• Diğer

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan Talimat Verdi

Birçok üründe KDV indirimine gidilmesi sonrası fiyatlarını hala düşürmeyen işletmeler için Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan talimat geldi. Erdoğan'ın, AK Parti kurmaylarından marketlerin KDV indirimi yapıp yapmadıkları konusunda rapor istediği belirtildi. Erdoğan'ın, "Zincir marketler denetlenecek, indirim sonuçları raporlanacak.

7 Nisan 2022 17:01
-A

+A

Cumhurbaşkanı Erdoğan Talimat Verdi
 
Birçok üründe KDV indirimine gidilmesi sonrası fiyatlarını hala düşürmeyen işletmeler için Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan talimat geldi. Erdoğan'ın, AK Parti kurmaylarından marketlerin KDV indirimi yapıp yapmadıkları konusunda rapor istediği belirtildi. Erdoğan'ın, "Zincir marketler denetlenecek, indirim sonuçları raporlanacak. Siz de buna dikkat edin. Bu konuda çalışma başlatın" talimatı verdiği öğrenildi. Koronavirüs pandemisi, Rusya ve Ukrayna savaşı gibi nedenlerden dolayı tedarik zincirinde dünya genelinde yaşanan sıkıntılar, marketlerdeki fiyatların yükselmesine neden oldu. Vatandaşın alım gücünün düşmesinin ardından hükümet de harekete geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan yeme içme hizmetlerinin tamamı ile deterjan, sabun, tuvalet kağıdı, bebek bezi gibi ürünlerdeki KDV oranının yüzde 18'den yüzde 8'e indirildiğini açıkladı. Konutta da kademeli KDV uygulamasına geçilmesi kararlaştırıldı. 150 metrekareyi aşmayan konutlarda yüzde 8, aşanlarda ise yüzde 18 KDV uygulanacağı belirtildi.
 
Şikayetler Cumhurbaşkanı'na gitti
 
KDV indiriminin açıklanmasının ardından bazı marketlerin KDV indiriminden kaçmak adına önce fiyatlarını yükselttiği, daha sonra ise indirim yaptığı yönündeki şikayetler, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iletildi. Cumhurbaşkanı da bu şikayetlerin ardından partisinin Merkez Karar Yürütme Kurulu toplantısında kurmaylarına talimat verdi. Erdoğan, özellikle zincir marketlerde KDV indiriminin denetlenmesini ve raporlanmasını istedi.
 
Özellikle zincir marketlerde denetimler artmalı
 
"Cumhurbaşkanı Erdoğan MKYK toplantısında, "Tarımda ve gıdada kendi kendimize yeteriz. Stokçuluk yapanların üzerine amansız gideceğiz. Özellikle zincir marketlerde denetimler artmalı. KDV indirimlerini takip edip sonuçlar raporlanmalı." diye konuştu.
 
Hedef, temel gıda maddelerinin fiyatını sabitlemek

Öte yandan fahiş fiyatların önüne geçmek isteyen ve vatandaşı bir nebze olsun rahatlatmak isteyen AK Parti kurmayları, temel tüketim maddelerinin fiyatlarını yıl sonuna kadar sabitlemek istiyor. Enflasyon sepetinde bulunan ve dar gelirli vatandaşların sıklıkla tükettiği 20 kalem ürün seçilecek ve fiyatları sabitlenecek. Peki AK Parti'nin ekonomi kurmayları hangi ürünlerde fiyatları sabitlemeyi düşünüyor? Vatandaşın sıklıkla kullandığı ürünler arasında yağ, un, şeker, bakliyat, çocuk bezi, temizlik ürünü gibi malzemeler bulunuyor. Uygulama hayata geçerse, belirlenen ürünlerin fiyatları yıl sonuna kadar sabit kalacak.
 
Farkı Devlet ödeyecek
 
Üreticilerin zarar etmemesi için, sübvansiyon uygulamasına geçilecek. Mesela 18 liraya satılması gereken bir ürün raftaki yerini 10 liraya alacak. Aradaki 8 liralık fark da üreticiye devlet tarafından ödenecek. 20 kalemde fiyat sabitleme fikri olgunlaştıktan sonra zincir marketlerle de görüşmeler yapılacak. Sistemin uygulanması için yeni kararlar alınacak.
 
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Yatırımlara Devam Çağrısı

Yatırımlara Devam Çağrısı

16:43 - 24 Mart 2022

ÖNE ÇIKANLAR

  • Eğitim
  • Gündem
  • Ekonomi
  • Çankırı.
  • Siyaset
  • Spor
  • Dünya
  • İlçeler
  • Bölgesel

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku