• Diğer

Çankırı.

ÇAYASAD UMRAN OKULU KONYA’DA

ÇAYASAD UMRAN OKULU KONYA’DA

24 Ağustos 2021 10:45
-A

+A

ÇAYASAD UMRAN OKULU KONYA’DA

Çankırı Yazarlar ve Sanatçılar Derneği ÇAYASAD’ın Umran okulu dersleri bu hafta Konya’da gerçekleşti. Konya’da gerekli incelemem ve araştırmalardan sonra Çankırı’ya dönüldü.
 ÇAYASAD’ın Alev Alatlı’ya ait “doğu ve batıya yön veren metinler” inceleme ve değerlendirme çalışmalarından sonra Umran okulu Prof. Mustafa Demirci nezaretinde  “İslam Medeniyeti “  incelemeleri ve değerlendirmelerine başladı.
 
ÇAYASAD’ın Umran okulunda 30 gönüllü
 Yüksel Arslan tarafından organize edilen ve Prof. Mustafa Demirci nezaretinde devam eden Umran okulu İslam Medeniyeti incelemelerinde çeşitli akademisyenlerinde bulunduğu ve çeşitli illerden katılımında olduğu konuya ilgi gösteren otuz gönüllünün yer aldığı ifade edildi.
Şu ana kadar Prof. Mustafa Demirci nezaretinde; Avrupa merkezcilik ve İslam medeniyeti, tarih felsefeleri ışığında medeniyetlerin doğuşu ve İslam medeniyetinin teşekkül devri, İslam medeniyetinin klasik çağı Abbasiler devri kurucu klasiklerini işleyen Umran Okulu  mensupları bu hafta  “İslam medeniyetinin klasik çağı II Selçuklu devri sentez klasikleri”ni işlediklerini ifade ettiler.
 Selçuklu döneminin konu edilmesinden dolayı Umran Okulu eğitimlerini Selçuklunun Başkenti  Konya’da gerçekleştirdi.
 
Konya’da inceleme yapıldı
 Konya Ali Gav Medresesinde gerçekleşen eğitimde Prof. Mustafa Demirci; dünyada kuzeyli ve dağlı kavimlerin göçleri ve İslam dünyasın genel durumu, XI.yüzyılda bilim ve düşünce, XI.yüzyılda İslam dünyasının komşuları ve dünyanın diğer bölgelerinde durum, XIII.yüzyıl İslam dünyasının ve dünyanın panoraması, Moğol istila alanı, Hindistan ve Güney Asya’da İslamiyet’in yayılışı,  Mısır ve Suriye’de Eyyubiler ve Memluklular, Afrikada İslamiyet’in yayılışı, Mağrip ve Endülüs’te durum ile XIII. Yüzyılda ekonomi konularını işledi ve bu konular üzerine yapılan okumalardan yola çıkılarak değerlendirmeler in yapıldığı bilgisi verildi.
 Eğitimlerin tamamlanmasından sonra Selçuklu dönemi eserlerin incelenmesini gerçekleştirip  Umran Okulu eğitimlerini tamamlayıp katılımcılar Çankırı’ya döndüler.
Umran okulu bir sonraki eğitimde İslam dünyasının 1500 ve 1800 tarih aralığın inceleyeceklerini bildirdi.
Konuyla ilgili açıklama yapan Çayasad Başkanı Murat Yıldırım; ‘’Çayasad Umran Okulu olarak tarihsel birikim ve tecrübelerimizi akademik bir düzeyde ve entelektüel bir bakış açısı ile alanında uzman Prof. Mustafa Demirci hocam ile incelemeye devam ediyoruz.
Katılımcı arkadaşların  göstermiş oldukları yakın ilgi bizleri daha da motive etmekte. Selçuklu medeniyetinin başkenti Konya’da yapmış olduğumuz eğitimlerde çok anlamlı olmuştur.
Umran Okulu faaliyetlerini organize eden Yüksel Arslan’a, bu eğitimleri veren Prof. Mustafa Demirci hocama ve değerli katılımcılarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Haber: Selim ÇELİK

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

  • Eğitim
  • Gündem
  • Ekonomi
  • Çankırı.
  • Siyaset
  • Spor
  • Dünya
  • İlçeler
  • Bölgesel

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku