlar Hastalıklı Çıktı!

'Genç Çiftçi Projesi' kapsamında dağıtılan hayvanlarda veba, sığır brusellozu gibi hastalıklar olduğu belirtildi. Çankırı’da ki hayvanlarda ise Sığır Tüberkülozu çıktı.

Dağıtılan Hayvanlar Hastalıklı Çıktı!

Okunma: 391

3 Ekim 2019 16:38
-A

+A

Dağıtılan Hayvanlar Hastalıklı Çıktı!

'Genç Çiftçi Projesi' kapsamında dağıtılan hayvanlarda veba, sığır brusellozu gibi hastalıklar olduğu belirtildi. Çankırı’da ki hayvanlarda ise Sığır Tüberkülozu çıktı.

Sayıştay’ın hazırladığı Tarım ve Orman Bakanlığı Denetleme Raporu’yla büyük bir skandal ortaya çıktı. Sayıştay raporuna göre; Bakanlık tarafından 'Genç Çiftçi Projesi' kapsamında birçok ilde dağıtılan hayvanlarda sığır brusellozu, veba, şap hastalıkları olduğu, Çankırı'da dağıtılan hayvanlarda ise Sığır Tüberkülozu olduğu belirtildi.
Sayıştay raporuna göre; geçtiğimiz yıllarda kentlerden köylere dönüşü hızlandırmak amacıyla başlatılan Genç Çiftçi Projesi kapsamında çeşitli illerde dağıtılan hayvanlardan bazılarında hastalık çıktı.
Bakanlık olayı ilişkin Sayıştay'a sunduğu cevapta ise kendilerine bu yönde şikâyetler ve duyumlar geldiğini, gereğinin yapılması için ilgili kurumlara bildirimler yapıldığını ifade ederken, olayın devamına ilişkin herhangi bir takip yapılıp yapılmadığını ise hiç dile getirmedi. Bakanlık cevabında şu ifadelere yer verdi: “TİGEM tarafından temin edilen hayvanların bir kısmının damızlık özelliği olmadığı, bir kısmının şartnamede belirtilen ırklar olmadığı, bir kısmının ise sağlık şartlarını taşımadığı bildirilmektedir.
Çankırı, Adıyaman, Afyonkarahisar, Kastamonu, Kırşehir, Aydın, Bartın, Hatay, Ordu, Yozgat; Sığır Tüberkülozu
Ağrı, Erzurum, Kars, Kırıkkale, Samsun, Tokat, Tunceli; Sığır Brusellozu Aksaray, Kars; Koyun Keçi Brusellozu
Amasya, Kastamonu, Antalya, Bilecik, Bursa, Denizli, İzmir, Ordu, Sinop, Uşak, Yozgat, Zonguldak, Elazığ, Tokat; Koyun Keçi Vebası
Eskişehir, Kütahya, Antalya, Kütahya, Malatya, Manisa, Sinop, Balıkesir, Trabzon, Tunceli, Giresun; Şap
Ordu, Isparta; Koyun Keçi Çiçeği
Raporda, hayvanların değiştirilip değiştirilmediği bilgisi yer almadı
Sayıştay raporda, “Bu çerçevede sözleşmeye aykırılığı tespit edilen hayvanlarla ilgili Bakanlık tarafından gerekli incelemelerin başlatılarak sözleşme hükümlerinin uygulanmasının sağlanması gerektiği değerlendirilmektedir” ifadelerine yer verirken, konunun daha sonraki denetimlerde de değerlendirileceğini belirtti. Ancak hastalıklı hayvanların değiştirilmesi noktasında kurumun sorumluluğunun olduğu belirtilen raporda bu hayvanların değiştirilip değiştirilmediği bilgisi ise yer almadı.
 

                               HABER:ŞEYMA DURSUN
Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku