• Diğer

Gündem

Çivitçioğlu Savunma Sistemlerini Değerlendirdi

Çankırı Ak Parti Milletvekili Salim Çivitçioğlu 19 Aralık 2018’de TBMM’de savuna sanayisinden bahsetti. Yaptığı konuşmada savunma sistemleri ve bütçe değerlendirmesinde bulundu.

   Çivitçioğlu Savunma Sistemlerini Değerlendirdi

Okunma: 3543

20 Aralık 2018 20:18
-A

+A

Çivitçioğu açıklamalarını şu şekilde aktardı; Değerli Milletvekilleri; Ülkemiz köklü tarihi, yeri ve konumu itibariyle güvenlik dengelerinin hızlı değiştiği bir coğrafya içerisindedir. Teknolojik imkânlar bakımından tarihe dönüp bakıldığında,1974 yılında yaşadığımız bir senaryo, bugün yine karşımıza çıkmaktadır. Soydaşlarımızın güvenliği için düzenlenen Kıbrıs Barış Harekâtından sonra uygulanan silah ambargosu, ülkemizde savunma sistemlerinin temininde ve askeri haberleşme ihtiyaçlarının karşılanmasında bağımsızlığın önemini göstermiştir.” dedi.
 
Çivitçioğlu ayrıca sınır güvenliğine de değindi ve ekledi. Çivitçioğllu; “Özellikle güney sınırlarımızın güvenliği için ihtiyaç duyulan savunma ürünlerinin paramızla bile tedariğinde güçlükler çıkarılmaktadır. Aynı müttefiklerimiz, bu sefer adına ambargo demekten kaçınsa bile, 1974’te yaptıklarını tekrarlamaktadır. Çok şükür, bugün ASELSAN’ımız, Tusaş’ımız, Roketsan’ımız, Havelsan’ımız, TÜBİTAK Sage’miz ve adını sayamadığım daha pek çok savunma şirketimiz var. Ülkemiz, Ordusunun ve Savunma sanayisinin gücü sayesinde, Bölgesel ve Küresel düzeyde söz sahibi ülkeler arasında bulunmaktadır. Savunma Sanayimiz ekonomimiz için bir gurur kaynağı haline gelmiştir.2002 yılında, ihracat rakamı 250 milyon dolar iken, günümüz de Savunma Sanayimiz yıllık 5 milyar doları aşan üretime, 2 milyar dolara yaklaşan ihracat rakamına ulaşmış bulunmaktadır. Bugün gelinen nokta, hiç şüphesiz bu başarıyı açıkça ortaya koymaktadır. Savunma sanayimiz AR-GE harcamasıyla yıllık 3.7 milyar Lira seviyesinde Türkiye'nin en fazla ikinci AR-GE ve teknoloji yatırımı yapan sektörü konumundadır.
 
Son 15 yılda, Türk savunma sanayi ürünlerinin ihracatı yaklaşık 8 kat artmıştır. Bunda Türk Silahlı Kuvvetlerinin yerli imkânlarla üretilen askeri ürünleri kullanmayı ilk tercih olarak benimsemesi büyük fark sergilemiştir. Dünyanın en iyi ordularından olan Silahlı Kuvvetlerimizin bir ürünü tercih etmesi pek çok dost ve müttefik ülke için önemli bir referans oluşturmuştur. Ülkemiz, savunma ve havacılık başta olmak üzere; teknolojide tam bağımsız olmanın yanı sıra, dünyanın en iyilerinden biri olma hedefi ile çalışmaya devam etmektedir.
 
Ülkemizin dışa bağımlılığını en aza indiren ve yüksek teknoloji içeren milli sistemlerimizin başında, Taarruz Helikopterimiz (ATAK), Türkiye'nin özgün helikopteri (GÖKBEY), Milli Gemi Projesi (MİLGEM), Yine Pkk ya göz açtırmayan İHA larımız, SİHA larımız, Eğitim Uçağımız (HÜRKUŞ) ve (ANKA), Hâlen yürütülmekte olan önemli savunma projelerinden Milli Muharip Uçak Projesi, Hava Savunma Sistemlerimiz (HİSAR) ve (SİPER). Güdümlü Füzemiz (KASIRGA),  Keskin Nişancı Silahımız (BORA), Su üstü hedeflere karşı geliştirilen Seyir Füzemiz (SOM), ALTAY Tanklarımız, İlk Deniz füzesi ATMACA bu eserlerimizden birkaçıdır. Ayrıca Benimle beraber Grup Başkan Vekilimiz Muhammed Emin AKBAŞOĞLU’ beyin Seçim Bölgesi olan, Çankırı İlimizdeki Makine Kimya Endüstrisi kurumunda üretilip, ASELSAN’ın kullanımına sunulan Hava Savunma Silahımız (KORKUT), bizim ve Çankırı’mızın gurur kaynağıdır. Daha birçok eserlerimizle, yeni nesil sistemlerin geliştirilmesi konusunda çalışmalar hızla devam etmektedir.
Sayın Başkan, değerli Milletvekilleri, Savunma Sanayimiz, “Türk Malı” markasının da, dünyadaki en büyük bayrak taşıyıcısı konumundadır. Son dönemdeki ihracat faaliyetlerinden örnekler vermek gerekirse;
• 14 farklı ülkeye Uzak Komutalı Silah Sistemleri,
• Azerbaycan’a Haberleşme Sistemleri ve Lazer Güdüm Kitleri,
• Kazakistan’a T-72 Tank Modernizasyonu,
• Pakistan’a Lojistik Destek Gemisi ve Savaş Uçakları için, Hedefleme Podu.
• Endonezya ve Katar’a Zırhlı Araçlar,
• Şili’ye Elektronik Harp Ürünleri,
• Filipinler’e Gece Görüş Dürbünleri
• Pakistan’a MİLGEM ve ATAK Helikopteri ihracatı yapılmaktadır.
Evet, Bu listeyi çok daha uzatmak mümkün. Eminim bu listeye kısa zamanda pek çok firmamız yeni ürünleri ile eklemeler yapacaktır. Ülkemizin yarınlara güvenle bakabilmesi için, “Ülkemizin Teknolojik Bağımsızlık Savaşında” yer alan herkese, buradan teşekkür etmek istiyoruz.     
Savunma Sanayiinde elde ettiğimiz imkânlarla; Güney Sınırlarımızın yanı başında, Ülkemizi tehdit eden unsurlara karşı, "Fırat Kalkanı" ve ‘’Zeytin Dalı’’ harekâtıyla, hainlere yaptıklarımız, ‘’Fırat’ın Doğusunda da’’ yapacaklarımızın teminatıdır. Bu şer odaklarını, bertaraf etmek üzere, kazdıkları çukurlara, tünellere gömmek için,  harekâtın gereğini yapacak olan,
Ülkemiz sınırları içerisinde ve sınırlarımız dışında terörü yok etmeye ant etmiş Askerimize, Polisimize ve Tüm Güvenlik Güçlerimize kürsüden selam eder, Başarılar dilerim.     
Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir ferdi olarak,  Savunma Sanayimizin gelişmesi ile, bizleri onurlandıran, Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a, emeği geçen Bakanlarımıza, Milletvekillerimize, Bürokratlarımıza, Mühendislerimize ve tüm çalışanlarımıza buradan teşekkür ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle 2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesinin Milletimize ve Devletimize Hayırlı olmasını diliyor. Gazi Meclisimize ve bizi ekranları başında izleyen tüm vatandaşlarımıza saygılarımı sunuyorum.” Şeklinde açıklamalarına son verdi.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku